• 0

10 Eylül 2021, 14:18 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Türkiye'ye model projede, 70 bininci koyun yetiştiricisine teslim

Türkiye'ye model projede, 70 bininci koyun yetiştiricisine teslim

Vali Dr. Ozan Balcı, Tarım Tokat Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var projesi kapsamında düzenlenen törende 70 bininci koyunu üreticilere teslim etti.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Yeşilyurt ilçesine bağlı Kuşcu Köyünde düzenlenen törene Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Tokat Milletvekilleri Mustafa Arslan, Yücel Bulut, Yeşilyurt Kaymakamı H. İbrahim Yeşilyurt, İl Tarım ve Orman Müdürü Vekili Ümit Ok, TKDK İl Müdürü Fevzi Çiçek, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvancılık Şube Müdürü Salih Çelik, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.
 
Törende Tokat Milletvekillleri Mustafa Arslan, Yücel Bulut, Yeşilyurt Kaymakamı H.İbrahim Yeşilyurt ve İl Tarım ve Orman Müdürü V. Ümit Ok konuşma yaptı.
 
Vali Dr. Ozan Balcı, yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020 yılını küçükbaş hayvancılıkta hamle yılı ilan ettiğini ve Tokat’ın da bu konuda büyük adım atıldığını ifade etti.
 
“Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var” projesinin Tokat'ın ve Tokatlı çiftçilerin projesi olduğunu kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, projenin Türkiye‘ye örnek ve model olduğunu söyledi. Projede emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Dr. Ozan Balcı, "Bugün burada 70 bininci koyunun dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Ziraat Bankası ile 100 bin koyun anlaşması yapmıştık, 2 yıl ödemesiz, 7 yıl vadeli, sıfır faizsiz olmak üzere. İlk 100 bin paketini bitirip, ikinci 100 bin paketini de kullanacağız." dedi.
 
Tokat'ın tarımın başkenti olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, "Tokat’ta tarım adına  çok güzel işler oluyor. Tokat’ın önü çok açık. Tarım adına yaptığımız ve yapacağımız tüm projelerimiz şehrimizin geleceğini dizayn edecek inşallah." dedi. Vali Dr. Ozan Balcı, şunları söyledi.
 
 
TKDK Projelerinde Türkiye Birincisiyiz
 
"TKDK  hibelerinde sayı anlamında Tokat ilimiz şu anda Türkiye birincisi. Tam 150 milyon TL’lık hibemiz var. 120 milyon TL’sı alındı. İnşallah 3-4 ay içerisinde 30 milyon TL daha hibe alarak 150 milyon TL hibe almış olacağız.
 
1 Milyon 250 Bin Ceviz Fidanı Dikiyoruz
 
Son 2 yılda 500 bin ceviz fidanı dikildi, bu senede inşallah 250 ceviz fidanı daha dikeceğiz. Önümüzdeki 2 yılda 500 bin fidan daha dikmeyi planlıyoruz, dolayısıyla 1 milyon 250 bin ceviz fidanını Tokat topraklarıyla buluşturmuş olacağız.
 
10 Bin Dönüm Narince Üzümü Diktik
 
3 yılda yaklaşık 10 bin dönüm narince üzümü diktik, bu çok önemli bizim için. Ayrıca 1500 dönüm çilek serasını çiftçilerimizle beraber diktik. İnşallah bu sayılarımızı artırarak devam ettireceğiz. Bizim amacımız çiftçilerimiz kazansın, refah seviyeleri artsın.
 
Keçi Üretimi Projesi Başlıyor
 
Koyun bereketli bir hayvan dedik, projemiz çok güzel bir sonuç doğurdu, keçi projemiz de başlıyor. Keçi üreticilerimize de destek vermek için 228 üreticiye destek veriyoruz, keçi üretimi geliştiriyoruz.
 
Ayrıca mandacılık başta olmak üzere, büyükbaş hayvancılık üzerinde de çalışmalar yapacağız. Türkiye'de bulunan mandanın yüzde 12‘si Tokat'ta bulunmakta. Mandacılığı özel destekleyeceğiz.
 
Bizler projelerimizi yaparken temel prensibimiz, hem çiftimize umut versin hem çiftimize hayal kurdursun hem de Türkiye’ye örnek olsun. Keçi üretimi projemizi de inşallah bu modelle yapacağız.
 
