01 Temmuz 2020, 14:57 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

BİR DALDA İKİ KİRAZ

BİR DALDA İKİ KİRAZ

YAKUP ORAKCI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1584 kez okunmuştur

Tokat’ta bugünlerde bir kiraz türküsü almış gidiyor.
 
Tokat’ın kirazı tatlıdır.. Tokat’ın kirazı en kırmızıdır. Tokat’ın kirazı yerinde yenilir.

Sosyal medya paylaşımlarını gördüğümde göğsüm kabarıyor. Hemen ben de paylaşımda bulunuyorum.
 
Şimdi herkes binanın güney cephesinden bakıyor. Güneşin verdiği sıcaklığı hissetmek istiyor. Ben manzaraya bir de kuzey cepheden bakmak istiyorum. Bir de soğuğu iliklerimde hissetmek istiyorum.
 
Bir proje başlatmak, bir gaz vermek iyidir. Fakat projeyi sürdürülebilir hâle getirmek derinlik ister, birikim ister. Araba giderken iyidir, frene basma ihtiyacı olursa, bunu da yapamazsan kaza yaparsın.
 
Gelelim kiraz meselesinin kuzey cephesine.
 
Bir türkümüz var; “Bir dalda iki kiraz / Biri al, biri beyaz / Eğer beni seversen / Mektubunu sıkça yaz” diye. Şimdi her tarafa kiraz ağacı dikmek, insanları teşvik etmek çok güzel, takdir edilecek bir durum.
 
Gelelim zurnanın zırt dediği yere. Köylüler, yatırımcılar her tarafı kirazlarla doldurdular. Yüce Mevlam da bereketlendirdi. Dallar kiraza durdu.
 
Bu insanlara pazar konusunda nasıl yardımcı olacağız. O da sizin sorununuz deyip geri mi duracağız. “Bir dalda iki kiraz, birini al, biri kalsın / bu senede çiftçi yedi ayaz” noktasına mı geleceğiz.
 
Rahmetli Vali Recep Yazıcıoğlu döneminde kavak yetiştiriciliği teşvik edilmişti. Niksar ovası kavaklarla dolmuştu. Zamanla kavağın ekonomik ömrü doldu, sistemi yenileyemedik. Kavak yetiştiricilerine alternatif sunamadık.
 
Vali Ayhan Çevik, kuşburnu yetiştiriciliğini ön plana çıkardı. Projenin akıbeti güdük kaldı. Oysa kuşburnu ilaçtır, sıhhattir ve önemli bir gelir kaynağıdır.
 
Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, domates yetiştiriciliği üzerinde durdu. Domates önemli bir gıda ürünü olduğu için sürdürülebilirliği çiftçi tarafından yapılabildi. Fakat endüstriyel tarım noktasında istenilen seviyeye gelemedi.
 
Tokat'ta bir dönem DİMES'in girişimleri ile mahlep ve vişne fidanları dikilmişti. DİMES gibi kurumsal işletmeler çiftçinin elindeki ürünün değerlendirilmesinde önemli roller üstlenmektedir.
 
Tokat, toprağı, suyu ve havası ile tarım için bulunmaz bir bölge. Ne dikersen dik yetişiyor. Ceviz, fındık, armut, tütsülenmiş çay, pancar, tütün.. Ayrıca seracılık.. Say sayabildiğin kadar.
Fakat çiftçi, köylü tarlasını, bahçesini ekmiyor.
 
Asıl sorgulanması gereken konu bu. Eğer kazanamıyorsa, astarı yüzünü geçiyorsa saman alevi gibi yükselen teşviklerle sadece günü kurtarırsın. Yarını planlayamazsın.
 
Valimiz Ozan Balcı çok çalışıyor, gayret ediyor.. Tüm projeleri yerinde takip ediyor.. Çalışanlara moral veriyor.. Valimizle gurur duyuyoruz.
 
Geçenlerde hayvancılık/koyunculuk konusunda söylemiş olduğu veciz bir söz vardı: “Desteğimizi koyun kokan insanalar vereceğiz” diye. Tokatlının ifadesiyle ben şimdi soruyorum, “Desteklerden akbun kokan insanlar mı yararlandı?
 
Ve benim önerim.. Tarımı, hayvancılığı profesyonel olarak devlet desteği olan kooperatifler aracığıyla yapmazsanız sonuç olamazsınız. Köy kooperatifçiliği aile çiftçiliğinin örgütlü hâlidir.
 
Çiftçinin, köylünün tarımsal ürünlerini kooperatifler kanalıyla değerlendirilip, yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda satışını bu kooperatifler aracılığıyla yapmamız gerekiyor. Bunu yaparken de adım kayırmacılığı yapmamamız gerekiyor.
 
Son söz; bu bizim kiraz inşallah bizim kuşburnuya ve kavak ağacına benzemez.  Lütfen Tokat'ın erkleri ürün yetiştirme kampanyaları dönemsel olmasın, saman alevi gibi yanıp geçmesin.


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
Emel İşitme Merkezlerin Kurucusu ODY Emel Çetin İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]