• 0

17 Ağustos 2021, 13:40 - Anasayfa // SAĞLIK Haberi yazdır

Tokat'ta yoğun bakımdaki hastalarının yüzde 90'ı aşısız

Tokat'ta yoğun bakımdaki hastalarının yüzde 90'ı aşısız

Tokat Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Servisi sorumlusu Dr. Arzu Ceren Yiğit, yoğun bakımda koronavirüs nedeniyle tedavi gören hastaların genellikle aşısız ya da tek doz aşılı kişilerden oluştuğunu söyledi

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Tokat Devlet Hastanesi yoğun bakım servisi ünitesi sorumlusu Dr. Arzu Ceren Yiğit, koronavirüs nedeniyle normal servis ve yoğun bakım servislerinde bir artış gözlemlediklerini söyledi.
 
Dr. Yiğit  "Ülkemizde Covid 19 vakarlarında bir azalma olsa da son zamanlarda biz hem normal servislerimizde hem de yoğun bakım servislerinde yatan hasta sayılarında bir artış görüyoruz. Biz bu hastaları incelediğimizde, özellikle aşı geçmişlerine baktığımızda yatan hastaların yüzde 90'ndan fazlasının ya tek doz aşılanma yaptığını ya da hiç aşı olmadıklarını gözlemliyoruz. Genelde tam doz aşı yaptıranların yoğun bakımlarda hiç olmadıklarını ya da kısa sürede toparladıklarını gözlemliyoruz. Biz bu yüzden de vatandaşlarımıza mutlaka ve mutlaka aşılarının tam olarak gerçekleştirmelerini öneriyoruz. Genelde insanlar tek doz aşı yaptırıyor, ihmal ediyor. Ya da 'İyiyim, fırsat bulamıyorum' gibi bahaneler buluyorlar.  Ama özellikle söyleyeceğim net bir şey yoğun bakımda yatan hastalar ya aşısız ya da tek doz aşı olan hastalar" dedi.
 
 
Tokat halkı da aşı konusunda herkesin duyarlı olmasını istedi.
 
Herkesin aşı olması gerektiğini söyleyen Derya Acar, "2 doz aşımı oldum. Haberlerden takip ediyoruz. Yoğun bakımda olan hastaların çoğunun aşısız olduğunu biliyoruz. Bence herkes aşısını olmalı. Benim çevremde de virüsü yakalanan insanlar oldu.  Fakat 2 doz aşı oldukları için çok hafif atlattılar. Ben buradan herkese aşı olunmasını öneriyoruz" diye konuştu.
 
Sevda Güller ise, "İki yıldır covide hiç yakalanmadık ailece, eşim hastanede çalışıyor. Eşim 3 doz aşı oldu. Ben ise 2 doz aşımı oldum. Gayet de memnunum. Herkese tavsiye ederim. Çünkü ihmale gelecek bir durum değil. Çevremizde eş dost genç akrabalarımızı kaybettik. Kimsenin buna sebep olmaması için önce sağlık diyerek aşılarını olmalarını tavsiye ederim" dedi.
 
 
 
DHA-Bölge - Türkiye-Tokat
Tokat Haber 60


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SAĞLIK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]