• 0

08 Aralık 2017, 15:57 - Anasayfa // BELEDİYE Haberi yazdır

Tokat Belediye Meclisi Kudüs İçin Bildiri Yayınladı

Tokat Belediye Meclisi Kudüs İçin Bildiri Yayınladı

Tokat Belediyesi Meclisi Aralık Ayı toplantısı gerçekleştirildi. Kudüs İçin Bildiri Yayınladı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Belediyesi Meclisi Aralık Ayı toplantısı gerçekleştirildi. Kudüs İçin Bildiri Yayınladı.
 
 
TOKAT BELEDİYE MECLİSİ KUDÜS BİLDİRGESİ 
 
Tokat Belediyesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen Meclis Toplantısında gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce, Başkan Eroğlu tarafından ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak tanıma kararını kınayan basın bildirgesi okundu.
 
Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, meclis toplantısında yaptığı bildirge konuşmasında şunları söyledi; "Gündeme geçmeden önce Kudüs’le ilgili ABD Başkanının açıklamaları hepimizi derinden yaraladı. Üç Kutsal Din tarafından mabed kabul edilen ve Beytül Makdis (Mukaddes Ev) olarak kabul edilen Kudüs’ün son 70-80 yılda işgalci zihniyetçe ablukaya alınması, oradaki Müslüman kardeşlerimizin çektiği sıkıntılar derinden yaralıyor. Biz de Tokat Belediye Meclisi olarak bununla ilgili açıklama yapacağız. Bizler de elimizle, dilimizle, kalbimizle Cenab-ı Allah’ın huzurunda elimizden geldiğince gayret edeceğiz” dedi.
 
 
Belediye Meclis Üyesi Rüveyda Koç tarafından okunan, Tokat Belediye Meclisi tarafından yapılan Kudüs Basın Bildirgesi:
 
Kudüs, ilk kıblemiz, Harem-i Şerif ile birlikte üç semavi dinin kutsal mekanlarıyla tarihi, kültürel, dini kimliği kazanmış olan ve bu niteliği ile dünya eserlerinin göz bebeği bir şehirdir. Kudüs'ün bu özel statüsüne sahip çıkmak, korumak, tüm renkliliği ile barış içinde bir dünyayı gerçek kılmak bakımından hayati derecede önemlidir. Birleşmiş Milletler kararları ihlal edilemez, Kudüs'ün statüsü değiştirilemez.
 
1947'den bu yana tüm Birleşmiş Milletler kararlarında Kudüs'ün İsrail hakimiyeti altında bulunması kabul edilmemiş, 1967'de İsrail'in Doğu Kudüs'ü işgal etmesinden sonra yine Birleşmiş Milletler İsrail'i Kudüs'ün statüsünü değiştirecek girişimlerden kınamaya çağırmıştır. Keza İsrail'in 1980'de ilhak kararı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nce kınanmış, bu konuda İsrail Hükümetinin almış olduğu tüm kararların hükümsüzlüğü kayıt altına alınmıştır. Bu kararda ayrıca İsrail'deki diplomatik misyonların Kudüs'teki bulunamayacağı ifade edilmiştir. İsrail'in bu türden politikalarını özetleyen, Kudüs'ü başkent yapan girişimlerine bugüne kadar mesafeli duran Amerika Birleşik Devletleri'nin bu defa destek verme olarak anlaşılabilecek yola girmesi, asla kabul edilemez. Filistin sorununu çözme bölgeye barış ve istikrar getirme temelli uzun yıllardan bu yana ara bulucu olarak davranan, dünya kamuoyuna kendi misyonunu bu şekilde anlatan Amerika'nın bugünkü tavrı bölgede bir dizi tehlikeli gelişmeyi tetikleyecek, çatışma doğuracak, yeni insani dramlara sebep olacak yaklaşımdır.
 
Halen Filistin sorununu çözmek için gösterilen barışçıl çabalar, bu girişim karşısında muhakkak büyük darbe alacak, Ortadoğuda bir dizi istikrarsızlık yaşanacaktır. İsrail ile Filistin arasında adil, kalıcı, dengeli, tarihi ve manevi haklara riayet eden barış gerçekleşmeden insanlığı huzur ve selamete ulaşması mümkün olmayacağı unutulmamalıdır.
 
Ecdadımız Selahattin Eyyübi’lerin, Yavuz Sultan Selim’lerin bizlere emaneti İslam’ın ilk Kıblegâhı Kudüs’ün bir olup bittiyle İsrail’in başkenti yapılmasını asla kabul etmiyoruz. Tokat Belediye Meclisi olarak Birleşmiş Milletlerin daha önce belirlediği Kudüs’ün tarihi statüsünü devam ettirme noktasında her türlü iradenin yanında yer alacağımızı, başkent yapılmasını asla kabul etmediğimizi ifade ve ilan ederiz.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer BELEDİYE Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]