4 Milyon Meyve Fidanı Yetiştiriyoruz
 
Çok önemli ve özel projelerimizden birisi de  4 milyon meyve fidanı projesi. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde fidanlarımız Tokat'ın bereketli toprakları ile buluşacak. Cevizden bademe, kirazdan vişneye, incirden alıca, kuşburnundan kızılcığa kadar aklınıza ne gelirse Tokat’ta yetişen bütün meyveleri, hatta yabani meyve türlerini bile yetiştireceğiz. Tam 4 milyon meyve fidan Tokat toprakları ile buluşmuş olacak.
 
Erbaa ‘da 1000 Dönümlük Alanda  Çiçek Serası Kuruyoruz
 
Erbaa ilçemizin Türkiye’nin sayılı çiçek üretim merkezlerinden biri olmasını hedefliyoruz. Ayrıca çiçek üreticilerimizin sayılarını artıracağız. Çiçek üretimini artırmak için altyapı, sera, mezat, soğuk hava deposu kurmayı hedefliyoruz. Çalışmalarımız hızla devam ediyor, Erbaa’yı çiçek üretim merkezi haline getireceğiz.
 
 
Kiraz Paketleme Tesisi Kuruyoruz
 
"Niksar’da termal suyla sebze üretimi yapmak için çalışmalarımız yoğun şeklide devam ediyor. Yine TKDK’dan, Özel İdare’den ve Kalkınma Ajansından kaynaklarını sağladık. Kiraz paketleme tesisini kuracağız. Yakın zamanda  ihalesi yapılacak. Kısaca tarımda çok güzel işler oluyor.
 
Sivas-Ankara Hızlı Treninin yapımı tamamlandı. İnşallah Çamlıbel Tüneli de yapılıp, havalimanımızın da açılması ile beraber Tokatlı üreticilerimiz ürünlerini 1.5 milyarlık bir nüfusa, yaklaşık 4.5 saatlik zamanda gönderebilecek bir kapasiteye ulaşacak. Niksar-Ünye yolunun da en kısa zamanda gerçekleşmesiyle birlikte çiftçimizin ve üreticimizin refah seviyesinin daha çok artacağına inanıyorum. Modern tarım yöntemlerini, bilimi, kültürü ve sanatı tarıma entegre ettiğimiz zaman Tokatlı çiftçilerimiz kat kat zenginleşecek. Sadece kendilerine değil, Tükiye’ye şu anda üretmiş oldukları değerin kat kat fazlasını üretmiş olacak. Buna canı gönülden inanıyorum.
 
Gıda OSB ve Tarım Teknokenti En Kısa Sürede Kuracağız
 
Ayrıca Tokat eski havalimanı yerine kazandırılması planlanan İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve Uluslararası Modern Sebze Meyve Hali için çalışmalarımız hızla devam ediyor. Yine Türkiye’de sayılı olan Tarım Teknokenti’de Tokat'a en kısa sürede  kazandıracağız.
 
Başçiftlik ‘te 1000 Dönüm Meyve Bahçesi Kurduk
 
Başçiftlik İlçemizde de 1000 dönümlük geç turfanda meyve bahçesi kurduk. Türkiye’nin en güzel meyve bahçelerinden birisi oldu. Yine Pazar İlçemizde 1000 dönümlük asma bahçesi kurduk. Türkiye’nin en büyük ceviz bahçesini Niksar Serenli’de kurduk. Kısacası yapılan ve yapılması planlanan yatırımlarla beraber Tokat’ın önü, ufku çok açık. Bundan çok büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum.
 
Türkiye bu coğrafyada parlıyor ve potansiyeli çok yüksek. Kafkasya’nın, Ortadoğu’nun Balkanların bir güneşi gibi parlıyor. Bizler de Tokat’ı yıldız yapacağız. Ama bunu hep beraber birlikte yapacağız. Birbirimizi severek, kucaklayarak, birbirimizi destekleyerek, yüreklendirerek yapacağız. Buna canı gönülden inanıyorum. Böylece 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini gerçekleştirme konusunda Tokat olarak biz çok büyük destek vermiş olacağız.
 
Yapılan konuşmaların ardından Vali Dr. Ozan Balcı, 70 bininci koyunu üreticilere  teslim etti.
Tokat Haber 60


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]