• 0

27 Kasım 2021, 02:47 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Almus'un 30 yıllık köprü projesi özlemi sürüyor

Almus'un 30 yıllık köprü projesi özlemi sürüyor

Tokat'ın Almus İlçesine bağlı 22 köyün sakinleri Almus barajı üzerine Tufantepe köprüsünün yapılması için 30 yıldır mücadele veriyor. Köprünün merhum Vali Recep Yazıcıoğlu'nun 1987 yılından projesi olduğu iddia edildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Bölge halkı köprünün yapılması için yıllar önce Tufantepe Köprü Platformu adıyla bir komisyon oluşturdu. Komisyona göre Tufantepe köprüsünün yapılması bölge için hayati önem taşıyor. Tufantepe Köprü Platformu tarafından, Tokat Gündem gazetemize yapılan açıklamada, Tufantepe köprüsünün yapılması Gölgeli beldesinin Almus’a olan 27 kilometrelik uzaklığı 6 kilometreye düşürecektir. Gölün karşı tarafında bulunan, 22 köyün 30-40 kilometrelik mesafesi 10-15 kilometreye düşecektir. Ayrıca köprünün turistik özelliği Almus’un turizm değerini artmasına katkı sağlayacaktır denildi.

Bölgede şu anki yolun mevcut durumunun çok kötü olduğunu söyleyen komisyon üyeleri burada ulaşımın güçlükle yapıldığını söyleyip Ambulans, Orman İşletme ve Askeri araçlar içinde yolun tehlike arz ettiğini söylediler. Diğer taraftan 300 metrelik köprünün yapılması merhum Vali Recep Yazıcıoğlu’nun 1987 yılındaki projesi olduğu iddia edildi. Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ile de Tufantepe Köprü Platform komisyonu olarak görüşüldüğü ve Vali Balcı köprünün yapılmasına destek vereceğini ve Almus Kaymakamı ile konu hakkında görüştüğünü söylediler. Komisyon ise yapılacak köprü için 8 bin imza topladıklarını, bölge halkı olarak her türlü desteği vereceklerini söylediler.

Komisyon, Fırat Nehrine türküler yazılmış acıları bulunmakta. Almus barajının türküsü yok fakat acıları çok. Can kaybına tahammülümüz kalmadı buraya türkü yazılacaksa adı Tufantepe Köprüsü olmalı dediler.
 
Tokat Haber 60


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

'SeeTalk' mucidi Şerif Görmez ile Gazeteci Ayson Karabağ röportajı
'SeeTalk' mucidi Şerif Görmez ile Gazeteci Ayson Karabağ röportajı
Sunny Ürünleri'nden "Seetalk Akıllı Mikrofon"un mucidi Şerif Görmez ile Gazeteci Ayson Karabağ'ın röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]