27 Ocak 2019, 23:59 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TOKAT ÖZELİNDE KAMU YÖNETİCİLERİNİN YAKLAŞAN SEÇİMLERE ETKİSİ

TOKAT ÖZELİNDE KAMU YÖNETİCİLERİNİN YAKLAŞAN SEÇİMLERE ETKİSİ

YAKUP ORAKCI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1449 kez okunmuştur

İktidar gücü olarak siyasal partileri ve siyasetçileri besleyen ve güçlü kılan kaynaklardan en önemlisi kamu idarecileri yani bürokratlardır.  Siyasi irâde, icraatlarını göreve getirdiği memur bürokratları aracılığı ile yerine getirir. Onları kendisinin kamu adına temsilcisi tayin eder. Onlar, iktidardan bir nüvedir, halk onların şahsında siyasi iradenin yönetim tarzını ve üslubunu görür.
 
Nasıl bir bürokrasi?
 
Tâ Osmanlı’dan beri sorunlar barındıran bürokrasi Cumhuriyet ile beraber belli bir kalıba oturtulmuş, siyasi irade ile beraberinde giden bir yapı haline gelmiştir. Bu çok doğaldır. Hukuk sınırları ve bürokratların özlük haklarına dokunmamak kaydı ile iktidarın kendi bürokratlarını işbaşına getirmesi, onlara kendisini temsil ettirmesi, kendi bürokrasisi ile ivme kazanması gayet normaldir. İktidar sahipleri siyasetçiler, arkasında kendisini destekleyip işe güce dört başı mamur sarılmış kamu yöneticilerinin olmasını ister. Tabii bunu başaramayanlar azledilir, tabir yerinde ise kızağa çekilir.
 
Biz Tokat özelini konuşacağız.
 
Biz konuşmasak da, Tokatlı çarşıda pazarda konuşuyor zaten.
 
Halk, herkes için aynadır.
 
Tokat bürokrasisi, Tokatlıya hizmet veren kamu idarecileri Ak Parti iktidarının fikir ve davasını ne kadar yansıtabildi?  Halen ne oranda bu siyasi iradeyi halka dönük temsil ediyor?
 
İlkin söyleyelim, iktidarda olan herhangi bir siyasi iradenin, sonraki seçimlerdeki kaderini öncelikle bürokratları belirler. Biraz iddialı bir cümle oldu ama biraz düşündüğümüzde bu fikrin ne kadar doğru olduğunu anlayacaksınız.
 
En basit ifadesiyle, vergi mükellefine yüzünü ekşiten vergi memurunun şahsında siyasi iradeyi görür halk.
 
Evinin önü asfalt yapılmadığı için penceresinden toz dolan vatandaş, belediye nezdinde siyasi iradeyi görür. Yada Belediye başkanının mensubu olduğu siyasi partiyi görür.
 
Tokat insanı hırçınlığı sevmez. Uysaldır. Devletle, bürokratla kavga etmez. Bunu kendine yakıştırmaz. Ama sandığa gittiğinde de aldığı hizmetin, gördüğü muamelenin gereğini yapar.
 
Fazıllar yatağı, âlimler şehri, hizmetin de, bürokratın da en iyisine layıktır.
 
Layık olmasına layıktır ama ilimiz, şu güzide memleketimiz bürokratlar açısından çok da şanslı bir şehir değildir.
 
Elini taşın altına koyabilecek, gece gündüz ter döken, halkla hemhâl olan kaç yönetici sayabiliriz ki mevcut vaziyette?
 
Niyetimiz ne düşmanlık yapmak, ne de yağdanlık olmak… Derdimiz, davamız, işimiz, gücümüz Tokat. Son nefesimize kadar da böyle olacak.
 
Tokat ne ile geçinir?
 
Tokat’ta en çok tarım vardır, hayvancılık vardır. Köylüde bir şey olmazsa, şehirlide hiç olmaz. Bu döngü hep böyle gitmiştir. Peki o zaman soralım: Tarımda, hayvancılıkta neredeyiz? Çiftçimiz, köylümüz hâlâ geleneksel usullerle tarım yapıyorsa bu memleketin Tarım bürokrasisi nerededir acaba?  Hayvancılık geriye gidiyorsa bunun hesabını kimden soracağız?
 
Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, müdüründen teknisyenine kadar memleketin tüm köylerini, mezralarını karış karış dolaşmamış ise bu manzaradaki en büyük pay onlarındır. Bu vilayet ile özdeş hale gelen domatesi Kazova çiftçisi terk edecek hale geldiyse, bizim bunu nüfus müdüründen soracak halimiz yok elbette.
 
Memleketin ticareti faaliyetlerine yol arkadaşlığı yapacak olan Ticaret İl Müdürlüğü’nün “tüketici hakem heyetinden başka görevleri olduğunu da bilen aramızda kaç kişi vardır acaba?
 
Tokat Ticaret İl Müdürlüğü’nün web sayfasındaki görevlerimiz bölümünden aynen alıntı yapıyorum: “Ortak iş yapma kültürü ve şirketleşme çalışmalarını özendirici ve destekleyici faaliyetlerde bulunmak.”
 
