13 Ocak 2019, 13:54 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TOKAT SEÇMENİ VERDİĞİ SÖZÜ TUTAR

TOKAT SEÇMENİ VERDİĞİ SÖZÜ TUTAR

YAKUP ORAKCI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1625 kez okunmuştur

31 Mart Seçimleri için geriye sayım devam ediyor. Tokat genelinde birçok parti belediye başkan adayını belirlerken, AK Parti Tokat Belediye Başkanlığı haricindeki adaylarını açıklayamadı. Belirsizlik seçimde bir dizi sıkıntıyı beraberinde getiriyor.
 
Kısaca açıklamaya çalışalım.
 
Beldelerde adayların erken açıklanması önemli bir faktördür. Çünkü erken yol alan aday, kapı kapı gezerek seçmenden söz almakta, hatta yemin istemektedir. Daha sonra ortaya çıkan adaya ise seçmen önce söz verdiğini, yemin ettiğini ifade etmekte, nazikçe gelen oy isteğini reddetmektedir.
 
Tokat’ın küçük ilçelerinde de durum farklı değildir. Küçük yerlerde seçmenin tavırlarında etkili olan bir diğer husus da akrabalık ilişkileridir. Akraba yapısı geniş olanların oy alma durumu daha rahattır.
Seçmen tavırları büyük ilçelerde ve il merkezinde daha çok parti yapısı ve adayın kimliği ile ilgilidir.
Yani Tokat’ta seçmen sadakati son derece önemlidir.
 
2014 yılında seçmen Tokat ve ilçelerinde AK Parti'yi tercih etti. Fakat 2009 seçimlerde ilçelerde MHP’nin büyük bir ağırlığı vardı. Yani AK Parti için bu seçim güllük gülistanlık şekilde geçecek diye bir durum söz konusu değildir. Aday adayları belirsiz durumdan şikâyetçidir, AK Parti seçmeni belirsiz durumdan şikâyetçidir.
 
Net olan bir durum varsa Tokat insanının tercihleridir. Bu topraklar bereketli topraklardır. Çünkü Hacı Bektaş-ı Veli’nin hayırlı ve bereketli dualarını almıştır. Mevlana "Tokat'a gitmek gerek, çünkü Tokat'ta insan ve iklim mutedil" der. Evliya Çelebi de Tokat’ı anlatırken, âlimler konağı, fazıllar yurdu ve şairler yatağı şeklinde tanımlar. Yani Tokat halkı verdiği sözü tutar. Tercihini belirlediğinde, tarafını seçtiğinde oyu netleşmiştir. Zarar görecek bile olsa sözünden geri dönmez.
 
MHP Tokat’ta seçime asılıyor ve tüm adaylarını belirledi. Önemli ölçüde yol aldığını söyleyebilirim.
 
Tokat Merkeze gelince.. MHP’nin Tokat Belediye Başkan adayı Adnan Özmen. Yerel yönetimde tecrübeli bir isim. Ciddi bir oy potansiyeline sahip.
 
Saadet Partisi Tokat Merkez'de Alparslan Akyüz’ü açıkladı ki, CHP ve küskün seçmenlerin oyunu da alırsa seçimi kazanma şansı bile olur.
 
Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz; Tokat’ta seçmen sadakati sonucu belirleyecektir. Verilen sözler sandığa yansıyacaktır. AK Parti belki de adaylarını geç açıklamanın olumsuz sonucuyla yüzleşecektir.


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
Emel İşitme Merkezlerin Kurucusu ODY Emel Çetin İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]