11 Haziran 2017, 10:51 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

KARA TRENDEN HIZLI TREN ÇIKAR MI?

KARA TRENDEN HIZLI TREN ÇIKAR MI?

MUSA ÖZDEMİR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1312 kez okunmuştur

Kara tren gecikir belki hiç gelmez
Dağlarda salınır da derdimi bilmez
Dumanın savurur halimi görmez
Gam dolar yüreğim gözyaşım dinmez
 
Tokat, tarihi itibariyle Anadolu’nun en büyük metropollerinden birisiydi. Bu büyüklük sadece Tokat ile sınırlı değildi. Tokat ilçeleri Niksar, Erbaa, Zile de tarihte en az Tokat kadar kıymetliydi. Cumhuriyetin ilk yıllarında da Tokat, Türkiye’nin en büyük ve en canlı illeri arasında yer alıyordu.
 
Fakat son yıllarda Tokat giderek eski önemini kaybediyor ve küçülüyor. Toprağı, suyu, tarihi eserleri, yer altı ve yer üstü zenginlikleri, karayolları bağlantı noktaları ile kilit noktada olan Tokat artık eski günleri mumla aramaya başladı.

Şehirlerin gelişiminde havaalanları, karayolları bağlantı noktaları, hızlı tren hatları son derece önemlidir. Ulaşım akslarının güçlü olması, ürettiğiniz ürünleri pazarlara ulaştırmada, tarihi ve doğal zenginliklerinizi görmek isteyenlerinin sayısını artırmada önemli yer tutar.
 
Tokat bu konuda ne kadar şansız olduğuna bir kez daha şahit olduk. Daha havaalanı sorununu çözememiştik ki, hızlı tren yatırımları konusunda da Tokat liste dışı kaldı.
 
Yatırımlarını Önemsiyoruz
Hızlı tren yatırımlarını Türkiye önemsiyor. Bu konuda önemli yatırım planları yapıldı ve uygulamalar devam ediyor. Demiryollarına toplam 9,3 milyar lira yatırım yapılması öngörülüyor. Yüksek hızlı ve hızlı tren projelerine 2016'da yaklaşık 2 milyar liralık harcama yapılması bekleniyor.
 
Söz konusu projeler içinde en fazla ödenek, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı için ayrıldı. Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren hattında 633 milyon lira yatırım yapılması öngörülüyor. Türkiye'nin devam eden en önemli hızlı tren projelerinden olan Ankara-Sivas ve Kayseri-Yerköy YHT hatları için de bu yıl 380 milyon liralık yatırım planlanıyor.
 
Ankara Samsun yüksek hızlı treninde yeni düzenlemelere gidildi. Güzergâhtan daha önce projede yer alan Tokat çıkarıldı. Yerine Kayseri ve Kapadokya hatları eklendi.
 
Kırıkkale-Samsun Ana Hattı
Ankara-Sivas hızlı tren hattının 112. kilometresinden ayrılan ana hat, sırası ile Delice, Sungurlu, Çorum, Mecitözü, Merzifon, Havza ve Kavak’ı izleyerek Samsun’a ulaşan güzergahın uzunluğu 284 km. Böylece Samsun-Ankara arası yaklaşık 400 km olacak. Limanıyla, havaalanıyla büyümeye devam eden Samsun, projenin bitmesiyle birlikte daha da büyüyecek.
 
Kırıkkale-Samsun Hattı Doğu Yönlü Bağlantı Hattı
Kırıkkale-Samsun hattının 68. kilometresinden ayrılan hat, güneydoğuya doğru uzanarak Sungurlu, Boğazkale ve Yozgat’ı geçerek Ankara-Sivas hızlı tren hattına 186. kilometresinden bağlanacak. Bağlantı hattının uzunluğu ise 67 km.
 
Merzifon-Amasya-Turhal Bağlantı Hattı
Kırıkkale-Samsun hızlı tren hattından Merzifon’da ayrılan bağlantı hattı Amasya üzerinden Turhal’a bağlanacaktı. 27 km’si çift hat, 70 km’si tek hat olacak hat, mevcut Sulova-Amasya-Turhal demiryolunu çift hat haline getirecekti. Projenin bu kısmı rafa kalktı. Yerine Kayseri ve Kapadokya hatları eklendi.
 
Sözün kısası Tokat dar bir bölgede sıkışıp kaldı. Zengin doğal kaynakları, tabii güzellikleri, tarımdaki çeşitliliği ile Tokat öksüz kalmaya devam edecek. Bu gidişle Tokat göç vermeye, küçülmeye, sanayiciler kapılarına kilit vurmaya, esnaf sinek avlamaya devam edecek.


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]