11 Haziran 2017, 10:49 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TOKAT'IN KALKINMASI İÇİN SEFERBER OLMAK

TOKAT'IN KALKINMASI İÇİN SEFERBER OLMAK

MUSA ÖZDEMİR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1189 kez okunmuştur

Cumhuriyetin kurulmasından sonra Türkiye’nin her tarafından kalkınma hamlesi başlatıldı. Her ile özel sanayileşme modelleri üretildi. Bu modeller siyasi olmadığı için birçok yerde başarıya ulaştı. Karabük, İskenderun, Sivas, Ereğli demir çelik fabrikaları, Seydişehir alüminyum fabrikası, şeker fabrikaları, ayakkabı fabrikası ve devlet üretim çiftlikleri.
 
Bu kalkınma hamlesi Türkiye’nin önünü açmıştı. Birçok il ve ilçe hızla kalkındı, Türkiye ekonomisi dünyadaki yerini aldı. Bu süreçte 1950’li yıllarda kurulan Turhal Şeker Fabrikası ve 1985 yılında açılan Tokat Sigara Fabrikası, Tokat için önemli açılımlardı. Fakat özelleştirme hamlesi ile bu fabrikalar bir bir satıldı. Satılmayanlar ise rantabl hale getirildi ve kapatıldı. Özelleştirme ile birçok il ve ilçe eski cazibesini kaybetti. İşsizlikle birlikte büyük bir göç başladı. Tokat sigara fabrikasının özelleştirilmesi ve şalteri indirmesi de bu olumsuzluklardan birisi oldu. Tokat’ın nüfusu 1 milyona doğru giderken, birden bire 600 binin altına düştü. Dün 7 milletvekili çıkarıyorduk, şimdi 5 milletvekiline düştük. Yarın bu sayı 4’e düşecek.
 
Peki Tokat’ın kalkınmasını nasıl sağlayacağız? Göçü nasıl engelleyeceğiz? Buna kimler kafa yoruyor, kimler kafa yormuyor? Yarın Turhal Şeker Fabrikası da özelleştirilirse sonuçları ne olur? Hayatını tarımdan kazanan, şeker fabrikasında çalışan 10 binlerin hali ne olacak?
 
Seçim sürecinden geçiyoruz, ne muhalefet ne de iktidar partisi milletvekili aday adayları bunlara kafa yormuyorlar. Hamasi nutuklarla günü kurtarmaya çalışıyorlar. Projeniz ne denildiğinde aldığımız cevap oldukça ilginç: “Genel merkezlerimiz bu konunun üzerinde durmuyor. Aradıkları temayüller, ön seçimler, anketler ve hepsinden de önemlisi genel başkana, lidere yakın olma kriterleridir.”
 
Şu halde, Tokat’ın kalkınmasına kim kafa yoracak? El cevap: Bürokratlar. Bu mümkün mü? Kesinlikle hayır. Türkiye’de bürokratlık siyasilerle yakın olmaklar direkt olarak ilgili bir konu. Ürettiğiniz proje kimsenin umurunda değil. Olması gereken, aranan haslet sadakat. Sadakat güzeldir ama işin ehli olmak en önemlisidir.
 
Burada bize hemen diyorlar ki; bakın Bölgesel Kalkınma Ajansları, KOSGEB, TÜBİTAK üniversiteler sanayicilere, üreticilere destek veriyor, üretimin tetiklenmesi için çalışmalar yapıyorlar. KÖYDES projesi ile köylerimize bakıyoruz, sosyal projelerimiz ile halkımızı destekliyoruz, diyorlar. İlk duyduğunuzda akla yatıyor ve hoşunuza gidiyor. Ama işin realitesinde bu durum böyle değildir. Köylerimiz boşalıyor.
 
Eğer milyonlarca insana yardım yaptığınızı söylüyorsanız, demek ki milyonlarca insan aç ve açıktı. Oysa bu insanları yardım için kapıda bekliyorsa, köylerini terk ediyorlarsa işleri ve aşları yok demektir. Eğri oturup doğru konuşalım, ekonomi politikaları iyi işlemiyor. İyi işleseydi insanlar bu toprakları terk etmeye devam ederler miydi?

Tokat’ın toprağı bereketli, yer altı madenlerle dolu, havası tertemiz, suyu hayat kaynağıdır. Bu kadar verimli coğrafyayı insanlar niye terk eder? İnsan baba ocağını niye söndürür? Milletvekili aday adayları oturup bunu düşünsünler. Hele hele Ankara’dan, İstanbul’dan gelerek Tokat’tan milletvekili aday adayı olanlar biraz daha fazla düşünsünler.
 
Tokat hizmet bekliyor, proje bekliyor. Kulis faaliyetleri ile Tokat’ta yer etmeyi düşüneceğinize, kafanızı patlayıncaya kadar zorlayarak kalıcı projeler üretin. Son söz olarak bizde bir söz var, “Boş teneke çok tıngırdar” diye. Tokatlılar lakırtıları, palavraları duymasınlar ve itibar etmesinler.


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]