• 0

02 Şubat 2023, 22:34 - Anasayfa // POLİTİKA Haberi yazdır

CHP'li Durmaz, TBMM'de Tokat'ın güzelliklerini anlattı

CHP'li Durmaz, TBMM'de Tokat'ın güzelliklerini anlattı

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz TBMM Genel Kurulunda yapmış olduğu konuşmasında Tokat'ın tarihi ve doğal güzelliklerine değindi. Kadim Durmaz, "TOKAT'A GİTMEK GEREK" diyerek başladığı konuşmasında Tokat İl ve İlçelerinde bulunan tarihi ve doğal güzellikleri TBMM'de dile getirdi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz Genel Kurul konuşmasında, "Tokat’a Gitmek Gerek diyor Mevlana. Çünkü Tokat’ın iklim ve insanları mutedildir. Asırlar önce söylenen bu söz, şimdi de manasını koruyor. Dokuz yüz adımda Dokuz yüz yıllık tarihin izinde şehrin dar sokaklarında seyrana çıkmalı, Evliya Çelebinin dediği “Halkı zevk ehlidir, Gariplerle dosttur. Kin tutmaz, hile bilmez, yumuşak huylu insanların diyarıdır. Hacı Bektaş Veli'nin ifadesiyle, alimler konağı, fazıllar yurdu ve şairler yatağıdır, Gıj gıj tepesini, Horosan erenlerinden Hasan Gazi’yi, Topçam yaylasını, Tokat Kebabını, Keşkeğini, Kazova’nın domatesini, Kemalpaşa’nın kirazını ve şeftalisini tatmak için 400 farklı deseniyle Tokat yazması, Kont Dracula’nın esir tutulduğu Tokat Kalesi, Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa'nın şehri Tokat’a Gitmek Gerek" dedi.
 
DÜNYA ŞAMPİYONU PEHLİVANLAR DİYARI

Kadim Durmaz, "Tokat’a Gitmek Gerek diyor Mevlana. Çünkü Tokat’ın iklim ve insanları mutedildir. Asırlar önce söylenen bu söz, şimdi de manasını koruyor. Dokuz yüz adımda Dokuz yüz yıllık tarihin izinde şehrin dar sokaklarında seyrana çıkmalı, Evliya Çelebinin dediği “Halkı zevk ehlidir, Gariplerle dosttur. Kin tutmaz, hile bilmez, yumuşak huylu insanların diyarıdır.
 
 
Hacı Bektaş Veli'nin ifadesiyle, alimler konağı, fazıllar yurdu ve şairler yatağıdır, Gıjgıj tepesini, Horosan erenlerinden Hasan Gazi’yi, Topçam yaylasını, Tokat Kebabını, Keşkeğini, Kazova’nın domatesini, Kemalpaşa’nın kirazını ve şeftalisini tatmak için 400 farklı deseniyle Tokat yazması, Kont Dracula’nın esir tutulduğu Tokat Kalesi, Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa'nın şehri Tokat’a Gitmek Gerek.
 
NİKSAR Çamiçi Yaylasını, Karaçam Düden yaylasını, Aşık Veysel’in çalıp söylediği Arasta Kahvesini, Erzurumlu Emrah’ın sıkça uğradığı Adalı’nın kahvesini, Roma Arsenali’ni, Tarihi Talazan köprüsünü, Niksar Kalesi’ni, Anadolu’da ki ilk Türk Üniversitesi olan Yağıbasan Medresesini, Cahit Külebi’yi, Kırkkızlar Türbesini, Melik Gaziyi, Polat Gaziyi ve Hüseyin Gaziyi görmek, Cevizli ekmeğini tatmak için Tokat’a Gitmek Gerek.
 
Başçiftlik Kayak Merkezini, Dünyada endemik bitki çeşitliliği ile önemsenen Kelkit Vadisi ve İncisi ERBAA’yı, Horoz tepeyi, Buğalı yaylasını, 400 yıllık ahşap Silahdar Ömer Paşa camisini, Horasan erenlerinden Keçeci Babayı ziyaret etmek, yaprak sarmasını tatmak için Tokat’a Gitmek Gerek.
 
Sezar’ın Veni-Vidi- Vici (Geldim, Gördüm, Yendim) dediği ZİLE Kalesini, Maşat höyüğü, Kınalı Ali’yi, El vurup yaremi incitme diyen Aşık Sadık Doğanay’ın diyarı Zile’yi , Kırımdan gelen Girayhan konağı ve tarihi evlerini görmek, köme ve pekmezini tatmak için Tokat’a Gitmek Gerek.
 
PAZAR ilçemizde Dünya harikası Ballıca Mağarasını, Mahperi Hatun Kervansarayı ve Kaz gölünü, 5 binlik yıllık TURHAL Kalesine, yamaç paraşütü için Mercimek Tepe’de, Kazova’yı seyredin, eşsiz tadıyla yoğurtmacı tatmak için Tokat’a Gitmek Gerek.7 bin yıllık geçmişi ile Sebastapolis Antik Kenti'ni ve şifalı kaplıcaları ile Sulusaray’ı, Buğday ambarı Artova ve Yeşilyurt’u, birçok rahatsızlığa şifa REŞADİYE kaplıcalarını, Selemen yaylasını, Zinav gölü ve kanyonunu, Sazak beli ve Tozanlı vadisini görmek için Tokat’a Gitmek Gerek.
 
 
Mamu belini, Ormanla bezenmiş Almus Barajının güzelliğini, Dumanlı yaylasını, Tekeli dağını, Horosan Erenlerinden Hubyar Sultanı, yedi ulu ozandan biri olan, gafil gezme şaşkın diyen Kul Himmet’i, Çatak yaylasını görmek için Tokat’a Gitmek Gerek.

'Gafil Gezme Şaşkın Bir Gün Ölürsün
Dünya Kadar Malın Olsa Ne Fayda
Söyleyen Dillerin Söylemez Olur
Bülbül Gibi Dilin Olsa Ne Fayda
 
Sen Söylersin Söz İçinde Sözün Var
Çalarsın Çırparsın Oğlun Kızın Var
Şu Dünyada Üç Beş Arşın Bezin Var
Tüm Bedesten Senin Olsa Ne Fayda

Kul Himmet Üstadım Gelse Otursa
Hakkın Kelamını Dile Getirse
Dünya Benim Deyi Zapta Geçirse
Karun Kadar Malın Olsa Ne Fayda

Derviş Ali'm Der Ki Nefesim Haktır
Hak Diyen Canlardan hiç şüphem Yoktur
Cehennem Dediğin Dal Odun Yoktur
Herkes Ateşini Burdan Götürür'

ÇAMLIBEL’de Koç Köroğlu’nun dediği gibi “Tokat ellerinden aldım bakırı, incitmeyin fukarayı fakiri” dediği Dünya şampiyonu Pehlivanlar diyarı!" dedi.
Tokat Haber 60


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer POLİTİKA Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gazeteci Ayson Karabağ'ın Röportajı; 'Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor'

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.110 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]