11 Haziran 2017, 10:49 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

MHP'DEKİ BU BEKLENMEYEN GELİŞME

MHP'DEKİ BU BEKLENMEYEN GELİŞME

MUSA ÖZDEMİR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1234 kez okunmuştur

Kamuoyu araştırmaları, miting meydanları MHP’nin yükselişini gösteriyor. Bu seçimde Devlet Bahçeli, miting programını daha geniş ve sıkı tutuyor. Bahçeli’nin her ildeki mitinglerde bölgesel sorunları ele alması MHP’de ciddi bir kıpırdanmayı da beraberinde getiriyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Tokat'ta düzenlediği mitingde de bölgenin sorunlarını en ince detayına kadar ele aldı diyebiliriz.
 
MHP seçim beyannamesinde ve mitinglerde terörle mücadelede kararlılığı ortaya koyuyor. MHP’nin bu kez milliyetçi söylemlerinin yanında, vatandaşın refah düzeyini yükseltmeye yönelik politikalara büyük önem vermesi, siyasi analistleri de şaşırttı. Tarımı, hayvancılığı, esnaf ve sanatkârların durumunu ve diğer kesimleri MHP bu seçimde unutmuyor, ihmal etmiyor.
 
MHP’nin “Bizimle Yürü Türkiye” beyannamesi, sosyal politika uygulamalarıyla emeklilerin, asgari ücretli işçilerin, taşeron işçilerin, çiftçilerin refahını hedef alıyor ve işsizlikle, yoksullukla mücadeleyi öne çıkarıyor.
 
MHP’nin “oy”larının yükselişinde Genel Başkan Bahçeli’nin “devlet adamlığı” önemli rol oynuyor. Ülkü ocakları sokaktan uzak tutan, kavga ortamının son bulması için mücadele veren Bahçeli’nin bu tavrı, MHP’nin yükselişine büyük katkı sağladı.
 
MHP merkez parti oldu, diyemeyiz. Bu seçim süreci ve MHP’nin uyguladığı seçim stratejisi önemli bir seçmen kaymasına yol açacak gibi gözüküyor. AK Parti’deki milliyetçi oyların bir kısmı MHP’ye geri gidecektir. Hatta MHP daha önce yakaladığı yüzde 20 bandını yakalayabilir.
 
Öte yandan MHP’nin seçim bildirgesinde parlamenter sistem ve kuvvetler ayrılığı güçlü vurgularla savunulurken, anayasa yapımında en geniş anlamda bir “uzlaşma” ihtiyacı dile getiriliyor.
 
MHP’nin bir tarafta uzlaşmaya önem vermesi, öbür tarafta ülkenin birliği ve bütünlüğüne vurgu yapması, bunu yaparken de kararlı tavrını göstermesi seçmen nezdinde karşılık bulmuş gözüküyor.
 
MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin değerler sistemi, meşruiyetçi siyaset anlayışı ve devlet adamlığı duruşu, güvenir kişiliği MHP’yi yükselen değer ve belirleyici faktör konumuna da getirmiştir.
 
MHP’deki bu beklenemeyen gelişme ve yüseliş AK Parti’nin seçim stratejisini de etkilemiş gibi gözüküyor. AK Parti, bu süreçte en büyük hatasının aday belirlemede yaptı. Her ile ithal adaylar koyan AK Parti, MHP’nin yükselişine de katkı sağlamış gibi gözüküyor.
 
AK Parti, seçim meydanlarını da MHP’ye göre kurgulamaya başladı. Hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hem de Başbakan Ahmet Davutoğlu daha milliyetçi, daha muhafazakâr söylemler ortaya koymaya başladılar.
 
Seçim büyük sürprizlere gebe gibi gözüküyor. Seçmende bir sessizlik hâkim. Sanki son sözü ben sandıkta söyleyeceğim, diyor.
 
Bekleyelim, görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler.


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]