24 Haziran 2020, 17:15 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ŞEHİRLER VE EVLATLARI

ŞEHİRLER VE EVLATLARI

YAKUP ORAKCI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1170 kez okunmuştur

 
Geçtiğimizin günlerde vefat eden Harun Karaca’nın annesi Dudu Karaca’nın cenaze merasimi sebebiyle Tokat’a gelen Zeyid Aslan, memleketinde özlem giderdi.
 
Özlem giderdi dediysem sakın Zeyid Aslan’ın uzun süre Tokat’tan ayrı kaldığını, ayrı kalabileceğini düşünmeyin. Onun için Tokat’tan bir saat, bir gün ayrı kalmak bu havayı, bu suyu, bu toprağı özlemesine yetiyor da artıyor bile.
 
Her fırsatta “Tokat benim göz ağrım. Bu şehir beni yüceltti. Benim bu şehre karşı ahde vefa borcum var” der Zeyid Aslan.
 
Şair İsmet Özel bir şiirinde “Tokat aklıma bile gelmezdi babam on beşli olmasa” mısralarını yazar. Zeyid Aslan’ın “Tokat aklımdan hiç çıkmaz, uyursak bile rüyalarımızda yer alır” sözleri ise onun bu şehri ne kadar sevdiğini ortaya koyuyor. O’nun için Tokat bir rüyadır, bir Kızılelma’dır.
 
 
Hani Evliya Çelebi Tokat’ı tanıtırken, Tokatlıları anlatırken, “âlimler konağı, fazıllar yurdu ve şairler yatağıdır” der ya. Orada ifade edilen fazıllardan birisi de Zeyid Aslan’dır.
 
Her şehrin çıkardığı önemli şahsiyetler vardır. Her şehrin kıymetli evlatları vardır. Bu kıymetli şahsiyetler çıktıkları şehre karşı sorumluluklarını yerine getirirler.
 
Zeyid Aslan da bu şehre karşı sorumluluklarını yerine getiren, ahde vefasını gösteren birisidir.
Ayaküstü sohbet etme fırsatımız oldu.
 
Tokat’ı sordu. Bilmediğinden, takip etmediğinden değil, bir de benden dinlemek istediğinden sordu. Son günlerde yaşanan sel ve dolu felaketlerine çok üzüldü. Koronavirüs sebebiyle kötü giden işlerden dem vurdu. Esnaf, sanatkâr, sanayici, işçi, köylü, üniversiteli herkesin hâlini yakından takip ediyordu.
 
 
Cahit Külebi, Tokat’ta doğmuş, çocukluk yılları Tokat’ın ilçelerinde geçmiştir. Şair ruhu ile birçok şiir ve düz yazısında Tokat’a olan sevgisi, aşkı ve özlemi vardır. Bir şiirinde
 
“Niksar’da evimizdeyken / Küçük bir serçe kadar hürdüm” derken,
 
bir başka şiirinde;
 
“Çamlıbel’den Tokat’a doğru / Tozlu yolların aktığı ırmak! / Ben seni çoktan unuttum, / Sen de unuttun mu, dön geri bak..” der.
 
Müthiş bir özlem vardır mısralarında.
 
Bu özlemin aynısını bu gelişinde de Zeyid Aslan’da gördüm. Bu Tokat sevdasının onda küllenerek çoğalması beni çocuklar gibi mutlu etti.
 
İyi ki Zeyid Aslan, Tokatlı..
 
İyi ki Tokat, Zeyid gibi Aslan’lar yetiştirmiş.
 
Ben de bir kez daha Tokatlı olmaktan, Tokat’ın yetiştirdiği evlatlarla yol arkadaşı olmaktan gurur duydum.
 


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
Emel İşitme Merkezlerin Kurucusu ODY Emel Çetin İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]