• 0

16 Ağustos 2022, 16:40 - Anasayfa // Erbaa Haberi yazdır

Başkan Karagöl, 'Bağ yaprağı Erbaa'ya önemli katkı sağlıyor'

Başkan Karagöl, 'Bağ yaprağı Erbaa'ya önemli katkı sağlıyor'

Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl, yaklaşık 20 bin dekar alanda üretimi yapılan asma bağ yaprağının ilçeye yaklaşık 400 milyon lira girdi sağlaması beklendiğini söyledi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat’ın Erbaa ilçesinde coğrafi işareti alınan narince bağ yaprağı bölgenin önemli geçim kaynakları arasında ilk sırada yer alıyor. İnce, narin ve kendine has aroması ile damaklarda farklı bir tat bırakan bağ yaprağı bölgenin önemli geçim kaynakları arasında yer alıyor. Yaklaşık 20 bin dekar alanda üretilen asma bağ yaprağı yurt içi piyasanın yanı sıra yurt dışında da ilgi görüyor. Yaklaşık 400 milyon lira girdi sağlaması beklenen bağ yaprağı üreticinin yüzünü güldürüyor. Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl, çiftçinin bu sene güzel bir sezon geçirdiğini söyledi. Bağ yaprağının ilçenin önemli girdi kaynakları arasında ilk sıralarda yer aldığını belirten Başkan Karagöl, “Bu sene bağ yaprağı güzel fiyatlara satıldı. Erbaa’nın ekonomisine çok ciddi anlamda girdi sağlayan bir ürün. Sezonun başında üzüm ve yapraktan hedefimiz Erbaa’ya 400-500 milyon girdi sağlanması idi. İnşallah sezonun sonunda bu hedefimize ulaşmayı bekliyoruz” dedi.
 
 
Erbaa bağ yaprağı markasını taklit edilmesine karşı önlem
 
Başkan Karagöl, büyükşehirlerde Erbaa bağ yaprağı adı altında satılan ürünlerin birçoğunun sahte ürün olduğuna dikkat çekerek, “Biz ticaret odamızla beraber bu anlamda barkod çalışması yapıyoruz. Her paketin üzerine “Erbaa yaprağı” diye yazıldığında Erbaa yaprağı olduğu düşünülmesin diye firmaların barkod, hologram etiketli olarak satışlarının daha kolay olmasını sağlamanın derdindeyiz. İnşallah bu çalışmayı da tamamlarsak herhangi bir bağ yaprağının o paketlere “Erbaa yaprağı” adı altında girme şansı kalmayacak” ifadelerini kullandı.
 
Bağ yaprağı ilçeye önemli katkı sağlıyor
 
Başkan Karagöl, bağ yaprağından elde edilen gelirin ilçenin bütün kesimlerini etkileyeceğini belirterek, “Başta esnafı, çiftçiyi, yakıt satanını, nakliyecisin, kargocusunu etkiliyor. O nedenle bütün Erbaa’yı yapraktan besliyoruz diye söyleyebiliriz. Tabii bunu söylerken diğer ürünlerimizi atlamayalım. Ayçiçeğinden, kavununa, karpuzuna özellikle Erbaa’da yıllık 5 bin tona yakın fındık üretimini söyleyince herkes şaşırıyor. Fındığından, pancarından, çileğinden bir sürü ürününden Erbaa besleniyor. Ama yaprağın Erbaa’da yaşayan bütün kesimi etkilediğini söyleyebiliriz” diye konuştu.
 
Tokat Haber 60


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Erbaa Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

WH International, Geri dönüşüm sektöründe dünya markası
WH International, Geri dönüşüm sektöründe dünya markası
WH INTERNATIONAL GROUP Yönetim Kurulu Başkanı Waleed Al Sharifi İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.062 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]