• 0

27 Şubat 2022, 16:44 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Bora, 'Enerji üretimi yapan HES'lerin üretimlerine kota getirilmeli'

Bora, 'Enerji üretimi yapan HES'lerin üretimlerine kota getirilmeli'

Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora, enerji üretimi yapan HES'lerin üretimlerine kota getirilmesi gerektiğini söyledi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

2021 yılının mayıs aylarında yetersiz kalan yağışlar sonrasında yaşanan kuraklık tehlikesi, yıl sonunda etkili olan yağışlara rağmen hala risk oluşturuyor. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora, özellikle tarımsal sulamanın yapıldığı bölgemizde, sulama için kullanılan su kaynaklarının üzerinde kurulu olan hidroelektrik santrallerine üretimleri noktasında kota getirilmesi gerektiğini söyledi.
 
 
YAĞAN KAR DA FAYDA SAĞLAMAYABİLİR
 
Daha önceki dönemlerde, kuraklıktan zarar gören çiftçilere dekar başına 200 lira nakdi hibe kuraklık desteği verilmesi gerektiğini de bir kez daha hatırlatan Başkan Bora, bizzat sahada yaptığı gözlemlemelerini kamuoyuyla paylaştı. Barajları yerinde incelediklerini ve doluluk oranlarını gözlemlediklerini dile getiren Başkan Bora, dağlarda hali hazırda bulunan kar birikintilerinin de doluluk seviyesine çok büyük katkı sağlamayacağı öngörüsünde bulundu. Bu durumun başlıca sebebinin aynı zamanda tarımsal üretim için kullanılan su kaynaklarının üzerinde bulunan HES’lerin olduğunu dile getirdi.
 
 
ÇİFTÇİYE DESTEK ŞART
 
Bu çalışmanın yanı sıra üretim yapan çiftçiye destek de beklediklerini dile getiren Başkan Bora: “Üreticilerimizin Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası ve özel bankalara olan kredi borçları uzun vadeli ve faizsiz ertelenmelidir. Elektrikle sulama yapan çiftçilerimizin borçlarından dolayı elektrikleri kesilmemeli ve sulama ücretleriyle elektrik fiyatlarında indirime gidilmeli, tarımsal abone grubunda elektrikte uygulanmakta olan yüzde 18 KDV yüzde 1'e indirilmelidir. Kuraklıktan zarar gören çiftçilere hibe tohumluk dağıtımı yapılmalı, fide ve fidan desteği verilmelidir. Kuraklıktan zarar gören üreticilerden bu yıl için sulama ücreti alınmamalı. Elektrik ve sulama borçları nedeniyle desteklere bloke konulmasına son verilmeli, borçlar uzun vadeli ve faizsiz ertelenmeli. Yapılandırılan üretici borçları faizsiz ertelemeye dahil edilmeli. Kuraklık yaşayan çiftçilere faizsiz kredi kullandırılmalı. Gübre başta olmak üzere girdilere verilen destek artırılmalı. Üreticilerimizin Bağ-Kur prim borçları uzun vadeyle faizsiz ertelenmeli ve yüksek olan primleri düşürülmeli" ifadelerini kullandı.
Tokat Haber 60


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
Emel İşitme Merkezlerin Kurucusu ODY Emel Çetin İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.064 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]