25 Haziran 2020, 22:58 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ATATÜRK TOKAT'TA

ATATÜRK TOKAT'TA

CAFER AKIN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 3710 kez okunmuştur

Yıl 1914. Sofya. Askeri ateşe Mustafa Kemal Atatürk orada tanıştığı gençlere hitaben: “Ben Gazi Osman Paşa’yı kendime rehber seçtim. Ömrüm boyunca onun yolunu takip edeceğim. Türk ruhu Plevne’ne yeniden kendini bulmuştur. Milletler yolundaki  mücadelelerde daima sembolümüz Plevne’ne doğan ruh olacaktır. Felaket günlerinde Plevne Savaşı’nı ve Osman Paşa’yı düşüneceğiz. Sizin de kahramanlık  sembolünüz Gazi Osman Paşa olsun.“
 
Yıl 26 Haziran 1919. Tokat. Aradan beş yıl geçer. Mustafa Kemal’in Sofya‘da  gençlere anlattıkları gerçek olur. Felaket günleri gelmiştir. Türk ruhunun yeniden doğmaya ihtiyacı vardır. Belediye salonunda 25 seçkin vatansever karşısında  Mustafa Kemal: “Hiçbir savunma vasıtasına sahip olmasak dahi, dişimiz, tırnağımızla zayıf ve dermansız kolumuzla mücadele ederek şeref ve haysiyetimizi, namusumuzu müdafaa etmeyi zaruri görüyorum. Tarih bize, vatan uğruna canını, malını esirgemeyen milletlerin asla ölmediklerini, hala yaşadıklarını göstermektedir. Ben hayatımı hiçbir zaman milletimden üstün görmedim ve görmeyeceğim. Her an milletim için şerefimle ölmeye hazırım.” diyerek kutlu kurtuluş yolunun ateşini yakar. Erzurum, Sivas Kongresi’nin temeli Amasya ve Tokat’ta atılır.
 
 
Erzurum Kongresi’ne Tokat’tan delege olarak Hamamcıoğlu Mehmet Rıfat Arkun katılır. Kongrede söz alan Mehmet Rıfat Arkun: “Şerefli bir tarih ve medeniyete, sağlam bir fazilet ve ahlaka, zengin bir şiir ve edebiyata, dini ve milli anane örf ve vatani hatıralara malik olan bir milletin mahvolduğunu tarih göstermiyor. Milli  ruhların önünde her kuvvet acizdir.” Diyerek Gazi Osman Paşa ve Atatürk’ ün dik duruşunu örnek alır.
 
Atatürk Tokat’a ilk gelişinde Mehmet Rıfat Arkun’un evinde kalır. Arkun 1872 de Tokat’ ta doğar. Tokat Rüştiyesi mezunudur. Çeşitli illerde yazı işleri müdürlüğü, Tokat Belediye Başkanlığı, Tokat milletvekilliği yapar. 23 Ocak 1945’te İstanbul’ da vefat eder.
 
Erzurum Kongresi’ne Tokat delegesi olarak katılan heyetin bütün giderlerini eşraftan Yoğurtcuoğlu  İbrahim Bey karşılar. Onun oğlu Dr. Lütfü Yoğurtcuoğlu cumhuriyetin ilk yıllarında siyasi sivil toplum faaliyetlerinde aktif olarak görev alır.
 
Atatürk iki defa daha Tokat’ta konaklar. Bu sefer yaveri Mustafa Vasfi Süsoy’un evinde kalır. İkinci kalışında eşi Latife Hanım’da vardır. Bu ev şimdi: “Atatürk Evi“ olarak müze haline getirilmiştir.
 
Mustafa Vasfi Süsoy 1876 yılında Tokat’ta doğar. Tokat rüştiyesi mezunudur. Askerlik mesleğini seçer ve uzun yıllar Atatürk’ün yaverliğini yapar. Onunla Samsun’a çıkan 24 kişiden biridir. Atatürk’ün en yakın çevresindendir. Cumhuriyet döneminde dört dönem Tokat Milletvekili olur. Soyadını Atatürk verir. İstiklal Madalyası sahibidir. 1934 yılında vefat eder. Çok sevdiğimiz öğretmenlerin öğretmeni, Tokat‘ta futbolun emektarı Ercan Süsoy’un dedesidir.
 
 
Atatürk’ ün yanından hiç ayırmadığı ve soyadını verdiği diğer Tokatlı Mehmet Behiç Erkin’dir. (1876-11 Kasım 1961) Çanakkale’de lojistik desteği sağlama görevini, Demiryollarını millileştirme görevini, Milli İstihbarat Teşkilatını kuran heyette bulunma görevini, ilk bayındırlık bakanı olma görevini ona vermiştir. Paris Büyükelçiliği görevinde iken 20.000 Türk vatandaşı Yahudiyi soykırımdan kurtaran kişidir. Tokatlı Latifoğlu ailesine mensuptur.
 
Cumhuriyetin ilanıyla Tokat 1923‘te il olur. 1934 yılında Turhal Şeker Fabrikası açılır. Tokat’ta ve çevresinde yapılan pancar ekimi ekonomiye çok değer katar. Modern tarımla kağnı ve öküzün yerini traktör alır.
 
Bütün bunlar Atatürk ve arkadaşlarının Tokat’a armağanıdır. Bu hizmetler; barajlarla, özel teşebbüsle yeşil çevre ve modern tarımla, milli sanayi hamleleriyle devam etmektedir.
 
Tokat’ ta merkezi, yerel yönetimlere ve üniversiteye düşen görev bu armağandan hız ve ilham alarak hizmet yarışına girmektir. “Muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.”
 
Bu kutlu günün 101. Yıldönümünde: Mustafa Kemal Atatürk’e, Mehmet Rıfat Arkun’a, Mehmet Behiç Erkin’e, Mustafa Vasfi Süsoy’a ve isimsiz kahramanlara selam olsun… Selam olsun…
 
Adlarının ve anılarının yaşatılması herkese borç olsun… Borç olsun…
 
Bu borç ödenirse ne güzel olur…
 
NE GÜZEL OLUR…
 
NE GÜZEL OLUR…


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

WH International, Geri dönüşüm sektöründe dünya markası
WH International, Geri dönüşüm sektöründe dünya markası
WH INTERNATIONAL GROUP Yönetim Kurulu Başkanı Waleed Al Sharifi İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.062 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]