• 0

15 Kasım 2022, 12:25 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Fethi Yakar, 'Kalifye şoför yetişmiyor'

Fethi Yakar, 'Kalifye şoför yetişmiyor'

Tokat Şoförler ve Otomobilciler Derneği Başkan Yardımcısı Fethi Yakar, otobüs ve yük taşımacılığında yaşanan kazalarının en büyük sebebinin, kalifiye şoförün yetişmemesi ve takometrede ki şoför araç kullanımı saatlerinin düşük olmasında dolayı kaynaklandığını söyledi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Son günlerde ülke genelinde yaşanan otobüs ve tük taşımacılığında meydana gelen kazalar ile ilgili Tokat Şoförler ve Otomobilciler Derneği Başkan Yardımcısı Fethi Yakar yazılı bir basın açıklaması yaptı.
 
Başkan Yardımcısı Yakar açıklamasında, otobüs ve yük taşımacılığında yaşanan kazalarının en büyük sebebinin, kalifiye şoförün yetişmemesi ve takometrede ki şoför araç kullanımı saatlerinin düşük olmasında dolayı kaynaklandığını söyledi.
 
 
Yakar, "Özellikle son günlerde ülke genelinde bir çok trafik kazası yaşanıyor. Her meslekte olduğu gibi bizim şoför mesleğimizde de kalifiye personel bulmakta zorlanıyoruz. Hatta ki bulamıyoruz. şoför yetiştirmek çok zor bir süreçtir. Bir şoför kamyon yada otobüs şoförü koltuğuna oturmak için, 5 ile 10 yıl arasında muavinlik yapıyordu. O süreçte yolları, bindiği aracın özelliklerini ve sürücü kursundan değil de şoför ustalarından o mesleği öğreniyordu. Askerlik mesleğini yaptıktan sonra ise ehliyetini alrak yük taşımacılığı yada otobüs şoförlüğü mesleğine başlıyordu.
 
Bu sebepten dolayıda yolları bilen kullandığı aracı bilen bir insanın kaza yapma oranı ise çok düşük oluyordu. Şimdi ise şoför yetiştirmekte muavin bulmakta zorlanıyoruz. Bazı zamanlar medayadan takip ediyoruz. Kaza sonrası yaptıkları haberlerde firmalarımıza zarar veriyorlar. Düşünün hangi firma sahibi milyonluk otobüsünün kaza yapmasını ve zarara uğramasını ister. Maddi zararı geçelim,  hangi firma sahibi can kayı yaşanması ister?  Bu yüzden de kazalarda haber yağılarken firmaları da düşünmek lazım. Bizim devlet büyüklerimizden, yetkililerden acilen kalifiye eleman yetiştirilmesi ile ilgili bir çalışma yapmasını talep ediyoruz" dedi.
Tokat Haber 60


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gazeteci Ayson Karabağ'ın Röportajı; 'Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor'

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]