11 Haziran 2017, 10:51 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

MİLLİ BAYRAMLARIMI GERİ İSTİYORUM

MİLLİ BAYRAMLARIMI GERİ İSTİYORUM

MUSA ÖZDEMİR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1198 kez okunmuştur

Çocuktum. 23 Nisan’ı, 29 Ekim’i, 30 Ağustos’u iple çekerdim. Milli bayram günleri ayrı bir anlamlıydı benim için.. Sadece benim için mi? Tüm ailem için, tüm köyüm için, tüm arkadaşlarım için heyecan verici bir bekleyişti Milli Bayramlar..
 
Bir coşku kaplardı milli bayram günleri hepimizi. Bir millet olmanın heyecanını yaşardık. Bayrak sevgimiz içimizde bir coşku olur, bizi derinden sarsardı.
 
Panayır alanı gibi süslenirdi Milli Bayramlarda okullar, yollar, evler.. Sanki bir bahar coşkusuydu, bir milletin yeniden dirilişiydi bizim için bayramlar.
 
30 Ağustos Zafer Bayramını bir düşünün. Şair Yusuf Ziya Ortaç’ın, ‘ 26 Ağustos, gece sabaha karşı / Topların çelik ağzı çaldı bir hücum marşı’ diye anlattığı, Anadolu’yu istila ve işgal eden Yunan ordusunun, Batı Anadolu’dan ve Ege topraklarından atılmasını sağlayan Başkumandanlık Meydan Muharebesinin başlangıç tarihiydi. Ordumuzun bayramıydı. Atalarımızın son destanının bize kalan mirasıydı.
 
29 Ekim’i bir düşünün. Savaşlar sebebiyle bırakın eline silah alacak, kazma kürek tutacak kalmayan bir milletin yeniden varoluşuydu. Şehitlerin kanlarıyla yoğrulan Anadolu topraklarının selamete erişiydi.
 
23 Nisan’ı düşünün. Milli mücadelenin başlangıcı. Bu milletin toplandığı bir gündü.  Bu bayramların anlamı, ruhu, heyecanı da Türk milletinin çocuklarının elinden alındı! Sadece çocukların değil hepimizin elinden alındı. Ruhu olmayan bir gün kutlamasına dönüştü.
 
Türk Milletinin evlatlarından saklanmak istenen, unutturulmak istenen ne? Türkiye Cumhuriyetini kuran, işgal altında olan vatanı kurtaran insanlar mı? Yazılan bir tarihi, yazılan destanları, şehit kanlarıyla kurtarılmış vatan toprağını unutturmak mı?
 
Kaç yıl var ki, şöyle göğsümüzü gere gere, coşkuyla milli bir bayram kutlayamadık. Bayramlar varlığı ile yokluğu belli olmayan, kutlama mesajları da olmasa, hiç kimsenin hatırlamayacağı bir hale getirildi. Her bayramda siyasetçiler bizlere mesajlar gönderirler, kutlama günleri sebebiyle. Emin olun ki, o da gazetelerde, haber sitelerinde yer almak için. Böyle bir kaygı olmasa onu da yapmazlar.
 
Milli Bayramlar, milli heyecanların ayakta tutulduğu, millete coşku veren, heyecan veren, kıvanç veren, bir anlam ifade eden günlerdi.
 
Her birinin Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu ile verilen İstiklal Mücadelesiyle oldukça yakın bir bağı ve bağlantısı vardı. Bu bağlar koptu-kopuyor.
 
Bir ara çözüm sürecine destek olmak için bayramları solgunlaştırdılar. Siz Cumhuriyet, 23 Nisan, 30 Ağustos bayramları sönükleştirdiniz, siz andımızı kaldırdınız, bir ara devlet dairelerinin tabelalarından T.C. ifadesini bile kaldırdınız. Peki terör bitti mi? Kanlı örgüt ne iyi ettiniz, biz de size tabi olalım, silahları gömelim mi? dedi.
 
Evet ben bayramlarımı geri istiyorum. Çocuklarımın ellerinden tutup bayramların kutlandığı alanlara gitmek istiyorum. Köy okullarında yapılan canlandırmaları görmek istiyorum. Akşamları fener alaylarına katılmak istiyorum.
 
Bu benim hakkım. Bu benim millet olmamın bir gereği.


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]