12 Mart 2019, 23:22 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN BEKLENTİMİZ VAR

KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN BEKLENTİMİZ VAR

YAKUP ORAKCI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1384 kez okunmuştur

Vaktiyle, bugünkü siyaset arenasında da uzantısı olan bir partinin, siyaseti çok iyi bildiğini düşünen işgüzar mebuslarından biri, Anadolu’nun ücra bir köyüne kütüphane açılışı yapmaya gider. Halk toplanır, başlar o da konuşmaya.
 
Hani kütüphane açacak ya!
 
“-Çok değerli köy halkı! Köyünüzdeki ekinsel faaliyetleri çok yerinde buldum.“ deyince, halk cevaben: “-He he, bu sene ekinler çok eyi oldu.” der.
 
Bu trajikomik olay halktan kopukluğun tam anlamıyla göstergesidir. Aydın ile halkın arasında ne denli bir uçurumun oluştuğunun resmidir.
 
Biz, bize dönük, bize ait, bizimle ilgili olana bakalım: Tokat kültürü…  
 
Yanlış anlamayın ekin, buğday, arpadan bahsetmiyorum. İngilizce’den dilimize girmiş “cultura” sözcüğünden bahsediyorum. Yani gelenek, görenek, dil, yaşayış biçimi, sanatsal unsurları içine alan, her millete özgü farklılık gösteren değerler bütününü anlatmaya çalışıyorum.
 
Kim bakar bu işe?
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Ne iş yapar?
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ildeki temsilcisidir. Aynen resmi sayfasından aktarıyorum.
 
“Ülkemizin evrensel kültür, sanat ve turizm değerlerinin sürdürülebilir korunmasını sağlayarak yaşatmak ve tanıtmak, toplumsal bilincin oluşmasında bilgiye erişimi kolaylaştırmak ve ülkemizin dünya turizminden alacağı payı artırmak” görevlerini yerine getirir.
 
Bu paragraftan hareketle, ilimiz, güzel Tokatımızın  kültürel değerlerini ve turizme açık olması gereken alanlarını düşünüyorum.
 
Bizim memleket epeyce geride kalmış diyorum. Elbette Antalya ile kıyaslamıyorum. En yakın Amasya var yanıbaşımızda.
 
Bu memlekete gelen herkesi Taşhan’a yönlendirip kuşburnu, köme, Tokat yaprağını elbette tanıtacağız. Lakin yerli-yabancı turist daha neresini bilir bu memleketin? Gelen konuklara sadece öteberi satmak turizme katkıda bulunmak mıdır?
 
Kültür ve Turizm müdürümüz yayla ve inanç turizmini hiç gündeme getirmiş midir?
 
Siyasilerimize bu konuda bir bilgilendirme yapmış mıdır? Yada bu zenginliklerimizin farkında mıdır?
 
Hubuyar, Keçeci baba veya Dumanlı yaylası, Yaylacık, Topçam yaylası, Selemen yaylası, kıymetli müdürüm siz gördünüz mü buraları. Hiç bireysel tavsiyede bulundunuz mu?
 
Eski Erbaa yolu üzerindeki değirmen deresini hiç aklınıza geldi mi? Buraların turizme kazandırılıp ilimize gelir kapısı olmasını düşündünüz mü?
 
Artık modern dünya yayla arıyor doğalı arıyor dinlenmek için bilginiz olsun.
 
İlimizdeki bun zenginliklerin farkındalığı oluşturmak için neler yapılıyor diye soracağımız sorularda muhatabımız sanırım organize sanayi müdürü değildir.
 
Gelelim sanat ve kültür yönüne…
Bu kısım daha vahim.
 
Sinemayı, tiyatroyu, ortaoyununu, meddahı, maniyi, halk hikâyesini, yöresel destansı motifleri, folklorik unsurları hangi platformda kime/kimlere sergilediniz, nerede seslendirdiniz?  Kaç öğrenciye kültürel etkinlik yaptınız, kaç Tokatlı yöresel değerlerin işlendiği bir tiyatro izledi?  Nebi Köyü’ne kaç defa gidip bu köydeki fedakâr teyzelere destek oldunuz? Sahi birilerinin bu işleri sizin adınıza yapıp, siz de bu işlere kenardan hatta tepeden izleyici olmayı mı düşünüyorsunuz?
 
