• 0

21 Ocak 2022, 16:20 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Bebek ve Çocuk Kütüphanesi'ne ailelerden ilgi

Bebek ve Çocuk Kütüphanesi'ne ailelerden ilgi

Tokat'ta 0-6 yaş arası çocuklar için açılan Bebek ve Çocuk Kütüphanesi çocuklu ailelerin vazgeçilmezi oldu. Çocuklarının teknoloji bağımlısı olmasını istemeyen ve kitap sevgisini aşılamak isteyen ailelerin tercih ettiği kütüphanede çocuklara masallar okunarak, oyunlara yönlendiriliyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat'ta 0-6 yaş arası çocuklar için 2 yıl önce açılan Bebek ve Çocuk Kütüphanesi ailelerden yoğun talep görüyor. Bebek ve Çocuk Kütüphanesi'ni 0-3 yaş aralığı çocuk sahipleri çoğunlukta olmak üzere haftada 420 aile ziyaret ediyor. Çocuklarının teknoloji bağımlısı olmasını istemeyen ve  çocuk yaşta kitap sevgisini aşılamak isteyen aileler Bebek ve Çocuk Kütüphanesine geliyor. Kütüphanede bulunan öğretmenler tarafından çocuklara masallar okunuyor, oyun oynatılıyor. Aynı zamanda ebeveynlerinin fark edemediği disleksi, dikkat eksikliği, otizm gibi rahatsızlığı olduğu gözlemlenen çocuklar, öğretmenler tarafından ailelere bildiriliyor.
 
 
Ailelerin yoğun bir ilgisi olduğunu belirten Bebek ve Çocuk Kütüphanesi Koordinatörü Nurver Şahin Düğenci, "Kütüphanemizde haftalık olarak 420 aile ziyaret ediyor çocuklarıyla birlikte. Kütüphane 0-2 yaş, 2-3 yaş ve 3-6 yaş olmak üzere bölümlere ayrılmış bir şekilde. Bu bölümlerde çocukların yaş gruplarına göre farklı materyaller ve kitaplarla donanımlı sınıflarımız. Bu kütüphaneyi 0-3 yaş grubu çocuklarımız ağırlıklı olarak tercih ediyor. Çünkü teknolojiden uzak tutmak adına, televizyon, tablet ve bilgisayar ortamlarını evde hani uzak tutamadıkları için buraya geliyorlar. Çocuklar burada çok daha fazla kaliteli vakit geçirebiliyorlar. 0-3 yaş çocuklarımızı ağırlıklı olarak misafir ediyoruz. Çocuklarımız buraya çok istekli geliyor. Ayrılmakta bile güçlük çekiyorlar. Çok mutlu ayrılıyorlar buradan. Buradan gittikten sonra zaten buradaki etkinliklere göre çocuklarının evdeki zamanlarını planladıklarını söylüyorlar. Aynı zamanda da rehberlik yapıyoruz ailelere bu konuda. Nasıl daha fazla kaliteli vakit geçirebilirler. Aile katılımları düzenliyoruz yer yer. Bunlarla birlikte de çocukların evdeki zamanlarını da desteklemiş oluyoruz" dedi.
 
 
'AİLELERE DESTEK OLUYORUZ'
 
Çocukları gözlemleyerek rahatsızlıkları olup olmadığı belirlemeye çalıştıklarını da ifade eden Nurver Şahin Düğenci, "Biz zaten okul öncesi öğretmenleriyiz, 2 arkadaşımla birlikte çalışıyoruz. Bununla birlikte haftada bir günü de dikkat eksikliği, disleksi, otizm belirtisi gösteren çocuklarımıza ayırıyoruz. Şüphelendiğimiz çocuklarımızı özel eğitim öğretmenimize yönlendiriyoruz. Etkinlik esnasında dikkat eksikliği gördüğümüz çocukları aileleri ile görüşüp sonra uzman öğretmenimizle onları belirli bir etkinliğin içinde çocukları doğal öğrenme ortamlarında gözlemliyoruz. Daha sonrasında aileyi bilgilendiriyoruz" diye konuştu.
 
DHA-Bölge - Türkiye-Tokat - Fatih YILMAZ-Halil İbrahim YEL
Tokat Haber 60


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adil Seyhan İle Gazeteci Ayson Karabağ röportajı
Adil Seyhan İle Gazeteci Ayson Karabağ röportajı
Seyhanlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Adil Seyhan İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.172 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]