• 0

17 Ocak 2022, 13:02 - Anasayfa // POLİTİKA Haberi yazdır

Mustafa Arslan, 'Sivas; sultan şehir, Tokat; kadim şehir dedik'

Mustafa Arslan, 'Sivas; sultan şehir, Tokat; kadim şehir dedik'

Sivas Tokatlılar Derneği Birlik ve Beraberlik Gecesi'nde, Ak Parti Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, 'Sultan Şehir Sivas'ta hemşehrilerimiz ile bir araya geldik. Bu güzel geceyi organize eden Dernek Başkanımız İsmail Altay ve Yönetim Kuruluna, katılım sağlayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyorum.' dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Sivas Tokatlılar Derneği Birlik ve Beraberlik Gecesi, Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde büyük bir coşku ve katılım ile yapıldı. Sivaslı ve Tokatlı hemşehrilerimizin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte; Onbeşliler tiyatro gösterisi, Halk oyunları gösterisi, Aşıklar atışması ve Yerel sanatçılar sahne aldı.
 
Sivas Tokatlılar Birlik ve Beraberlik Gecesi'nde Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Tokat ve Sivas'ın kardeş şehirler olduğunu ifade ederek güçlü ilişkilerin daim olmasını diledi. Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve Sivas Vali Yardımcısı Şakir Öner Öztürk ise birlik ve beraberlik mesajları verdi.
 
 
Ak Parti Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan ise, Sivas Tokatlılar Derneği Birlik ve Beraberlik Gecesi'nde Sultan Şehir Sivas'ta hemşehrileri ile bir araya geldiğini, Bu güzel geceyi organize eden Dernek Başkanı İsmail Altay ve Yönetim Kurulu'na ve katılım sağlayan tüm hemşehrilerine teşekkür ettiğini söyledi.
 
Arslan, sözlerine şu şekilde devam etti, "Sayın milletvekilim, Çok saygıdeğer belediye başkanlarım, Sayın valim, Tokat'tan gelen değerli belediye başkanlarımız, Kurum amirlerimiz, Sevgili Sivaslı, Tokatlı hemşehrilerim; Hepinizi saygıyla, hürmetle selamlıyorum.
 
Toplantıyı düzenleyip bizleri bir araya getiren İsmail bey'e, Dernek yöneticilerine teşekkür ediyorum.
Gerçekten Tokat-Sivas kardeşliğini bir defa daha burada yaşamış olduk. Açılışta ki "Hey Onbeşliler'in" gösterisi de bizi çok duygulandırdı. Millet olarak asker bir milletiz. Geçmişimizi mücadelemizi, Milli mücadelemizi hatırladık. Gerçekten duygulandık.
 
 
Söylenecek şeyler söylendi. Sivas-Tokat arasındaki vizyon proje Çamlıbel Tüneli. Bizim Sivas milletvekillerimizle, Semiha hanım'da burada, Birlikte takip ettiğimiz bir proje. 4905 metre tüp uzunluğu var. Çift tüplü bir tünel. Maliyetli bir proje, Birlikte takip ediyoruz. 2023'ten önce ihalesini yaptırabilir miyiz? temelini atabilir miyiz? bunun çabası içerisindeyiz. İnşallah nasip olur. 2023'den önce, 2023 seçimlerinden önce bununla ilgili bir başlangıç yaparız.
 
Bunun yanında yine bizim vizyon projelerimizden birisi Ünye-Niksar yolu, Bunu takip ediyoruz Ordu milletvekilleri ile beraber.
 
Daha büyük bir vizyon projemiz. O'nu da hayata geçiriyoruz mart ayında inşallah... Tokat Havaalanı'nı hizmete açmış olacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle. Tokat'a ikinci havaalanını açmış olacağız.
 
 
Tokat-Sivas dedik. Benim de bir tarafım Sivaslı. Annem Çırçırlı. Yahya Kemal'e sormuşlar: -Ankara'nın neyini seviyorsun? demişler. -İstanbul'a dönüşünü seviyorum. demiş. Bana da sorsalar -Tokat niye bu kadar güzel deseler, -Sivas'a komşu olduğu için... derim herhalde.
 
Gelirken sayılara baktım. Tokat'ta yaklaşık 15.000 Sivaslı var. Sivas'ta da yaklaşık 15.000 Tokatlı var. Kız almışız, vermişiz. Tokat'ta; Sivaslı ticaret yapan, Sivas'tan gelmiş işyeri olan birçok arkadaşımız, kardeşimiz var. Sivas'ta hakeza Tokat'tan gelmiş, iş yapmış kardeşlerimiz var.
 
Gerçekten Tokat'la-Sivas arasında büyük bir kardeşlik, büyük bir tesanüt, büyük bir uyum var. Belki bizim Amasya'ya karayoluyla ulaşımız daha kolay ama Sivas'la ilişkilerimiz daha fazla. Amasya da ki ilişkilerimizin, münasebetlerimizin en az 10 katı 20 katı Sivas'la münasebetimiz var. Bu da bizim Tokat'la Sivas arasındaki sevgiyi, kardeşliği ortaya koyuyor.
 
 
Sivas; sultan şehir, Tokat; kadim şehir dedik. Gerçekten Anadolu'nun mayası olan demlenmiş şehirler bunlar. Bizim tarihimizi, kültürümüzü, geleneklerimizi, örfümüzü, adetimizi yaşatan şehirler. Gerçekten Sivas'ın Tokat'ın geçmişte Milli Mücadele'de yaptığı fedakarlıkları, Milli Mücadele'deki başarılarını ortaya koyduğumuz zaman bunu görmüş oluyoruz.
 
Biz zor bir dönemden geçiyoruz, dünya olarak. Bütün dünya zor bir döneme geldi. Sultan Fatih, İstanbul'u fethettikten 70-80 sene sonra bir çağın açıp, bir çağın kapatıldığı konuşulmaya başlandı. Şu anda da bir çağ kapanıyor Yeni bir çağ açılıyor. Yeni bir dünyaya karşı, yeni bir dünyaya doğru evriliyor dünya. Yeni bir dünya düzeni kuruluyor. Bu dünyanın, yeni dünyanın kuruluşundaki zorlukları, doğum sancıları hep birlikte yaşıyoruz.
 
Millet olarak, Ülke olarak İnşallah bunları birlikte atlatacağız. Birlik, beraberlik içerisinde, sevgi, kardeşlik içerisinde bu zorlukları hep birlikte atlattığımız zaman bölgesinde lider olan Ülkemiz, İnşallah dünyanın da lider ülkelerinden birisi olacak. Bunu hep birlikte başaracağımıza inanıyorum." dedi.
 
 
 
 
 
Yakup Orakçı - Hami İşler
Tokat Haber 60


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer POLİTİKA Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adil Seyhan İle Gazeteci Ayson Karabağ röportajı
Adil Seyhan İle Gazeteci Ayson Karabağ röportajı
Seyhanlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Adil Seyhan İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]