19 Şubat 2020, 22:04 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

HAYATA SOLDAN BAKMAK

HAYATA SOLDAN BAKMAK

YAKUP ORAKCI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 5158 kez okunmuştur

Bu yazımda sizlere CHP Tokat Merkez İlçe Başkanı Ender Ergün’den bahsetmek istiyorum.
 
Hiçbir zaman gösteri peşinde koşmayan Ender Ergün, hayatında, siyasette ve yolunda düz yürüyen adamdır.
 
Sen yolunda yürü ve bırak ne derlerse desinler, der Dante. Evet düz yürümek, bir ideal uğruna sapmadan yürümek zor iş. Hele hele günümüzde toplumun ve siyasetin geldiği noktada düz ve sağlam durmak daha da büyük mertlik gerektirir.
 
Büyük ozan Mahsuni Şerif, bir türküsünde "Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana” derken ödün vermeden yiğitlik yapmanın ne kadar zor olduğunu ortaya koyar. Yiğitlik yanlışlara, emri vakilere boyun eğmemek, bildiğinden doğrusundan ödün vermemektir. Zordur bu devirde duruşunda tavizsiz davranmak. 
 
Günümüz Türkiye’sinde zor olan bir konu daha vardır, hayata dünden yarına soldan bakabilmek. Hayata soldan bakmak hüner gerektirir, efor gerektirir ve bilgelik gerektirir. Bunu başarabilirsen modern dünyanın parmakla gösterdiği sosyal demokrat bir siyasetçi olursun.
 
Bu gerçekleri göz önünde tuttuğumuzda CHP’de siyaset zordur. Örgütün başında olmak, süreklilik sağlamak ve yurttaşla iletişime geçmek hepten zordur.
 
CHP üyesi içinde hiç birey yoktur, herkes şeftir.  Bu cümlem amacını aşmışsa özrümü peşinen belirteyim. 
 
Neden herkes şeftir, ? Bunun arka planında yüz yıllık bir arka plan, gelenek vardır. CHP’ye gelen herkes yönetmeye gelir. Bu da parti içerisinde müthiş bir yarışı  ortaya çıkarır.
 
Bu arada şunu özellikle söylemek istiyorum, CHP seçmeni, delegesi en bilinçli seçmendir. Bilir nerde kime oy vereceğini. Onun için CHP kongreleri sancılı geçer.
 
Tüm siyasi partilerimiz kongre sürecinde. Bir demokrasi şöleni yaşıyoruz. Partilerimiz köy, mahalle, temsilcilerini, belde, ilçe ve il başkanlarını seçiyor. Kimisini seçtiler, kimisini seçecekler. Bu süreçte unutulan yok, unutanlar unutulanlar tarafından cezalandırılıyor hemencecik.
 
Yapılan kongrelerde seçimlerin kaybedenleri, kazananları var. Bize düşen kazananı tebrik etmek, başarı temennisinde bulunmak. Zaten öyle de yapıyoruz.
 
Ne demiştik, Ender Ergün düz adam.
 
Siyasette düz ve doğru yürümek, sağlam durmak, yapıcı eleştiri, olabilir istekte bulunmak, mütevazi ama kendinden emin olmak zordur. Bu zorlukları başara bilen ender isimlerden birisidir Ender Ergün.
 
Kendisine seçmeninden gelen talebi azami takipçisi ve sonuç alan bir isim. Mütevazi ve kendinden emin. Talepler toplumun genel ağırlıklı isteği olunca ilimizin muktedirleri, yöneticilerinden olası imkanlar dahilinde cevap aldığı kanısındayım.
 
Ergün, kendi partisi içinde de hep yapıcı üslubu ile dikkat çekmiş bir isim. Kalp kırmamaya dikkat eden yiğit bir siyasetçi. Aldığı terbiye, yetiştiği çevrenin   geleneği de gönül kazanma olsa gerek. 
 
Yönü insan, amacı insan olan Ender Ergün...
 


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
Emel İşitme Merkezlerin Kurucusu ODY Emel Çetin İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]