• 0

08 Ağustos 2022, 23:00 - Anasayfa // SPOR Haberi yazdır

Topçam Güreşleri'nin kazananı Hüseyin Gümüşalan

Topçam Güreşleri'nin kazananı Hüseyin Gümüşalan

Topçam Yağlı Pehlivan Güreşleri kıran kırana geçen mücadeleler sonucunda başpehlivan Hüseyin Gümüşalan oldu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
YENİ GÜREŞ AĞASI GÜREŞ SEVDALISI AHMET AKÇAN
 
Gümüşalan'a altın kemeri Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu verdi. Gelecek yıl yapılacak olan güreşlerin ağası da 300 bin lira destekle Ahmet Akçan seçildi.

Topçam Yağlı Pehlivan Güreşleri, Ali Yücel Spor Salonu'nun yanında bulunan Uzunburun mevkisinde yapıldı. Güreşlere; Recep Kara, Ali Gürbüz, İsmail Erkal, Hüseyin Gümüşalan, Tanju Gemici, Mustafa Arslan, Nedim Gürel, Faruk Akkoyun, Ertuğrul Dağdeviren gibi Kırkpınar'da boy gösteren birçok pehlivanında içinde bulunduğu 550 güreşçi katıldı.
 
 
Bu yıl güreşlerin 9'uncusunu düzenlediklerini ifade eden Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, "Daha öncekiler karakucak şeklindeydi. Son 2 yıldır ise belediye olarak yağlı pehlivan güreşlerini organize ettik. Topçam Festivali ismiyle bu güreşleri başlattık. İnşallah önümüzdeki yıllarda da bunu devam ettireceğiz. Toplam 550 güreşçimiz bu meydanda güreşti. Kırkpınar'daki başpehlivanlarımız Tokat'ta güreş severlerin huzurunda oldular. Hiçbir spor dalında tekbirler, dualar, salavatlar yokken, ata sporumuz güreşte hepsi mevcut. Tokat'ın güreşte kendisinden söz ettiren bir il olması için daha güzel organizasyonlar düzenleyeceğiz. Güreş alanını düzenleyeceğiz, tribünler yapacağız. Daha fazla güreşçimizi şehrimize getireceğiz. Seneye çok daha güzel güreşlerde buluşmayı ümit ediyorum. Şehrimize, Tokatlı güreş severlere, sporcularımıza, hocalarına ve ailelerine hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.

YÜCEL BULUT’TAN BİRLİK MESAJI

“Topçam Güreş Festivalinde “yiğitliğin sembolü” güzeller güzeli hemşerilerimizle bir araya geldik. Müsabakaya katılan bütün sporcularımıza ve festivali tertip eden bütün yöneticilere teşekkür ediyorum” diyen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Tokat Milletvekili Yücel Bulut konuşmasında birlik ve beraberlik mesajı verdi. Tokat’ın Anadolu’nun mayasını oluşturduğu anlatan Bulut, “Bu topraklarda bin yıldır her mezhepten, her milletten insan şanlı bayrağımızın, sancağımızın altında birlik ve beraberlik içerisinde yaşamıştır. Atalarımızın emanetini birlik ve beraberlik içerisinde yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.
 

Her düşünceden, her mezhepten, her etnik kökenden insanın İslam’ın doğruları ile birleşerek Anadolu hamuru içerisinde yoğrulduğunu, değerleri içerisinde hareket ettiğini belirten Tokat Milletvekili Yücel Bulut, “Tokatlılar olarak bize bırakılan mirası tüm değerlerini zenginleştirerek bugüne kadar taşıdık. Bu şanlı sancağın altında hep birlikte birlik ve beraberlik içerisinde tüm oyunlara rağmen yaşamaya devam edeceğiz. Bu devleti bin yıl daha yaşatmaya devam edeceğiz. Bu festivaller hemşerilerimizin dayanışmasını gösteriyor. Bu organizasyonlara destek veren, emek veren herkese ayrı ayrı teşekkürü bir borç biliyorum. Allah birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın” dedi.

AHMET AKÇAN YENİ GÜREŞ AĞASI

Güreşlerin olmazsa olmazı güreş ağalarıdır. Gelecek yıl yapılacak olan turnuvanın güreş ağası da ata sporuna verdiği desteklerle dikkat çeken Ahmet Akçan oldu. Akçan, turnuvaya 300 bin lira katkıda bulunma sözü verdi. Daha önceki yıllarda Tokat ve ilçelerinde yapılan güreşlere destek veren, güreş ağalı yapan Ahmet Akçan’ın desteği çok anlamlı bulundu.

BİZİM İÇİN BİR ONURDUR

Tokat’ta güreşin hamilerinden Ahmet Akcan’a daha önceki yıllarda güreşe katkılarından dolayı teşekkür belgesi verilmiştir. Akçan “Yaptığımız işler, verdiğimiz destekler yeni şampiyonların yetişmesi içindir. Tokat güreşin doğduğu, yaşandığı yerlerden birisidir. Biz bu noktada elimizden geleni yapacağız ve desteğimizi vereceğiz. Yaptığımız desteğin karşılığının oluştuğunu görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Şimdi de Topçam Yağlı Güreşlerine ağa olarak seçildik. Bu bizim için bir onurdur” dedi.
 

YENİ ŞAMPİYONLAR ÇIKARACAĞIZ

Yeni şampiyonların yetiştiğini ve bu yetişen filizlerin desteklenmesi gerektiğine işaret eden Ahmet Akcan, “Biz Çevreli’den başlayarak Tokat’ın her noktasında spora, güreşe destek veriyoruz. Bizimle birlikte destek veren herkese ayrıca teşekkür ediyorum. Tokat tarih boyunca birçok başpehlivanlar, dünya şampiyonları çıkardı. Aşağıdan çok başarılı bir gençlik geliyor. Bu gençlerimiz bizleri gururlandırıyor. El birliği ile Türkiye, Dünya ve olimpiyat şampiyonları çıkaracağız. Üzerimize düşeni yapacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Tokat Haber 60


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SPOR Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
Emel İşitme Merkezlerin Kurucusu ODY Emel Çetin İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]