01 Ekim 2019, 19:27 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

VAR OLMAK MÜCADELESİ!

VAR OLMAK MÜCADELESİ!

HAMİ İŞLER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1443 kez okunmuştur

Dünyamız birçok canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Herkese yetebilecek kaynakları içinde bulunduran gezegenimiz adaletsiz bir paylaşım mücadelesine sahne olmaktadır. Altı milyarı aşan insan nüfusu her gün daha fazla tüketim ve doymak bilmeyen gözü nedeniyle hayvanlar ve bitkilerin yaşam alanını yok etmekte, bütün kaynakları hızla tüketmektedir.
 
Fakat bu hızla tüketilen kaynaklar da insanlar arasında eşit bir şekilde paylaştırılmamaktadır.
 
Bugün Ortadoğu, Afrika ülkeleri, Uzak doğu Asya ve bazı Güney Amerika ülkeleri yetersiz ekonomik koşullar altında yaşarken Kuzey Amerika, Avrupa, Petrol zengini Arap ülkeleri ile sanayisi gelişmiş Pasifik ülkeler var olan tüm kaynakları sömürerek yok ediyor.
 
Hızla gelişen teknoloji ve sanayi için tüm kaynaklar sonuna kadar açılırken bu kaynakları yöneten zengin ülkeler refah seviyesi yüksek bir biçimde uyanıyor, kaynakları sömürülen ve yetersiz ekonomik koşullara sahip olan ülkeler ise aç uyuyor.
 
Kara kıta olarak adlandırılan Afrika kıtası başta bulmakta zorlandığı su, gıda, sağlıklı yaşam ve eğitim gibi kaynaklar ve koşullardan mahrum bırakılmış, Uzak Doğu Asya ülkeleri ise batılı Ülkelerin  üretim ve pazar alanı haline gelmiş, çocuk işçiler yaygınlaşmış durumda!
 
Ortadoğu ülkeleri  savaşlar, yetersiz tatlı su kaynakları, ölümler, göç ve mülteci sorunlarıyla boğuşmakta ve açlık/kıtlıkla mücadele etmektedir. Bazı  Güney Amerika ülkeleri Terör ve darbelerle günlerini geçirmekte, doğal afetlerle iç içe yaşamaktadır.
 
Bu olumsuz  yaşam özelliklerine gözlerini kapayıp kulaklarını tıkayan Batılı ülkeler  kendilerine bir zarar dokunmadığı müddetçe açıklama yapmaya bile gerek duymuyorlar. Unutmamak gerekir ki bir de dünyamızda bizimle beraber yaşamlarını sürdüren bitkiler ve hayvanlarda var.
 
Doğa’nın hızla tahribi, kürk ticareti, betonlaşan dünya, su kaynaklarının hızla tüketimi ve ozon tabakasının delinmesi, hızla artan insan nüfusu bitkiler ve hayvanların yaşam alanlarını daraltmış bazı canlıların neslini tüketmiştir.
 
Dünyamızda kahve üretimi yaptığı halde çikolatanın tadını bilmeyen, ürettiği telefonu kullanamayan, dokuduğu halının üstünde oturamayan, tarım üretimi yaparak yaşarken bile aç kalan, sanayi ve teknoloji ürünleri ürettiği halde bile kullanamayan insanlar ve toplumlar var.
 
Uçurumun üstünde yaşayanlar altında olanları göremiyor ne yazık ki!
 
Aslında görüyor ve çok iyi biliyorlar ancak işlerine gelmiyor, aç gözlülük ve doymak bilmemezlik, sonu gelmeyen sömürü düzeni, bu düzenin bozulmaması için yapılan vahşetler ve üretilen terör kendi kendine yetebilecek insanların düzenini yok etmiş ve huzur denilen duyguyu ortadan kaldırmıştır.
 
Vahşete  ve ölümlere maruz kalan insanlar ise medya önünde terörist olarak gösteriliyor, sanki yaşamaya hakkı yokmuş gibi haberleştiriliyor, kendi halkı da bunlara inandırılıyor. Milyon dolarları bir gecede harcayanlar bunun acısını ise daha çok üretim yaparak çıkarıyor, acımadan ve üzülmeden her gün ölen insanların sırtından geçiniyorlar!
 
Dünyamız kendi içinde bir savaş halinde. Kazanırsak kaybedeceğimiz bu savaş içinde sadece bitki ve hayvanları değil insanları da yok edecek. Bir yerde durmamız gerektiğini ve tahribatın hasarlarını en aza indirgemek için mücadele etmeli, yok olan kaynakları yerine koymalıyız!


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gazeteci Ayson Karabağ'ın Röportajı; 'Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor'

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]