• 0

03 Şubat 2018, 23:13 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Hakan Akkaya, 'Milli ve Yerli Eğitim İstiyoruz'

Hakan Akkaya, 'Milli ve Yerli Eğitim İstiyoruz'

Türk Eğitim-Sen Tokat Şubesi tarafından 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ikinci yarıyıl öncesi değerlendirme toplantısı yapıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Türk Eğitim-Sen Tokat Şubesi tarafından 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ikinci yarıyıl öncesi değerlendirme toplantısı yapıldı.
 
Yoğun Bakım Kafe Restoran'da düzenlenen kahvaltı programında gazetecilerle bir araya gelen Türk Eğitim-Sen Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya eğitim sistemindeki sorunları dile getirdi.
 
Türk Eğitim-Sen olarak önceliklerinin adaletli bir çalışma hayatı olduğunu ifade eden Başkan Akkaya, ikinci eğitim-öğretim dönemine başlarken okulların kadrolu öğretmen ihtiyacı, yönetici atamaları, performans sistemi, sınav sistemlerinin değiştirilmesi, atamalarda ki bazı adaletsizlikler gibi konuları değerlendirdi.
 
Türk Eğitim Sen ve Türkiye Kamu Sen olarak kuruldukları günden bugüne kadar tek bir gayelerinin olduğunu ifade eden Başkan Akkaya, "Gayemiz iyi niyetle ülkemizin milli eğitimine katkıda bulunmak, sorunlarını masaya yatırmak ve bunlara kendimizce milli çerçevede çözüm önerileri sunmaktı. Bu görevi yapmaya devam edeceğiz. Türk Eğitim-Sen olarak önceliğimiz isteğimiz adaletli bir çalışma hayatı” dedi.
 
"BİZ 100 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI İSTEMİŞTİK"
 
Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 100 bin öğretmen ataması istediklerini belirten Başkan Akkaya, kadrolu öğretmen atamasını beklediklerini, öğretmenlerin sözleşmeli ve mülakatla atanmasına karşı olduklarını söyledi.
 
Başkan Akkaya, "İkinci eğitim-öğretim dönemine başlarken okullarımızın derslik ihtiyacı, kadrolu öğretmen ihtiyacı devam ediyor.  Özellikle öğretmen ihtiyacı dediğimizde biz 100 bin öğretmen ataması istemiştik bu dönem. 100 bin öğretmen ataması talebimiz devam ediyor ama geçtiğimiz günlerde Bakanımızın da açıkladığı gibi '20 bin öğretmen alacağız' dediler. Hiç değilse 30 bin bu dönem, devamında yine temmuz atamaları ile beraber 100 bin, ya da yakın bir sayı talep ettik ama maalesef 30 bin değil 25 bin yani 5 bin artırma sözü verildi. Genel Merkezimizin Türkiye genelinde yaptığı bir araştırma ile yaklaşık 63 bin ücretli öğretmen çalıştığını verilerle ortaya koydu. Biraz da bizi üzen yanı bu. 63 bin 829 ücretli öğretmenin yaklaşık 8 bin 484’ünün ön lisans mezunu olması yani formasyon eğitimini almamış öğretmen niteliği kazanmamış, ücretli öğretmenlerce eğitim-öğretim faaliyetlerinin yürütülmesi bir eksiklikti bizim için. Biran önce kadrolu öğretmen atamasını bekliyoruz, istiyoruz. Öğretmenlerin sözleşmeli ve mülakatla atanmasına biz karşıyız çünkü ha sınav sorularını birilerine vermişsiniz, ha da sözlü mülakatla birilerinin hakkını birilerine vermişsiniz. Bizim için hiçbir farkı yok." dedi.
 
"YÖNETİCİ ATAMALARINDA HALA İSTEDİĞİMİZ OBJEKTİF ATAMA DÜZEYİNE GELİNMEDİ"
 
Başkan Akkaya “Güvenlik soruşturması mutlaka biz de istiyoruz. Hele hele 15 Temmuz kalkışmasından sonra, kılı kırk yararcasına, en ince ayrıntısına kadar yapılmasını istiyoruz çünkü bizim ilkemiz önce ülkemiz. Türkiye sevdamız dedik bunu biz laf olsun diye yıllardır demedik. Bunun içinde Türkiye ile ülkemiz ile bayrağımız ile sorunu olmayan insanların çalışma hayatımıza kazandırılması lazım. Bu ülke ile sorunu olan bu ülkenin milli manevi konuları ile sorunu olan insanları biz de çalışma hayatımızda istemiyoruz.
 
Yönetici atamaları ile ilgili de sayılar yayınlandı. Yukarda konuşulan, söylenen şeylerin çalışma hayatına geçmesini bekliyoruz. Bunu beklerken de yanlış anlaşılmasın bu güne kadar biz haksızlıktan pay istemedik. Şayet öyle bir derdimiz olsaydı burada olmazdık. Biz hep ne dedik, ‘hakkın yanındayız, adaletin yanındayız, iş ehline verilsin' dedik. Gelin gürün ki bu yönetici atamalarında hala istediğimiz objektif atama düzeyine gelinmedi. Çalışma hayatında beklediğimiz oranlar yok." dedi.
 
Müfredatla ilgili değişikliklerin sık, sık gündeme geldiğini ifade eden Başkan Akkaya, Milli ve yerli bir eğitim istediklerini söyledi.
 
