23 Aralık 2019, 01:02 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TOKAT'TA YENİ İŞ ALANI: KERESTECİLİK

TOKAT'TA YENİ İŞ ALANI: KERESTECİLİK

YAKUP ORAKCI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1358 kez okunmuştur

Eskiler çocukları olduğunda bahçesinin kenarına kavak ağacı dikerlerdi. Çocuk büyüdüğünde bu kavaklar satılır düğün yapılırdı. Kavak seri yetişen, az emek isteyen ve her alanda kullanılan bir ağaçtır.
 
Bu açıdan bundan 30-40 yıl önce herkesin mutlaka kavak ağacı vardı. Bu da gelecek için bir güvence, sigortaydı. Bugün kavak yetiştiriciliğinin eskisi kadar namı kalmadı.

Son yıllarda insanlarımızın bağ bahçeyi boş bıraktığını, kavak dikmekten vazgeçtiğini görüyorum ve üzülüyorum.

Tokat’ta son yıllarda istihdam sorunu yaşanıyor. İşsizlik sebebiyle göç vermeye devam ediyoruz. Oysa kavak özelinden yola çıkarak keresteciliği Tokat’ta tekrar geliştirirsek önemli bir gelir kaynağı olur, önemli ölçüde istihdam sağlanır.

Belki günümüzde kavak eskisi kadar önemli değil. Fakat Tokat, hâlâ kavak ve kerestecilik noktasında Türkiye'nin önde gelen illerinden birisidir. Tokat’ta yetişen kavaklar Türkiye’nin birçok iline gönderiliyor. Kavak ve keresteciliği tekrar yaygınlaştırmamız gerekiyor.

Yetiştirici yönünden de kavak en uygun yetişme süresi içerisinde en yüksek kârlılığı sağlayan ağaçtır.

Günümüzde endüstriyel kavaklar 5-6 yılda yetişiyor. Yani yatırımcısına kısa süre içerisinde önemli kazanç kapısı aralıyor.

Tokat’ın her bölgesinde yetişir. Tokat’ta kavağın en çok yetiştiği yerler arasında Niksar ve Pazar ilçelerimiz bulunuyor. Tokat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü kavağın önemine istinaden ilçe, belde ve köylerde tanıtımlar düzenlemeli ve teşvik etmelidir.
 
Örnek mi?

Vali Recep Yazıcıoğlu zamanında Kavak üreticiliği teşvik edilmiş ve önemli başarılar elde edilmiştir.
Kavak neden önemlidir?

İfade ettik, çok çabuk yetişiyor. İnşaat sektöründe kullanılıyor. Mobilya için hem uzun ömürlü hem de ucuz malzeme oluyor.

Kavak odunu, kerestesi yumuşak, kolay işlenen, kolay çivilenen veya dikilen, beyaz renkli ve kokusuzdur. Selvi kavakların odunları melez kavak odununa nazaran biraz daha ağır, daha budaklı ve biraz daha koyu beyaz renklidir.

Bu özellikleriyle kavak kerestesinin en önemli kullanma ve tüketim alanları; kontrplâk, kibrit, yükleme paleti, kaplama, inşaat, ambalaj, lif ve yonga sanayii, ayakkabı kalıbı, kundura ökçeleriyle, kalıp ve protez endüstrileridir.

Kavak yetiştiriciliğinin ve ticaretinin Tokat’ta bir alt yapısı vardır. Kavak keresteciliği Tokat içen önemli bir merkez olma yolunda avantajları devam etmektedir. Üretici için bir kavak yetiştiriciliğini sigorta olarak ifade etmiştik, işsizler için de iş imkânı olacaktır. Kavak atölyelerinde yüzlerce kişi iş imkânına kavuşacaktır.

Kavak ağacı sadece gelir kaynağı değil tabi ki.. Peyzaj alanında kullanılan en önemli ağaçtır. Kavak ağacı yol kenarlarına dikildiğinde panoramik bir görüntü verir. Öyle bir ufuk çizgisi, öyle bir yol çizgisi olur ki, bakmaya doyamazsınız.

Kavak ağacı iki tarlanın, iki bahçenin sınırlarına ekildiğinde de sınır bekçisi olur yıllarca sahiplerine.
Kavaklar aynı zamanda tarımın sigortasıdır.

Tarım alanlarında olduğu gibi yerleşim merkezlerinde de kavak; su rüzgâr erozyonuna, sel taşkınlarına karşı güvenli bir sigortadır. Son sel felaketlerini bir düşünün. Taşkın amaçlı yapılan yapıları bile su alıp götürdü. Fakat kavak ağacı ile sağlamlaştırılan yerler yerinde kaldı.

Kavakçılık, genellikle orman rejimi dışında kalan tarım arazilerinde yapılmaktadır. Yani tarım arazilerini azaltmıyor, engellemiyor. Sadece boş alanları en iyi şekilde değerlendiriyorsunuz.
Evet, kavak ekonomik değerinin yanı sıra doğruluk timsalidir.
 
Ne demiş Cenap Şahabettin; "Kavak ağacını beğenen ve seven pek az kişi gördüm çünkü dosdoğrudur.”


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
Emel İşitme Merkezlerin Kurucusu ODY Emel Çetin İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]