Acaba bu müdürlük Tokat’ta kaç esnafı ziyaret edip hasbihal etmiş, yüreklendirmiştir? Acaba kaç esnafa sorsak bu müdürlüğün görevlerini bilir.
 
Kendinizi tanıtmazsanız, halkın içine karışmayıp sürekli makamda oturursanız, koltuk bürokratlığından hizmet aşamasına geçemezsiniz. 
 
Yine Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nün web sayfasına bakalım:
 
4) İlin sanayisini geliştirmeye yönelik olarak; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, bölgesel kalkınma idareleri, kalkınma ajansları, üniversiteler ve ilgili taraflarla işbirliği içerisinde, ilin sanayi sorunlarının ve çözüm önerilerinin de içinde yer aldığı “İl Sanayi Durum Raporu ”nu hazırlamak,
 
Ben bu raporu bir gazeteci olarak çok merak ediyorum. Hangi taraflar ile hangi işbirliğinin yapıldığını ve sanayimiz adına hangi gelişmeler sağlandığını sabırsızlıkla öğrenmek istiyorum.
 
Kültür adına, sanat adına, turizm adına ve en önemlisi eğitim adına elle tutulur gözle görülür, somut, ölçülebilir ne varsa bu memleketin insanı olarak görmek istiyorum.
 
Tarihi mekânlara kaç turist çekebildiğimizi, turizmde hangi illerin gerisinde kaldığımızı öğrenmek istiyorum.
 
Üniversite sınavlarında matematik testinde bu ilin çocuklarının kaç netten kaç nete çıkabildiğini ya da kaç nete gerilediğini öğrenmek istiyorum.
 
Yoksa öyle slaytlarla, reklamlarla, geçmişte olduğu gibi ayakları yere basmayan, süslü laf kalabalığından öte gitmeyen, adı eğitim projesi olan içi boş beylik laflara karnımız tok. Daha bunları yemiyoruz.
 
Kağıt üzerinde projeler yapıp afişlere dökmek ile her şey yapılabilseydi, matbaacılar dünyanın en zengin insanları olurdu. işi yapmış görünme, -mış gibi yapma hastalığından kurtulmak için cevval bürokrasiye o kadar çok ihtiyacımız var ki… 
 
Kendisini yukarı kademelere atlatmak, isim yapmak, çalışkan görünüp tribünlere oynamak muradıyla memleketi proje çöplüğüne dönüştüren bürokrasiye sadece acıyorum. Tokatlı sizleri unutmayacak. Sanırım seçim sonrası ya da öncesi siyasi irade, Tokat için, Tokatlı için, Tokat’ın geleceği için, üzerine sanki ölü toprağı serpilmiş bu bürokrasiye çeki düzen verir.
 
Son söz olarak diyoruz ki; Sayın Cumhurbaşkanımızın bürokratlara gösterdiği istikamet, hükümetimizin, bakanlıklarımızın  sunduğu imkânlar Tokat özelinde ne derecede değerlendirebiliyor?
 
Tokat’ın bürokratının koltuğuna alıp da hangi projeyi vekillerimize götürüp takibini istemişlerdir. Mustafa Arslan gibi yediden yetmişe herkese kapısı açık olan gönlünde herkese yeri olan vekilimiz var. Talep edilen makul her şeye yüreğini ortaya koyarak takip edeceğine inancım tamdır. He keza Özlem Zengin vekilimiz ;Gurup başkan vekili. Tokat için Makul olan ne istenir de takip etmez ki? Bence samimiyetinden hiç şüphe edilmez. Ve dost doğru bir şekilde lafı eveleyip gevelemeden net bir şekilde olabilir veya olmaz diyecek zaman israfını engelleyecek birisi. Yusuf Beyazıt Vekilimizin enel müdürlüğü zamanındaki bonosu halen devam etmektedir. Usta bir siyasetçidir. Vekillerimizin hepsi çözüm odaklıdır. Yeter ki bürokratlarımızın  koltuğunun altındaki klasör dolu olsun. Yücel Bulut vekilimiz zaten Tokat ve Tokatlının talebine anında müdahil olup hem hal olmaktadır.
 
Kadim Durmaz vekilimiz Ana muhalefetteki imkanı mevcudunu her zaman kullanmak ,Tokat için fayda üretmek isteyen canlardandır.
 
Kısaca bir örnekle bürokrat isterse çözümde vardır. Nurlar içinde yatsın Rahmetlik Mehmet Karaca müdürümüz  Havaalanı noktasında yer sorunu oluştuğu bahsi olunca Şu anda yapımı devam eden hava alanı sahasını tespit etmiş Zeyid Aslan vekilimize sunumu sonucunda Hava alanımıza inşallah yakın  zaman da kavuşmamıza imkan hazırlanmıştır.
 
Yine Sayın Valimiz Dr. Ozan BALCI’nın bürokratlara lokomotif olabilecek projelerini de heyecanla izlemekteyiz. Yolu ve bahtı açık olsun. İnşallah ilimizin gelişmesi için hayırlara vesile olur.
 
Saygılar...


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
Emel İşitme Merkezlerin Kurucusu ODY Emel Çetin İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]