• 0

24 Haziran 2022, 23:47 - Anasayfa // POLİTİKA Haberi yazdır

Mustafa Arslan, TBMM'de HSK Kanun Teklifi üzerine konuştu

Mustafa Arslan, TBMM'de HSK Kanun Teklifi üzerine konuştu

Tokat Ak Parti Milletvekili Av. Mustafa Arslan TBMM'de HSK (Hakimler Savcılar Kurulu) Kanunu ve bazı Kanun tekliflerinin görüşüldüğü Genel Kurul Toplantısı'nda Ak Parti grubu adına söz alarak görüşülen kanun teklifleri üzerine konuştu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

ŞEHİTLERİMİZİ VE YARALILARIMIZI UNUTMADI
 
Kanun teklifi konuşmasına başlamadan önce aziz şehitlerimizi ve Pençe Kilit Operasyonunda yaralananları unutmayan Av. Mustafa Arslan Diyarbakır -Lice'de terör saldırısı sonucu şehit düşen Astsubay Kıdemli Çavuş Oğuzhan Arduç ile Jandarma Uzman Çavuş Turgut İçen'i anarak rahmet ve kederli ailelerine başsağlığı dilerken, Suriye'de devam eden Pençe-Kilit Operasyonu'nda yaralanan ve hâlen tedavileri devam eden  Hacı Fatih Özdemir, Murat Çokol, Mehmet Şahin, Murat Yavuz, Burhanettin Öner, Melih Yılmaz ve Fuat Yanar'a da şifalar diledi.

AV. MUSTAFA ARSLAN'IN KANUN TEKLİFİ İLE İLGİLİ KONUŞMASINDAN ÖNEMLİ BAŞLIKLAR İSE ŞU ŞEKİLDE:
 
Ak Parti grubu adına söz alan Av. Mustafa Arslan görüşülen kanun teklifleri ile ilgili Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda yapılan değişiklikle hâkim adaylığı kaldırılmakta, yerine hâkim ve savcı yardımcılığı getirileceğini belirtirken,Hâkim ve savcı yardımcılığının süresi üç yıl olarak düzenlenmekte olup bu üç yıllık süre temel eğitim dönemi, görev dönemi ve son eğitim dönemi olarak belirtti.Hakim ve Savcı adaylarının Temel eğitim ve son eğitim dönemleri Adalet Akademisinde, görev dönemi ise atandıkları yargı mercilerinde eğitici hâkim ve savcıların yanında fiilen görev yaparak tamamlanacağını, Hâkim ve savcı yardımcıları temel eğitim döneminde kendi talepleri ve teşkilatın ihtiyaçları doğrultusunda hâkim yardımcısı ve savcı yardımcısı şeklinde görev ayrımına tabi tutulacak,  görev döneminde ilk derece yargı mercilerinde, bölge adliye mahkemelerinde, bölge idare mahkemelerinde, Yargıtayda ve Danıştayda görev yapacaklar. Hâkim ve savcı yardımcıları sadece eğitici hâkim ve savcıların bulunduğu adliyelere atanacak, görev dönemi süresince 2 defa ara eğitimine alınacak ve yazılı sınava tabi tutulacak.
 

AK PARTİ TOKAT MİLLETVEKİLİ AV. MUSTAFA ARSLAN KONUŞMASINDA:

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri;
Hâkimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin birinci bölümü üzerine AK PARTİ Grubumuz adına söz almış bulunuyorum. Gazi Meclisimizi ve aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum.

Sözlerime başlamadan önce, bugün, Lice'de hain terör örgütü PKK'yla yapılan çatışmada şehit düşen Astsubay Kıdemli Çavuş Oğuzhan Arduç ile Jandarma Uzman Çavuş Turgut İçen'e Allah'tan rahmet diliyorum; yakınlarının ve aziz milletimizin başı sağ olsun. Yaralanan Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Can Akdoğan'a da acil şifalar diliyorum. Şehitlerimizi, gazilerimizi burada anmışken, Pençe-Kilit Operasyonu'nda yaralanan ve hâlen tedavileri devam eden Tokatlı hemşehrilerim, gaziler Hacı Fatih Özdemir, Murat Çokol, Mehmet Şahin, Murat Yavuz, Burhanettin Öner, Melih Yılmaz ve Fuat Yanar'a da Rabb'imden hayırlı şifalar diliyorum.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri;