Köy dernekleri olmasa Tokat halk oyunları ölüp gidecek, yerel tiyatro seviciler olmasa yöresel tiyatro ölüp gidecek. Allah aşkına üç-beş tiyatro sever ile bir tane tiyatro grubu kurunuz da Tokatlı izlesin yahu! Bu çok zor değil. Bari bu kadarını yapınız.
 
Tokat çarşısından aldım bakırı/İncitmeyin fukarayı fakiri diye yüzyıllar öncesinden Köroğlu bas bas bağırırken bu sesi ne zaman duyacak acaba bizim Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz? 
 
Kendi çapında Çamlıbel Belediyesi yaptı Köroğlu Festivalini. Sağolsun.
 
Her tarafı bitmez tükenmez bir kültürel zenginlik olan bu memlekette Allah aşkına, bir kültür festivali, bir turizm festivali neden kimsenin aklına gelmez? Yoksa her şey hazır da Bakanlıktan emir mi bekliyorlar?
 
Kahrolmamak elde değil.
 
Tokat elli yıl önce kurulmuş bir şehir değil ki elimizde malzeme olmasın.
 
Bu memleket bu kadar mı sahipsiz? İşten anlayan kişiler nerede bu memlekette?
 
Hastanenin başına amir olarak İnşaat Mühendisi oturtsak olur mu?
 
Yakışır mı?
 
Tokat’ta kültürün başında da üniversiteden transfer edilmiş psikolojik danışma ve rehberlik bölümünden öğretim görevlisi var. Olabilir Sıkıntı yok ama bizimde Kültür müdürlüğümüzden beklentilerimiz var.

Tokat’ın üzerine serpilmiş bu ölü toprağında maalesef yatış durumundaki, o çok sevdikleri makamda ağırlama-uğurlama işlerinden ötürü bir tarafa çıkmayıp, sahanın tozlu ve çamurlu yollarında paçasını kirletmemek adına döner koltukta rahat rahat oturup çayını yudumlamak, hamasi nutuklar atmak, konforlu makam araçlarında şoföre kapı açtırıp şişkin egoları tatmin etmek daha kolay elbette.
 
Zaten Tokatlı da bir şey talep etmiyor canım. Uysal, mazlumdur Tokat insanı. Asiliği yoktur.
 
Reisimizin ve Sayın Valimiz Dr.Ozan Balcı’nın enerjisi ve gösterdiği hedefleri ne oranda Tokat bürokrasisin özümsediğini, yapılmayan icraatlarla çok net bir şekilde belli olduğunu belirtmek, bir Tokatlı olarak boynumuzun borcudur.
 
Umarım seçim sonrası Tokat bürokrasisinde önemli bir revizyon olacaktır. Bürokrasinin önemli makamlarından gelen Milletvekilimiz Yusuf BEYAZIT, Ak Parti’nin mutfağından gelen ve vizyonunu özümsemiş Özlem ZENGİN vekilimiz, Tokat’ı ve Tokatlıyı hücrelerine kadar tanıyan Mustafa ASLAN vekilimiz bu tür aksaklıkları Tokat’ın geleceği adına vakit kaybetmeden çözeceklerdir.
 
Sayın Cumhurbaşkanımızın Ak Kadrolar diye göreve layık gördüğü kimselerde aranılan özellikler ile Tokat bürokrasisi kıyaslanmalı ve bu memleketin kaderi usta ellere teslim edilmelidir.
 
Tokat kültür ve medeniyet değerlerinin mantarlaşmasına asla izin verilmemelidir. Yoksa Tokat kültürü ile kültür mantarını ayırt edemez hale geliriz.
 
Saygılar...


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
Emel İşitme Merkezlerin Kurucusu ODY Emel Çetin İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]