20 Ocak 2019, 00:10 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

BU SEÇİM ÇOK FARKLI OLACAK

BU SEÇİM ÇOK FARKLI OLACAK

YAKUP ORAKCI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1302 kez okunmuştur

Sevgili dostlar;
 
Sözlerimiz lütfen yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermesin. Kimse hedefimiz değil, hasmımız hiç değil.
 
En son söyleyeceğimizi en başta söyleyelim bu sefer: Yüreklere dokunmayan hiç bir aday seçim alamaz.
 
Bizim toplumumuz tevazu sahibi ve ağır insanları sever. Seçim de olsa, ucunda belediye başkanlığı ya da önemli bir muhitin muhtarlığı da olsa,  en büyük yiğitlik efendiliktir. Bu bizim ata yadigârı mirasımızdır.
 
Birinci mesele iktidar olan Ak Parti’nin adayı olmak seçimi kazanmak ve garantilemek anlamına gelmez. Bana göre en zor görev Ak Parti adaylarınındır. Çünkü, iktidar partisi sizi kendisini temsil etmeye layık görmüş, size güvenmiş, sizi kendisinin as elemanı olarak tescil etmiştir. Asıl iş bu güveni seçim kazanarak layık olmaktır.
 
Herkesin malumudur ki, bazı belde ve ilçelerimizde Ak Parti dışındaki partilerden de güçlü adaylar mevcuttur. Geçmişte seçim kazanamayan Ak Parti adaylarının en büyük handikabı, “Ak Parti’nin oylarını kendi oyları gibi görmüş olmalarıdır. Zaten ben iktidar partisinin adayıyım, seçmen bana oy vermeyip kime oy verecek?” tarzındaki tavır ve hareketler başarısızlığı hazırlamış ve sonuçta bu insanlar seçimi kaybetmişlerdir. Adaylar, parti programlarının üzerine kişilikleri, değer yargıları ve hoşgörülerini katmaz iseler, mensubu olduğu partilerinin oylarını da haliyle düşüreceklerdir. Bu da belki siyasi hayatlarının dumura uğraması sonucunu doğurabilecektir. Aynı zamanda partilerinin o bölgede yenik sayılmasına vesile olacaklardır.
 
Adaylar kesinlikle enaniyet ve kibirden uzak,  ciddi çalışıp gönüllere dokunmalıdırlar. İnsanımız Cumhur ittifakının oyunu düşürmeden oy tercihi yapabilirler. Ak partinin adayı olmak demek, seçimi almak demek değildir. Bizim millet ile inatlaşılmaz. Eğer yörenizin insanına tepeden bakıp, eski Türkiye kafası ile milleti sinek kadar görür iseniz, bu millet size sandıkta en büyük dersi verecektir.
 
Tabiri caiz ise, bütün adaylar şapkasını önüne koyup iyi düşünmelidirler. Bu il merkezimiz için de geçerli, Reşadiye’nin Cimitekke’den tutun, Turhal’ın Şenyurt’una, Erbaa’nın Tanoba’sına, Niksar’ın Gürçeşme’sine. Kimsenin oyu adayların cebinde değil sevgili dostlar.

Merkez için söyleyecek olur isek, Eyüp Eroğlu’nun yüreklere dokunduğunu, beş yaşındaki çocuğun da yetmiş yaşındaki ninenin de gönlünü kazandığını söyleyebiliriz. Ama halk, bu sevgisini belirtirken, hemen sözün arkasından hatalarını da söylemeyi ihmal etmiyor. Halk kimseye sınırsız kredi imkânı da tanımıyor. Bu arada MHP adayı Adnan ÖZMEN’in de Tokat’ta bir ağırlığı olduğunu da söylemezsek haksızlık etmiş oluruz.
 
KONDA Araştırma Şirketi sahibi Bekir AĞIRDIR, ülkedeki siyaseti çok iyi okuyan ve tahminleri çok iyi tutan bir araştırmacı. Diyor ki AĞIRDIR; “-Yaptığımız anketlere göre, bu seçimde oylarını en çok artıran parti MHP olacaktır.”
 
Gelelim Ak Parti açısından durumdan vazife çıkarmaya: Ak Parti seçmeninin alternatifsiz olduğunu, başka oy verecek parti bulamadığı tezini yıllardır savunanlar, Cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana artık bunları dillendirmiyorlar. Neden acaba? Düşünmek gerek.
 
Hiç kimse alternatifsiz değildir.
 
Bütün partilerimizin adaylarına başarılar diler, beldemiz ilçemiz ilimiz için hayırlar temenni ederim.


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
Emel İşitme Merkezlerin Kurucusu ODY Emel Çetin İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.064 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]