• 0

24 Ekim 2021, 16:56 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

'Ben çalıyorsam, herkes çalar' dedi, bağlamaları üretti

'Ben çalıyorsam, herkes çalar' dedi, bağlamaları üretti

Gençlik yıllarında 'Ben çalabiliyorsam, herkes çalabilir' düşüncesiyle bağlama üretmeye başlayan Halil Uçar (61), şimdilerde yurt dışına da ürün gönderiyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Uzun süre İstanbul'da yaşadıktan sonra 5 yıl önce memleketi Tokat'a dönerek atölye kuran Uçar, sipariş üzerine üretim yapıyor. Yurt içinin yanı sıra  Avusturya, Almanya, İngiltere gibi ülkelere da bağlama gönderen Uçar, "Gençlik yıllarımda önce evde yapmaya başladım. Baktım ki oluyor. Yaptığım bağlamaları ben çalabiliyorum, o halde herkes çalabilir diye düşündüm ve mesleğe dönüştürdüm" dedi.
 
 
Tokat'ta yaşayan evli ve 4 çocuk babası Halil Uçar, 12 yaşında bağlama çalmayı öğrendi. Uçar askerliğini yaptıktan sonra İstanbul'a taşındı. Orada iş arayışına giren Uçar deneme, yanılma yöntemiyle bağlama yapmayı öğrendi. Evinde kurduğu küçük atölyede ürettiği bağlamalara ilgi olunca İstanbul'da kendine daha büyük bir atölye kurarak bağlama üretimine başladı. Uzun yıllar İstanbul'da bağlama üreten Uçar, 5 yıl önce memleketi Tokat'a dönüp bağlama üretimine burada da devam etmeye karar verdi. Uçar'ın ürettiği bağlamalar artık Avusturya, Almanya, İngiltere ve Türkiye'nin bir çok iline gönderiliyor. Bağlamaların fiyatları ise bin 500 lira ile 8 bin lira arasında değişiyor.
 
Bağlamayı çocukluğundan bu yana çaldığını söyleyen Uçar, " Bağlamaya olağan tür bir yakınlığımız var. 12 yaşlarında bağlama çalmayı öğrendim. Askerden sonra İstanbul'a taşındım. İstanbul'da bağlama imalatçısı arkadaşlarla tanıştım. Onların yanına gide gele ben de bu işi yapmaya karar verdim. O hevesle 1986 yılında başladım. 1991'de ise kendi atölyemi kurdum. Üretime önce evde başladım. Biraz bağlama yapımı için malzeme aldım. Baktım ki oluyor, yaptığım bağlamaları ben çalabiliyorum, herkes de çalabilir diye düşünerek mesleğe dönüştürdüm. 33 yıl İstanbul'da kaldım. Daha sonra memleketime geldim" dedi. 
 
 
Yurt dışından talepler aldığını söyleyen Uçar, "Ben eski ustayım. Eski müşterilerim var. Sürekli bağlama gönderdiğim insanlar var. Yılda 15 bağlama Viyana'ya gönderiyorum. Almanya, Fransa'ya gönderiyorum. Yurt dışından yaz mevsimlerinde tatil için Hollanda'dan, İsviçre'den gelen insanlar var. Dünya'nın her tarafına gönderiyoruz" diye konuştu.
 
Diğer bağlamalara göre fiyatlarının yüksek olduğunu ifade eden Uçar, "Taban fiyatımız şu anda  bin 500 liradan başlıyor. 7- 8 bin liraya kadar bağlama yapıyoruz. Bağlamalarımız genelde dinlendire dinlendire yapıyoruz. Bugün başladığımız bağlamaya 3-5 ay kapağını koyuyoruz. Ondan sonra sapını koyuyoruz dinlendiriyoruz. 1 yıl sonunda faaliyete geçirdiğimiz bağlamalar var." diye konuştu.
 
DHA-Bölge - Türkiye-Tokat - Fatih YILMAZ-Halil İbrahim YEL
Tokat Haber 60


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

'SeeTalk' mucidi Şerif Görmez ile Gazeteci Ayson Karabağ röportajı
'SeeTalk' mucidi Şerif Görmez ile Gazeteci Ayson Karabağ röportajı
Sunny Ürünleri'nden "Seetalk Akıllı Mikrofon"un mucidi Şerif Görmez ile Gazeteci Ayson Karabağ'ın röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]