• 0

29 Kasım 2017, 20:18 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

TSO'dan 'Mesleki Yeterlilik Belgesi' Bilgilendirme Toplantısı

TSO'dan 'Mesleki Yeterlilik Belgesi' Bilgilendirme Toplantısı

Tokat Sanayi Odası(TSO) 'Mesleki Yeterlilik Belgesi' konulu bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Sanayi Odası(TSO) ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ konulu bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
 
TSO Meclis Toplantı Salonunda yapılan toplantıya,TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Arat, Mesleki Yeterlilik Kurumu Daire Başkanı Mehmet Ordukaya, iş adamları ve davetliler katıldı.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayınlanan tebliğlere göre MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde 12 ay içerisinde belgesini almayanlar artık çalışamayacak. Belgesiz çalışan kişiler için işverenlere Bakanlığa bağlı iş müfettişlerince idari para cezası uygulanacak. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunun getirilmesi ile iş kazalarının en aza indirilmesi, üretimde etkinliğin ve verimliliğin artırılması nitelikli ve belgeli iş gücünün oluşturulması hedefleniyor. Sınav ve belgelendirme teşvikleri ile çalışan ve işverenlere ilave mali yük getirilmeyerek, belge zorunluluğu kapsamında sınav ve belge ücretleri devlet tarafından karşılanacak.  
 
TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Arat’ın açılış konuşmasını yapmasının ardından Mesleki Yeterlilik Kurumu Daire Başkanı Mehmet Ordukaya MYK Belgesi ile ilgili sunum yaptı. Ordukaya yaptığı sunumda, sınav ve belgelendirme faaliyetleri, MYK Belgesinin farkı, avantajları ile ilgili bilgiler verdi. Mesleki Yeterlilik kurumunun rolünün ülkemizde eğitim ve istihdam arasında ki ilişkinin güçlendirilmesi olduğunu belirten Ordukaya, “Mesleki Yeterlilik Kurulu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ilgili kurumu olarak yaklaşık on yıldır ülkemize Ahilikten yeterliliğe geçiş vizyonu ile hizmet veriyor. Mesleki Yeterlilik Kurumunun en büyük rolü, ülkemizde eğitim ve istihdam arasında ki ilişkinin güçlendirilmesi hayat boyu öğrenmenin desteklenmesi ve ülkemizin küresel ekonomide rekabet edebilirliğini artıracak ihtiyaç duyduğu nitelikli ve belgeli iş gücünün temin edilmesi noktasında politikalar üretmek. Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun birçok görevi var ama başlıca olarak bunları söyleyebiliriz. Özellikle 2015 yılından itibaren mesleki yeterlilik belgelerinin tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde zorunlu olması sebebi ile son birkaç yılda sınav bilgilendirme faaliyetlerinin ülke geneline yaygınlaştığını görüyoruz” dedi.

Ordukaya sunumunda şu ifadelere yer verdi: “Mesleki Yeterlilik Kurumu 2006 yılında 5544 sayılı kanunla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ilgili kurumu olarak kuruluyor. Çalışma hayatında birçok problemlerimiz var. İşsizlikle mücadele ediyoruz, en büyük problemlerimizin başında işsizlik geliyor ama özellikle çalışma hayatının birçok sektörünün temel problemlerinden bir tanesi de eğitimden çıkan yavrularımızın iş dünyasının ihtiyaçlarını karşılayamaması. İşverenlerimizden gelen geri dönüşlere baktığımız zaman maalesef mesleki ve teknik eğitimden mezun verdiğimiz çocuklarımız işverenlerin istediği nitelikler sahip olmuyor. Bu büyük bir problemdi ve ülkemizde ürün standartları ile ilgili çok ciddi gelişimler yaşandı. Meslek standartlarımız yoktu. On yıl öncesini söylüyorum, meslek standartlarımızın olmaması sebebi ile her mesleğe özgü olarak hazırlana iş sağlığı güvenliği kurallarımız yoktu ve bundan ötürü birçok sektör ve tehlikeli mesleklerde iş kazalarından hala canımız yanmaya devam ediyor. Önümüzde ki yıllarda inşallah iş kazalarının azaldığını mesleki yeterlilik belgesi ile birlikte şahitlik edeceğiz
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]