30 Ekim 2019, 08:12 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

CUMHURİYETİ YAŞAMAK VE YAŞATMAK

CUMHURİYETİ YAŞAMAK VE YAŞATMAK

CAFER AKIN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 845 kez okunmuştur

Milli bayramlar, ulusların belirlediği yeni düzenlerin, değerlerin ve rejimlerin halka benimsetilmesi, yeni düzenin tanıtılması, yaşanarak öğrenilmesi ve rejimin bekası için önemli bir araçtır.
 
Atatürk 21 Mayıs 1919‘da Samsun’da söylediği: “Millet, milli hakimiyet esasını kabul etmiştir. Bunun için çalışacaktır.” Sözüyle cumhuriyeti müjdelemiştir. 
 
Cumhuriyet 29 Ekim 1923‘te ilan edildikten sonra Cumhuriyet  Bayramı ilk kez 19 Nisan 1924’de çıkarılan 628 sayılı yasa ile bayram olarak kabul edilmiştir. 19 Nisan 1925‘de dört maddelik yasa ile bir gün olarak kutlanması kararlaştırılır. 11 Haziran 1933 tarihinde bayramın üç gün olarak kutlanması kararı verilir. 17 Mart 1981 tarih ve 2429 sayılı yasa ile  bayram bir buçuk gün olarak kutlanmaya başlanır.
 
İlk günlerde Cumhuriyet Bayramı tek parti CHP ile birlikte özdeşleşerek kutlanır. Devlet ve CHP yönetimi bayram protokolünde beraber yer alır.
 
Bayramlar halka mal olursa anlam kazanır. İlk  yılların hedefi de budur. Bayram protokolünde resmi kabul, resmi geçit ve fener alayına halkın katılımı özendirilir. Hatta o yıllarda nahiye olan Tokat Pazar’da halk nahiye müdürünün bayram hazırlıklarını yetersiz bularak Müdür Ahmet Bey’i 1934’de CHP Genel Sekreterliği‘ne şikayet ederler. Dilekçede Nahiye Müdürü’nü: “Cumhuriyet sevgisi, Gazi sevgisi ve Türklük sevgisi namına” yetersiz kalmakla suçlarlar. Tokat CHP yönetimi tarafından 31 10 1935 tarihinde CHP Genel Sekreterliği’ne gönderilen yazıda: “Cumhuriyet Bayramı’nın 12 yıl dönümünün Tokat‘ta ve Tokat’a bağlı yerleşim birimlerinde onuncu yıl dönümüne denk olacak bir şekilde sevinçle  karşılandığı ve gerektiği gibi büyük bir gururla kutlandığı belirtildikten sonra Türk ulusunu sevindiren ve gururlandıran cumhuriyetin feyizli yollarında yorulmadan yürünüleceği ifade edilmiş ve CHP ‘ye bağlılık duyguları ve yürekten gelen saygılar sunulmuştur.” diye ifade eder… Bu bağlılık devlet, parti, halk ve  halkevleri ile çalışmaları ile ortaya konur.
 
1938-1950 arasında Milli Şef İnönü cumhuriyet kutlamalarına ağırlığını koyar: “İnönü, Türk birliğinin timsalidir.” cümlesi kutlamaların esasını teşkil eder.
 
Cumhuriyet rejimi halkın egemenliğine  dayanır. Cumhuriyetimiz kadın erkek eşitliği esasına bağlı seçme seçilme hakkını batıdan önce kazandırmıştır.  “Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir.” ilkesi genç cumhuriyetin ruhu olmuştur. Bundan dolayı cumhuriyetin bekçisi ve koruyucusu halktır. Atatürk: “Aydınların halka telkin edeceği ülküler; halkın ruh ve vicdanından alınmış olmalıdır.” diyerek bu gerçeği ortaya koyar…
 
Bunun içinde halk her 29 Ekim’de cumhuriyetine sahip çıkar ve bayramını kutlar. Şu gerçek bu kutlamalar eskiden daha coşkulu idi. Tokat Belediyesi’nin önünde günlerce halaylar çekilir, oyunlar oynanırdı… Çocuklar, gençler bayramı yaşarlardı.
 
Her okulun bandosu, folklor ekibi hatta mehteran ekipleri bile vardı. Cumhuriyet  koşuları ile diğer spor dallarında ödüllü etkinlikler düzenlenirdi… İlgili kurumlar yine yapıyor mu? Bilmiyorum. Cumhuriyet konulu ilk, orta, lise öğrencilerine; kompozisyon, şiir yazma, şiir okuma ve resim yapma yarışmalarında derece alan öğrenciler ödüllendirilir güzel anıları olurdu…
 
Değerler yaparak yaşayarak öğrenilir… Bunun içinde cumhuriyetin ahlaki değerlerini yasa korkusu olmadan yaşamak ve yaşatmak bizim asli görevimizdir. Bu görevi yaparken:
 
Ahlaki ve milli değerleri yaşamak, yaşatmak…
 
Seçme ve seçilme hakkında halkın iradesine saygı duymak…
 
Sosyal devlet ilkesini, kamu  hakkını, ekonomik denge politikasını temel almak…
 
Türk dünyasının koruyucusu olmak, bunu tercihlerle yansıtmak…
 
Atanmış değil seçilmiş bir meclisle cumhuriyeti yüzyıllara taşımak...
 
Şekilde değil özde bu mirası yaşamak ve yaşatmak…
 
Atatürk milliyetçiliğinden hız ve ilham alarak Tokat’ta, Türkiye’de yaşamak  ne güzel olur…
 
96. yılını kutladığımız, 100. yılına hazırlandığımız kutlu cumhuriyeti yaşatmak ne güzel olur…
 
NE GÜZEL OLUR…
 
NE GÜZEL OLUR…


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
Emel İşitme Merkezlerin Kurucusu ODY Emel Çetin İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]