"DEVLETİN TERÖRİSTLE PAZARLIK YAPTIĞI DÖNEM BİTTİ"
 
Türk Eğitim-Sen olarak hiçbir gruba hiçbir zümreye ayrıcalık, imtiyaz tanınmamasını istediklerini belirten Başkan Akkaya, "Akil adamlar Türkiye’yi geziyordu. Biz Türk Eğitim-Sen Kamu Sen olarak her ilde karşılarına dikildik. Bir şey anlatmaya çalıştık, 'Biz Türk Milletiyiz biz açılımımızı da çoktan yaptık. Hiçbir sorunumuz yok bize bir şey anlatmanıza gerek yok, tam tersi bu milletten sizin öğreneceğiniz çok şey var' dedik. Adı ne olursa olsun, ister cemaat olsun ister sendika ister başka bir şey hiçbir gruba hiçbir zümreye ayrıcalık imtiyaz tanımayın dedik. İnsanlar hak ediyorsa bu ülke ile de sorunu yoksa suç teşkil eden her hangi bir durumu yoksa işi ehline verin dedik. Bu gün biz yine aynı yerdeyiz.  Bu gün birazda o gün söylediklerimizin bu gün yapıldığını görmenin mutluluğunu yaşayarak aynı yerdeyiz. Çok şükür devletin teröristle pazarlık yaptığı dönem bitti artık gereğini yaptığı dönem başladı. Çok şükür dün birilerine ayrıcalık verilirken dert yanıyorduk,  bugün o ayrıcalığı alanların ellerinden o ayrıcalıklar gidince nasıl saldırdıklarını gördük. Şimdi de gereği yapılıyor. Biz bu iki konuda sonuna kadar destekliyoruz sonuna kadar duacıyız. Allah hem o operasyonda ki Mehmetçiklerimizin yardımcısı olsun şehitlerimiz ruhu şad olsun mekânları cennet olsun. Türk Milleti verecekse şehit böyle versin. Türk Bayrağı indirilirken izleyerek vermesin. Operasyonla önüne katıp kovalayarak saldırarak versin. Devletimizin sonuna kadar bu konuda yanındayız, her Türk asker doğar sözünün de boşa olmadığını, sonunda dönüp dolaşıp bu milletin damarlarındaki gizli güce kavuşacağını bu operasyonla görüyoruz. Türkiye’nin her yerinden gelen desteklerde bunu gösteriyor” dedi.
 
Başkan Akkaya açıklamasını şöyle sürdürdü: "Müfredatla uğraşmadan önce yapacağımız ilk şey eğitimcileri mutlu etmek. Eğitimcileri motive etmek ama en iyi en bilimsel şekilde yetiştirilmelerinin de tedbirini almak. Performans sistemin dile geldi. Performans sistemin de biz objektif olunması konusunu bizde istiyoruz, olsun ama o olgunluğa geldiğimiz zaman. Yaklaşık üç yıl önce okul müdürlerinin performansı sistemi yapıldı öğretmenlerinde değerlendirilmesine yönelik puan verdirildi. Tokat’ta ki okulların % 70’ inden bize şikâyet geldi. Öğretmenler aldıkları puanların düşük olduğunu, adaletsiz olduğunu dile getirdiler. Dilekçelerle itiraz ettirdik müdahale ettik. Sınav sistemlerinin değiştirilmesi hem velileri, hem öğrencilerimizi hem bizleri tedirgin etti. Soru sayıları oranlar değiştirildi. Neyle karşı karşıya geleceğini bilmeyen öğrencilerimiz biraz da stres yaptılar. İnşallah daha verimli olur
 
"GEÇMİŞE DÖNÜK BÜTÜN ATAMALARIN TEKRAR İNCELENMESİNİ İSTEYECEĞİZ"
 
Önümüzde ki günlerde Tokat Valisi Ömer Toraman’dan bir görüşme talep edeceklerini ifade eden Başkan Akkaya, “Bizim bazı okullardan, bazı arkadaşlarımızdan duyumlarımız var. Bu duyumlar geçmişte son iki yıldır yapılan atamalardaki bazı adaletsizlikler. Hangi atamalar bunlar, özür grubuna bağlı öğretmen atamaları ve bununla ilgili bir suç duyurumuz olacak. Bu suç duyurusunda da malumunuz Sayın Valimiz soruşturma izni verirse bu soruşturma inceleme yapılabilecek.  Bizde Sayın Valimizle önce bunun içeriğini paylaşacağız. Elimizde ki verileri ortaya koyacağız. Diyeceğiz ki “Sayın Valimiz biz inanıyoruz ki siz çalışma hayatında, barışın adaletin yanında olan bir valisiniz, bir idarecisiniz ve sizden Türk Eğitim-Sen olarak beklentimiz bu suç duyurusundan sonra gereğini yapıp soruşturma izni vermeniz. Neden birilerine, hayır sen şuraları isteyemezsin tayinde,  bu kılavuza aykırı ki gerçekten de öyle deyip de,  sonra başka birilerine tam tersini yapıp tayinlerini yaparsanız bu en ufak tabirle kul hakkıdır, adaletsizliktir. Dünden ders almamaktır. Biz de bununla ilgili sorumlu kişilerin cezasını çekmesini istiyoruz. Geçmişe dönük bütün atamaların da tekrar incelenmesini isteyeceğiz ve savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Bunun la ilgili ön bilgi vermiş olalım” diyerek açıklamasını sonlandırdı.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]