18 Eylül 2018, 11:38 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

MEMLEKET SEVDALISI İNSAN: AYDIN ÖLMEZ

MEMLEKET SEVDALISI İNSAN: AYDIN ÖLMEZ

YAKUP ORAKCI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 701 kez okunmuştur

Türklerde aile en önemli kültür ve dini unsurlarından biridir. Düğün merasimleri ise bir evladın kendi ailesini oluşturmasında ilk adımdır. Toplumumuzda son derece öneme haiz olan düğünler, aynı zamanda eğlence kültürünün bir parçasıdır. Eskiden beri düğünler, insanların güzel zaman geçirdikleri, bazen şenliklerin düzenlendiği etkinliklerdir.
 
Güreş ve düğün..
 
Yeni nesil için bu ifade çok bir şey ifade etmeye bilir. Fakat orta yaş ve üzeri insanlarımız düğünlerdeki güreşleri yaşamış, görmüş, belki de çayıra çıkıp müsabaka yapmışlardır.
 
Evet, güreş karşılaşmalarının kadim geleneğimizde önemli bir yeri vardır. Osmanlı döneminde de saray dışında yapılan güreşlerde geleneksel kurallar ve kaideler geçerliydi. Bu dönemde düğünler çok renkli geçer, sporla ilgili epeyce aktivite yapılırdı. Bunların başını güreş çekmekteydi. Eskiden her düğün pehlivanlar için hem iaşe kaynağı, hem de gücünü ve güreşini sergilemek için bir fırsattı.
 
Bu durum Cumhuriyet döneminde de devam etti. Tokat yöresi düğünlerde güreş müsabakalarının en çok düzenlendiği yerlerin başında geliyordu.
 
Düğün Çayırından Olimpiyat Şampiyonluğuna
 
Güreş, düğün sahibinin varlığına göre deste, ayak, orta ve baş olmak üzere genelde dört boya ayrılarak yapılır, bazı zamanlarda pehlivanların sayısına göre bu boylar arttırılıp azaltılırdı. Bazı bölgelerde güreş gelin almadan önce düzenlenir. Bazen öyle olur ki; bu güreşler akşama kadar sürer. Güreş bitmeden gelin alınmazdı.
 
Güreşin sevilmesi, yaşatılması sebebiyle Tokat yıllarca olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonları çıkardı. Ne yazık ki, son yıllardaki düğünlerde bu geleneğimiz unutuldu.
 
Ölmez Ailesinden Ölümsüz Miras
 
Geçtiğimiz günlerde Mülkiye baş müfettişi Aydın Ölmez ve Danıştay Üyesi Gülay Ölmez unutulan bu geleneği tekrar canlandırdı. Tokat Gökdere’de oğulları Muhammed’in düğününde güreş müsabakaları düzenlediler.
 
Entellektüel birikimi olan bu ailenin kadim kültürümüzün bir parçası olan güreş turnuvalı düğün yapmaları alkışlanacak, takdirle karşılanacak bir durumdur.
 
Bu aile isteseydi düğünü modern bir salonda, bol ikramlı yapabilirlerdi. Fakat onlar bir geleneği yaşatarak, örnek oldular. Ölmez ailesini tebrik ediyoruz, genç çiftlere de bir ömür boyu mutluluklar diliyoruz.


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]