11 Haziran 2017, 10:47 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TOKAT KENDİ İÇİNDEN BİR ADAY ÇIKARABİLECEK Mİ?

TOKAT KENDİ İÇİNDEN BİR ADAY ÇIKARABİLECEK Mİ?

MUSA ÖZDEMİR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1091 kez okunmuştur

Yeni bir seçimin arifesindeyiz. Tokat’ta teşkilatlarda çalışan, Tokat’ta hayatını kazanan birçok insan, sivil toplum lideri siyasi partilere aday adaylığı başvurusunda bulundu. Herkes sabırsızlıkla kimlerin aday olarak gösterileceğini bekliyor. Herkesin kafasında, “Bu seçimde Tokat kendi içinden bir aday çıkarabilecek mi?” sorusu var. Bu bekleyişin temel sebebi siyasetteki lider sultasından kaynaklanıyor. Adayların niteliğinden çok, kimliğinin ve liderlere yakınlığının ön plana çıktığı bu süreç Türk siyasi hareketine büyük zarar veriyor.
 
Üzerinde çokça tartışılan siyasal alana dair önemli bir konu liderlik sultası ve veya lider sultasıdır. Lider sultası pratik siyasette hemen hemen her zaman karşılaşılması mümkün olan bir durumdur. Eğer lider ben merkezli bir kişiliğe sahipse, partinin istikbali sadece liderin mülkiyetinde ise, liderin karizması sulta yaklaşımını sergilemesini gerektiriyorsa ve her şeyden önemlisi liderin etrafındaki kitle, lideri bile bile her karar aşamasında öne çıkararak, her durum için lider merkezli bir yapıyı zorluyorsa liderlik sultası kaçınılmaz hale geliyor.
 
Lider sultası kavramının tanımına bakıldığında ise; “Siyasal partilerde alınan tüm kararlarda parti başkanının tek söz sahibi olması” şeklinde ifade edilebilir. Lider eksenli bir siyasal yapıda karar süreçlerinin neredeyse tamamında liderin hegemonik güç olarak baskın çıktığı yapı ise liderlik sultası olarak karşımıza çıkmaktadır.
 
Maalesef ülkemizde Demokrasi kültürünün toplumda yeterince kurumsallaşmamış olması liderlerin hareket ve egemenlik alanını artırmaktadır. Siyasal parti genel başkanlarının güç ve yetkilerinin anayasa ve yasalarla sınırlandırılmamış olması da başka bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.
 
Siyasi parti liderlerinin Anayasa’dan ve Siyasal Partiler Kanununda aldığı güçle isteği gibi hareket etmekte, istediği kişiyi aday olarak göstermekte ve siyaseti tek merkezli olarak yürütmektedir.
 
Siyasal parti genel başkanlarının görevde kalma sürelerinin anayasa ve yasalarla sınırlandırılmamış olması da bir başka sorun olarak karşımıza çıkıyor. AK Parti’nin kendi tüzüğüne koyduğu 3 dönem şartı bile ülkemiz açısından büyük bir şans gibi gözükmektedir. 3 dönem şartı yeni insanların önünü açmakta, siyasete ivme kazandırmaktadır.
 
Bakan, milletvekili ve diğer parti yöneticilerinin atanmasında ve seçilmesinde Başbakanın (parti genel başkanının ) tek söz sahibi olması durumu, birçok zaman ülkemizin geleceğini de etkilemektedir.
 
Siyaseti etkileyen en önemli konulardan birisi de parasal konulardır. Aday adaylığı süreci ile başlayan pahalı siyaset, birçok kaliteli insanın siyaset dışı kalmasına yol açmaktadır. Bir kişi bir siyasi partiden milletvekili olabilmek için yol çıktığı an milyarlarca lira harcamak zorunda kalmaktadır. Siyasetin parayla odaklı olması ise sonucunda yolsuzlukları da beraberinde getirebilmektedir. Ödenen bedelin bir şekilde geri alınması düşüncesi, siyasetin kirlenmesine yol açabiliyor.
 
Şimdi önümüzde bir seçim var. Bu seçim için de onlarca, yüzlerce aday adayı başvuruda bulundu. Bu aday adayları içerisinde tercihler yapılacak ve birileri sıralamaya girecektir. Biliyoruz ki, burada da siyasi parti liderlerinin hegemonyası etkili olacaktır. Biz bu yanlışı sorgulamamız gerekiyor. Toplumsal kültürün siyaset alanına taşıdığı değer ve alışkanlıkları değiştirme gibi bir mecburiyetimiz bulunuyor.
 
Tokat’tan liderlerin değil, halkın istediği adayların seçilmesi gerekiyor. Bizim isteğimiz halkın sevdiği ve istediği adayların listelerde yer almasıdır. Aksi durumda bu yanlış ve köhne siyaset anlayışı böyle gelir, böyle gider. Listelerin açıklandığı gün “eski tas, eski hamam” sözü tecelli eder.


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.066 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]