11 Haziran 2017, 10:48 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

SİYASETİN YENİ YÜZLERİ VE ERKAN İKİKAT

SİYASETİN YENİ YÜZLERİ VE ERKAN İKİKAT

MUSA ÖZDEMİR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1224 kez okunmuştur

Bir siyasi partinin parti teşkilatlarını harekete geçirebilmesi için her seçimde yeni isimlere yer vermesi tabanı hareketlendirir. Lakinbir siyasi parti aynı kişiyi her dönem milletvekili adayı gösterirse, o aday seçilemediği takdirde bu sefer belediye başkan adayı olarak belirlerse teşkilatlarda bu durum hoş karşılanmaz. Bir de çeyrek yüzyıl aynı kişinin milletvekili olması, belediye başkanı olması seçmen tarafından bıkkınlıkla karşılanır.
 
Kimse bulunmaz hint kumaşı değildir.AK Parti, bu realiteyi bildiği için üç dönem şartını ortaya koydu. İlk başta herkes bu üç dönem şartının delineceğini düşünüyordu. Fakat öyle olmadı, üç dönemini dolduran, teşkilat mensupları,milletvekilleri evlerine dönmek zorunda kalıyor. Bu yenilenme hareketi AK Parti teşkilatlarını ayakta tutuyor ve yeni yetişen bir kuşak ortaya çıkıyor.
 
MHP’nin Tokat’ta sınırlı sayıda milletvekili seçme şansı vardır.Bu şansını da en iyi şekilde kullanması gerekir. Bu da partinin kendisini yenilenmeye ve dönemsel adaylara dikkat etmesi gerekiyor. 2014 yılında Tokat’ta yapılan yerel seçimlerde yeni bir yüz olan Erkan İkikat, MHP’den belediye başkanı adayı gösterildi. İsmi yeni olmasına, yüzünün bilinmemesine rağmen Erkan İkikat, MHP’nin Tokat merkezdeki oyunu yüzde 20’den yüzde 39’a çıkardı. Bu başarıdaki en önemli sebep, ortaya konulan dinamizm ve projeler olmuştur.
 
Erkan İkikat, Tokat için hazırladığı projeleri çok iyi sundu, iyi bir imaj ortaya koydu. Bunun yanında AK Parti karşısında oluşan kümelenmenin en güçlü adayı olduğu için diğer partilerden de çok ciddi oy aldı. Şimdi aldığımız duyumlara göre Erkakİkikat’ın MHP’den Tokat’tan milletvekili adayı olması noktasında çevresinden baskı geldiğini duyuyoruz. Hakkı mıdır? Hakkıdır yalnız şu realiteyi de söylememiz gerekir. Velev ki 3 veya 4.sıraya geldi adını ne koyacağız peki…! Ondan sonra her yere aday oluyor profili çıkacak.
 
Zannımca bu siyasettenbüyük bir hata olur. Seçilememesi durumunda Tokat ve MHP gelecek yerel seçimler için bir değerini kaybedecektir. Sürekli aday olan ve seçilemeyen yenik bir komutanolarak lanse edilecektir. 
 
Bugün Erkan İkikat’a çevresindeki bazı kişiler sürekli hava pompalayarak, gaz verebilirler. Siyaset uzun soluklu bir yarıştır ve akıllı bir süreç yönetimi gerektirir. Erkan İkikat’ın çevresinde kendisini dolduruşa getirenlere fazla pirim vermemesi gerekir. Onun yapması gereken, bu seçimlerde MHP Genel Merkezi tarafından oluşturulacak listeye ve kendisini aday yapan teşkilat mensuplarına tam destek vermesi ve nefesinin son damlasına kadar çalışmasıdır.
 
Siyaset vazgeçilmez insanlarla doludur. Ankara’da Mansur Yavaş örneğini hepimiz biliyoruz. Bunun yanı sıra ANAVATAN ve DYP’nin düşüş sürecinde yurtdışından ithal edilen adayların, eski bakanların nasıl yok olduğunu hep birlikte gördük. Eski bakanlarının, milletvekillerin tekrar belediye başkanlığına aday olduklarında komik oylar aldığına hepimiz şahit olduk.
 
Bizim Erkan İkikat’a önerimiz 2019 yerel seçimlerini beklemesi ve çalışmalarına ara vermeden devam etmesidir. Türkiye, yeni, dinamik, dürüst, çalışkan ve üretken bir siyasetçi kazanmış olacaktır. Aksi takdirde sürekli yenilen pehlivan misali unutulup gidecektir.
 
Bizden söylemesi…


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.082 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]