• 0

28 Ağustos 2021, 16:04 - Anasayfa // SPOR Haberi yazdır

Tokatlı tanınmış kişiler, Kim kimdir? Mehmet Uzun (Güreşçi)

Tokatlı tanınmış kişiler, Kim kimdir? Mehmet Uzun (Güreşçi)

1950 yılında Tokat'ın Turhal İlçesine bağlı Kayacık köyünde doğan Mehmet Uzun, güreşe 1965 yılında başladı. Uzun'un ataları Bulgaristan, Deliorman'dan gelerek Kayacık köyüne yerleşmişlerdir.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Mehmet Uzun, güreş hayatına düğünlerde ve festivallerde organize edilen karakucak güreşleri yaparak başladı. 1965 yılında, dönemin DSİ Müdürü ve Turhal Şeker Fabrikası Şeker Spor Kulübü Başkanları ayrı ayrı kendisine teklifte bulunarak, işletmelerinde sporcu olarak yer almasını istediler. Bunun üzerine Turhal Şeker Fabrikası güreş takımında Mevlüt Yıldırım’ın antrenörlüğünde minder güreşine başladı.
 

Gençler kategorisinde 1968 ve 1969 yıllarında üst üste Türkiye Şampiyonu olmasının ardından İlk uluslararası deneyimimi (1969) Gençler Balkan Şampiyonası’nda milli mayoyu giydi ve bu şampiyonada birincilik kürsüsünde yer alan Mehmet Uzun Balkan gençler şampiyonu oldu. 1971'de dünya dördüncüsü, Akdeniz Oyunları şampiyonu, Dünya Ordular arası şampiyonu, Yaşar Doğu Turnuvası birincisi oldu. 1973'te 74 kiloda Avrupa altıncılığı ve dünya dördüncülüğü elde etti. 1974'te ise 82 kiloda dünya ikinciliğini kazandı. 1975 Akdeniz Oyunları'nda altın madalya kazandı. 1976 Montreal Olimpiyatları'nda serbest stilde dördüncü olarak, Türk sporcuları arasında en iyi dereceyi elde etti.

Mehmet Uzun, Sporculuk hayatındaki bu başarılarından dolayı, 1973 ve 1974 yıllarında Hürriyet Gazetesi tarafından “Yılın Sporcusu” seçildi. 1980 yılında Aktif güreş hayatına nokta koyan Uzun, bir süre sonra, Milli Takım antrenörlüğü görevine getirildi. Milli takımlarda yetiştiği sporcuların başarılarından ötürü, 1988 yılında Türkiye Güreş Federasyonu tarafından “Yılın en iyi güreş antrenörü” seçilerek ödüllendirildi.  Ayrıca, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Turhal ilçesinde bulunan Kapalı Spor Salonuna ismi verilerek onurlandırıldı. 2008 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen yasa ile “Devlet Sporcusu Unvanı” aldı.
 

Mehmet Uzun güreşi bırakma nedenini ise şöyle açıklıyordu. 1979 yılında Avrupa şampiyonasına gidemedim ama aynı yıl iyileşerek, Dünya Şampiyonası kampında yine rakiplerimi yenerek Milli Takım Kadrosuna dahil olmama rağmen o yıl yaşanan ekonomik krizden dolayı, Dünya Şampiyonasına Türkiye Milli Takımı katılmadı.

1980 yılı Avrupa Şampiyonası hazırlık kampı için Ankara'ya gittiğimde, aynı zamanda hemşerimiz de olan dönemin Şeker Şirketleri Genel Müdür Yardımcısı olan Yücel Bey’i makamında ziyaret ettim. Kendisine "Milli Takım Kamplarına katılmamızla birlikte maaşlarımızda yarı yarıya kesintiler olduğunu bunun için bir şeyler yapılabilir mi? şeklinde sıkıntılarımızdan bahsettim. Bunun üzerine Yücel Bey bana “Siz bu sporu zevkiniz için yapıyorsunuz. İsterseniz yapar, istemezseniz yapmazsınız, sizin tercihiniz!” şeklinde konuşunca, ona, ben bu işi zevkim için değil, Ülkem için, Milletim için, Ay yıldızlı Bayrak için yapıyorum dedim. Ve bu olaydan sonra, güreşi bırakma kararı alarak memleketime geri döndüm diyor.
 

Mehmet Uzun, yaklaşık on yıl daha Turhal güreş takımının antrenörlüğünü yürüterek, Türk güreşine ve Milli takıma onlarca başarılı sporcu yetiştirdi. İki oğlu bir kızı olan Mehmet Uzun Turhal ilçesinde ikamet etmektedir.
 
Tokat Haber 60


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SPOR Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]