• 0

28 Şubat 2018, 14:48 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

Menteşe, 'Şeker fabrikamız satılmasın, ağzımızın tadı bozulmasın'

Menteşe, 'Şeker fabrikamız satılmasın,  ağzımızın tadı bozulmasın'

Şeker Fabrikalarının satılmasına yönelik ülke genelinde sesler yükselmeye devam ediyor. Siyaset Bilimi Uzmanı Dr. Şeref Menteşe de, 'Tokat/ Turhal Şeker fabrikasının satılması ve şeker üretimine son verilmesi demek, şeker pancarı tarımı ve Hayvancılık yapan köylüye büyük bir darbe vurmak demektir' dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Şeker Fabrikalarının satılmasına yönelik ülke genelinde sesler yükselmeye devam ediyor. Siyaset Bilimi Uzmanı Dr. Şeref Menteşe de, “Tokat/ Turhal Şeker fabrikasının satılması ve şeker üretimine son verilmesi demek, şeker pancarı tarımı ve Hayvancılık yapan köylüye büyük bir darbe vurmak demektir” dedi.
 
Yeşilyurt’ta ve  Çırdak  köyünde çocukluğu geçmiş birisi olarak, şeker pancarının köylü için ne ifade ettiğini çok iyi bildiğini ifade eden Dr. Şeref Menteşe, “Pancar hasadı yapılırken tarlada çalışan ağabeylerimizin bizlere verdiği pancarları evimizde kaynatıp dilim dilim yemiş, Şeker Pancarından traktör yapıp oynamış ve Ahırdaki hayvanlarımıza Helkelerle Yaş Küspe taşımış biriyim. Şeker pancarı üretimiyle geçimini sağlayan ve yaşamını bu ürünle idame ettiren birçok aile büyük bir çıkmaza düşebilir diye düşünüyorum. Şeker; Türk Milleti'nin yaşamında her zaman dilinden düşürmediği çok önemli bir ürün, çok önemli bir kelimedir. Hemen hemen her şeyi şeker ile özdeşleştiririz. Örneğin; "şeker gibi adam", "şeker gibi portakal", "çok şeker çocuk", "tatlı yiyelim tatlı konuşalım" gibi..” ifadelerini kullandı.
 
“SAĞLIĞIMIZ İÇİN ŞEKER FABRİKALARI BİR İHTİYAÇTIR”
 
Yerli üretim şekerlerin sağlık açısından ne kadar önemli olduğuna dikkat çeken Menteşe açıklamasını şöyle sürdürdü: “Şeker fabrikasının satılarak şeker üretimine son verilmesi köylümüzün işini bozduğu gibi dışarıdan ithal edilecek ve gerçek şeker pancarının yerini tutamayacak olan, ithal ürünler bütün milletin zamanla sağlığını da bozacaktır. "Şeker" diye ülkemize ithal edilen mamuller nişasta bazlı şeker ve Fruktoz şurubudur. Avrupa ülkelerinde kanser yapıcı özelliğinden dolayı kesinlikle kullanılmayan bu nişasta bazlı ürünler şimdi bizim ülkemizde belirli bir tarım kesimine darbe vurularak ithal edilmek istenmektedir. Şeker pancarı üretimi; toprak ve iklim olarak ülkemizde ideal bir ortama sahiptir. Avrupa ülkeleri bizdeki uygun iklime sahip olmamalarına rağmen; kendi iklimlerine uygun şeker pancarı geliştirerek üretime halen devam etmekteler. Fruktoz şurubu, mısır şurubu, nişasta bazlı şeker maliyeti çok ucuz olduğundan sanayide gıda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Lakin  sağlıklı gerçek şekerin hiçbir zaman yerini tutamayan, sağlık bakımından zararlı bir üründür.”
 
“TOHAT’lının MALI TOHAT’LIYA SATILMALI”
 
Yıllardır bu ülkenin tatlısının, baklavasının vazgeçilmez unsuru olan şeker fabrikamız kapatılmasın, ağzımızın tadı bozulmasın” diye uyaran Dr. Şeref Menteşe, “Turhal Şeker fabrikasının satışı için henüz vakit geçmiş değildir. Bu karardan tarım köylüsünün geleceği ve sağlığımız bakımından bütün ülke yararı için vazgeçilmelidir. Bu fabrikanın satışından sonra tekrar geriye dönmek mümkün olmayacak. Şayet satışına engel olunamıyor ise TOHAT’lının Malı TOHAT’lıya satılmalı !!! Özelleştirme adı altında Fabrikanın Kotasının satışı öngörülüyorsa bu büyük oyun Tokatlılar tarafından bozulmalı” diyerek uyarılarda bulundu.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]