• 0

02 Şubat 2023, 17:02 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Kar yağışından etkilenen hayvanlar için doğaya yem bırakıldı

Kar yağışından etkilenen hayvanlar için doğaya yem bırakıldı

Vali Numan Hatipoğlu, özellikle yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı nedeniyle doğal yaşamın korunması için yaban hayatını desteklemek için yapılan yemleme çalışmasına katıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, Tokat Sahipsiz Hayvanları Koruma Birliği ve İl Jandarma Komutanlığı HAYDi ekipleri işbirliği ile şehrimizde etkili olan kar yağışı sonrasında olumsuz hava şartları nedeniyle aç kalma tehlikesi altında bulunan ve doğal ortamda yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayatının vazgeçilmezi olan hayvanlara yem bırakıldı.
 
 
Topçam mevkiinde gerçekleştirilen yemleme çalışması sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Numan Hatipoğlu, Tokat civarında dört ayrı bölgede yemleme çalışmasının yapıldığını söyledi. Tabiatta yaşayan hayvanları korumak ve onların hayatlarını idame ettirmek için çeşitli çalışmaların yapıldığını kaydeden Vali Hatipoğlu, “Çünkü ekolojik denge için son derece önemli olan hususlar bunlar. Biz de bu anlamda bugün yem bıraktık. Biz hem sahipsiz hayvanlar hem doğada yaşamakta bulunan hayvanlarımız için muhakkak ki sürdürebilir bir politika güdüyoruz. Onların hayatına da saygı gösteren bir çerçevede bunu devam ettiriyoruz. Topçam bölgemizde kurttan karacaya tilkiden ayıya kadar pek çok hayvan bulunmakta. Bu konu da hayatlarını idame ettirebilmeleri bizim için, doğa için, denge için büyük bir önem taşımaktadır.  Bu anlamda da bu faaliyetti icra ettik. Aynı zamanda sokak hayvanlarını da hem şehirlerimizde hem kırsal alanlarda yem desteklerimiz bulunmakta. Ayrıca yine biz sokak hayvanlarını kısırlaşma çalışmalarına da Tokat Sahipsiz Hayvanları Koruma Birliği olarak başladık. Çalışmalarımız hızlı devam etmekte. Her şey vatandaşımızın ve dünyamızın düzeni, ekolojisi için.” diye konuştu.
 
 
2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü’nü de hatırlatan Vali Hatipoğlu, “Doğal hayatta özellikle tüm dünyamız çölleşirken bizim için su olmazsa olmaz, hayat damarlarımızdan birisi. Bu anlamda da yine sulak alanları ve su rezervlerimizi korumayla ilgili olarak da ülkemiz özellikle de Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüz, Doğa ve Milli Parkları ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tüm gayretiyle çalışmaya devam etmekte. En büyük hassasiyetlerimizden birisi de hem sulak alanları hem de su rezervlerini korumayla ilgili olarak gerekli çalışmaları yapmak. Bundan sonra da aynı şekilde de bu çalışmalara devam edeceğiz. Ülkemiz dünyada su sıkıntısı çekmeyen, suyu doğru ve düzenli kullanan ülkelerden en başta yer alacaktır diye umut ediyoruz.” şeklinde konuştu.
 
Vali Hatipoğlu, toplam 9 bin 451 kg. yemin bırakıldığını, soğuk hava ile mücadele eden doğadaki yaban hayvanlarının zorlu yaşamlarını kolaylaştırmak için kar yağışının yoğun olduğu bölgelerde zaman zaman yemleme çalışması yapılacağını belirtti.
 
Programa İl Jandama Komutan Vekili Ali İhsan Kurtulan, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü İhsan İkinci, TOSHAP Başkanı Sami Karyağdı katıldı.
Tokat Haber 60


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gazeteci Ayson Karabağ'ın Röportajı; 'Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor'

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.172 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]