• 0

20 Aralık 2017, 10:03 - Anasayfa // SAĞLIK Haberi yazdır

Göçer, 'Milletimizin Ağız Tadı Bozulmasın'

Göçer, 'Milletimizin Ağız Tadı Bozulmasın'

AK Parti Tokat Milletvekili Sağlık Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Celil Göçer, TBMM'de Sağlık Bakanlığı 2018 yılı bütçe görüşmelerinde: "Ak Parti, aziz milletimizin ağız tadı bozulmasın diye çalışıyor" dedi

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

AK Parti Tokat Milletvekili Sağlık Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Celil Göçer, TBMM'de Sağlık Bakanlığı 2018 yılı bütçe görüşmelerinde: "Ak Parti, aziz milletimizin ağız tadı bozulmasın diye çalışıyor" dedi
 
AK Parti Tokat Milletvekili Sağlık Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Celil Göçer, TBMM’de Sağlık Bakanlığı 2018 yılı bütçe görüşmelerinde konuştu. Sağlığın en temel insan hakkı olduğunu belirten Prof. Göçer, “Anayasamız da herkes sağlıklı ve dengeli yaşam hakkına sahiptir denilmektedir. Değerli arkadaşlar, öncelikle hepinize sağlık temenni ediyor ve Allah ağzınızın tadını bozmasın diyorum. Bu temenni Anadolu irfanının dillendirdiği güzel bir duadır. En son grip olduğunuz zamanı hatırlayın. Basit bir griple bile insan yediğinin içtiğinin tadını alamaz.  Özellikle malign hastalığı olan hastalarımdan: “ Hocam içtiğim suyu çamur tadında hissediyorum. Bir bardak suyun tadını almak için her şeyimi veririm.”sözünü çok duymuşumdur” İfadelerine yer verdi.
 
Prof Göçer, "Ağız tadı sağlık göstergesidir. Adeta bir yaşam kriteri ve mutluluk indeksidir. Şimdi bana biri Ak Parti sağlık politikalarının felsefesi nedir? Diye sorsa: “ Ak Parti aziz milletimizin ağız tadı bozulmasın diye çalışıyor derim.” Ak Parti milletimizin görev verdiği 2002 yılından bu güne uyguladığı sağlık politikalarıyla tüm dünyanın ilgi odağı olmuştur. Bugüne değin sağlık altyapısındaki eksiklikler büyük ölçüde giderilmiştir. Halen ilk gün ki heyecan ve çalışkanlıkla hizmetler devam etmektedir. Şehir hastanelerimiz en iyi fiziki şart ve standartlarda birer birer aziz milletimizin hizmetine girmektedir. Aile hekimliği uygulamasıyla her ailenin, bireyin artık bir hekimi vardır. Vatandaşlarımızın sağlığa ulaşımındaki engeller kaldırılmıştır. Bir hekim olarak; hastanın ihtiyaç duyduğu hekime en rahat ulaştığı ülkenin Türkiye olduğunu ifade ediyorum” diye konuştu.
 
“ACİL HİZMETLERDE HAYAL EDİLEMEYEN İMKANLARA KAVUŞTUK”
 
Acil hizmetlerde eski Türkiye’de hayal edilmeyecek imkanlara kavuşulduğunu söyleyen Göçer, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İster Edirne, ister Kars isterse yurtdışında olsun, ihtiyaç halinde hastalarımız helikopter veya uçak ambulanslarla, donanımlı sağlık kuruluşlarımıza nakledilebilmektedir. Zor iklim şartlarında Umke birimlerimiz paletli veya uygun motorize ekiplerle kısa bir sürede hastalarımıza ulaşabilmektedir. Tedavi edici hizmetlerde yaptıklarımız Türkiye’mize yakışır hizmetlerdir. Hekimliğin felsefesinde sağlıklı halin devam ettirilmesi, sağlığın geliştirilmesi önceliktir. Bu ülkenin çocuklarının geleceğe sağlıklı taşınması bizim görevimizdir. 2002 Türkiye’sinin bazı rakamlarına baktığımızda sağlıkta elde ettiğimiz kazanımlar net olarak görünmektedir. Ortalama beklenen yaşam süresi 72’den 78’e çıktı. Bebek ölüm hızı yüzde 3,1 den yüzde 0,6’ya indi. Gebe takipleri artık yüzde 99 oranında sağlık kuruluşlarımızda yapılmaktadır.”
 
OBEZİTE VE DİYABET RAKAMLARINA DİKKAT ÇEKTİ
 
Olumsuz rakamlara da değinen Göçer, “Maalesef Türkiye’de obezite yüzde 30 civarına, diyabette yüzde 10 civarına çıkmıştır. Esasen dünya bu iki öncelikli sağlık durumunda büyük sorun yaşamaktadır. Sağlık Bakanlığımızın bu sorunla ilgili önemli çalışmaları sonucunda Türkiye’de diyabet ve obezite rakamlarının artış hızı yavaşlamıştır. Şimdi hedefimiz hızlı bir şekilde grafiği tersine çevirmektir. Aktif yaşama teşvik etmek için pek çok proje yapılmıştır. Sağlıklı beslenme bilincinin geliştirilmesi için aynı şekilde çalışılmaktadır. Okul çocuklarımızın beslenmesi için, okul kantinlerinde düzenlemeler yapılmıştır. Tuz tüketimi önemli oranda azalma kaydetmiştir. Buradan aynı zamanda bir hekim olarak, gıda tüketiminde ambalaj içeriğine bakılması ve özellikle nişasta bazlı şekerlere dikkat edilmesini ikaz etmem gerekiyor” dedi.
 
Prof. Göçer, 2018 yılı bütçesinin bereketli ve hayırlara vesile olmasını diliyorum diyerek konuşmasını tamamladı.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SAĞLIK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]