2019 yılı Mayıs ayında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuyla paylaşılan Yargı Reformu Strateji Belgesi ve Mart 2021'de açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında bugüne kadar 5 tane yargı paketini kanunlaştırdık, milletimizin hizmetine sunduk. Yargı paketlerinin altıncısı olan teklifimizle, Yargı Reformu Strateji Belgesindeki 9 amaçtan biri olan insan kaynağının nitelik ve niceliğinin artırılması ile İnsan Hakları Eylem Planı'nda yer alan yargının etkinliği ve kalitesinin artırılması kapsamında hazırladık ve Meclisimize sunduk.
Kanun Teklifi'miz 23 maddeden oluşmaktadır. Bu kapsamda, Hakimler ve Savcılar Kanunu, Noterlik Kanunu, Danıştay Kanunu, Yargıtay Kanunu ve Türk Ceza Kanunu başta olmak üzere toplam 10 kanunda değişiklik yapılmaktadır.

Değerli milletvekilleri,
Teklifin birinci bölümünde yer alan, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda yapılan değişiklikle hâkim adaylığı kaldırılmakta, yerine hâkim ve savcı yardımcılığı getirilmektedir. Hâkim ve savcı yardımcılığının süresi üç yıl olarak düzenlenmekte olup bu üç yıllık süre temel eğitim dönemi, görev dönemi ve son eğitim dönemi olarak belirlenmiştir. Temel eğitim ve son eğitim dönemleri Adalet Akademisinde, görev dönemi ise atandıkları yargı mercilerinde eğitici hâkim ve savcıların yanında fiilen görev yaparak tamamlanacaktır.

Kanun teklifimizde, hâkim ve savcı yardımcılarının görev dönemi süresinde alacakları eğitim ve görev tanımları, görev yapacakları adliyeler açıkça düzenlemiştir. Hâkim ve savcı yardımcıları temel eğitim döneminde kendi talepleri ve teşkilatın ihtiyaçları doğrultusunda hâkim yardımcısı ve savcı yardımcısı şeklinde görev ayrımına tabi tutulacaktır; görev döneminde ilk derece yargı mercilerinde, bölge adliye mahkemelerinde, bölge idare mahkemelerinde, Yargıtayda ve Danıştayda görev yapacaklardır. Hâkim ve savcı yardımcıları sadece eğitici hâkim ve savcıların bulunduğu adliyelere atanacak, görev dönemi süresince 2 defa ara eğitimine alınacak ve yazılı sınava tabi tutulacaktır.
Hâkim ve savcı yardımcılarının yetiştirilmesinde önemli görev yapacak olan eğitici hâkim ve savcılar Adalet Akademisi tarafından eğitime tabi tutulacak, Hâkimler ve Savcılar Kurulu ile Akademinin görüşü alınarak Adalet Bakanlığı tarafından görevlendirilecektir. Temel eğitim dönemi ve görev dönemi sırasında yapılan sınavlar ile son eğitim dönemi sonrasında yapılan sınavların değerlendirmesi sonucunda başarılı olanların mesleğe kabul işlemi yapılacaktır. Sınav sonucunda başarısız olanlar istekleri üzerine Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında genel idare hizmetleri sınıfında bir kadroya atanacaktır.

Kanun teklifimizle hâkim ve savcıların birinci sınıfa ayrılma şartları düzenlenirken Adalet Bakanlığı ile Hâkimler ve Savcılar Kurulu Teftiş Kurulunda görev yapan müfettişlerin ek göstergelerinde iyileştirme de yapılmaktadır.

Kanun teklifimizin hukuk sistemimiz ve milletimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyor, aziz milletimizi ve Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum" ifadelerine yer verdi.
 
Devamında ise TBMM Genel Kurulu'nda yapılan görüşmeler ve oylama sonucunda, İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya ve 93 Milletvekilinin Hâkimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.
 
Yakup Orakçı - Hami İşler
Tokat Haber 60


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer POLİTİKA Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
Emel İşitme Merkezlerin Kurucusu ODY Emel Çetin İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.055 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]