16 Ağustos 2019, 17:44 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

SİNSİ TEHLİKE, SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI

SİNSİ TEHLİKE, SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI

HAMİ İŞLER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 933 kez okunmuştur

Gelişen ve değişen dünyamız sürekli yenilenen teknoloji ile birlikte farklı boyutlara girmeye başladı. Bilim adamlarının internet çağı olarak adlandırdığı 21.yy insanları öncelikle betona mahkum etti sonra birbirini tanıyamaz hale getirdi.
 
Hızla yayılan internet insanların önce birebir olan iletişimini kesti, ardından son yıllarda kapitalizmin en meşhur ürünü olan akıllı telefonlar ile zoraki konuşmaları başlattı. İnsanlar birebir konuşmayı hal-hatır sormayı hatta selam vermeyi bile unuttu.

Sabah evden çıkarken elimize aldığımız telefonlar ile uyuduğumuz vakte kadar vakit geçirir olduk. Bayramlarda uzakta olan akraba ya da tanıdıklarımızı aramak yerine sadece mesaj atmakla yetinir vaziyete geldik. Tüm bu yaşanan olumsuzluklara birde sosyal medya bağımlılığı eklendi.
 
Gece-gündüz demeden sürekli elimizdeki telefonlar ile fotoğraf çekip paylaşıyor, sürekli kim ne kadar beğeni almış diye bakıyor her işimizi sosyal medyada halletmeye çalışıyoruz.
 
Gündem de önemli yer tutan olayları bile birebir tartışıp fikir alış verişinde bulunmak yerine sosyal medya aracılığı ile en fazla iki gün konuşup unutuyoruz.
 
Eskiden beraber yapılan etkinlikleri bile unutup sadece sosyal medya da vakit geçirir olduk. Aile bağlarını bile kopma noktasına getiren sosyal medya göründüğü halde üzerine düşülmeyen ve bertaraf edilmeyen bir tehlike haline geldi.
 
Akşamları bütün aile fertleri evde olduğu zaman bile sorulan sorulara kısa cevaplar verip elimize hemen telefonlarımızı alıp sosyal medyaya bakıyoruz. Çocuklarımız ise bize ayak uydurmaya çalışıp daha küçük yaşlarda bizi taklit etmeye başlıyor. Telefonlarımızı alıp bizim gibi onlarda sosyal medyanın bir üyesi gibi davranır oldu. Bir sürü  yalan yanlış bilgilerle dolu olan sosyal medya özenti haline geldi.

 Aile de en büyük olan fertlerimizden en küçüğümüze kadar herkes kendine bir olumsuz örnek alıp onun gibi davranmaya ve yaşamaya başladı. Genç neslimiz ise sosyal aktivite yerine telefonları ile vakit geçiriyor. Çalışmayı kendini geliştirmeyi bile düşünmüyor.

Sokaklarda, kafelerde yada sıradan bir köşede yan yana gelen arkadaşları ile konuşmak yerine ellerindeki telefonlarına bakmayı tercih ediyorlar.
 
Dünyamız her gün birbirinden farklı teknolojik araçlar sunarken biz haddinden fazla kullanıp kendimizi unutuyoruz. Eğer önlemini almazsak sosyal medya denilen görsel ve işitsel araç iletişimimizin sonu olabilir.


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
Emel İşitme Merkezlerin Kurucusu ODY Emel Çetin İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]