• 0

08 Mart 2018, 14:53 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

Tokatlı kadınlar, sıcak demir dövdü

Tokatlı kadınlar, sıcak demir dövdü

Tokat'ta, bir grup kadın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, sanayi sitesinde sıcak demir dövdü. Grup adına açıklama yapan Fatma Esin Tuna, demirin tavında dövülerek, şekil aldığını, topluma da şekil verenlerin kadınlar olduğunu söyledi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Kendilerine 'gönüllü turizm elçisi' adını veren bir grup kadın, Tokat'taki sanayi sitesinde bir araya geldi. Kadınlar, sıcak demir ustası Murat Gürses'in dükkanında, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla farkındalık oluşturmak için sıcak demir dövdü.
 
Grup adına açıklama yapan Fatma Esin Tuna, amaçlarının, kadınların sadece güzellikleriyle değil; güçleriyle de anılmasını sağlamak olduğunu söyledi. Tuna, "Bugün demir dövdük. Demir tavında dövülür, demir bile şekil alır. İnsanlar da şekil alır. Dolaysıyla 'Topluma ve insanlara şekli veren kadınalardır' dedik. O yüzden toplumun iyi bir şekilde yetiştirilmesinde bizlere de büyük bir görev düşüyor. Aynı zamanda da erkeklerin, kadınları 'sadece ev işleri yapanlar' olarak görmesini istemiyoruz. Hayat müşterektir. Kadınlar 2 işi birden yürütemez, diye bir şey yok. Kadınlar, 3 işi de birlikte yürütebilir. Buradaki mesajımız; demir bile şekil alır. İnsanı şekillendirmek daha kolaydır. Erkekleri şekillendirecek olan da kadınlardır" diye konuştu.
 
Kadınların, başlarının tacı olduğunu ve kadına şiddete karşı çıktıklarını belirten 18 yıllık demir ustası Murat Gürses ise "Kadın olmasa burnumuzun ucunu göremeyiz. Bu, bir gerçek. Onun için karşıyız. Benim babam ve annem de birlikte demircilik yaptı. Bunu gururla söylüyorum" dedi.
 
 
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]