08 Temmuz 2020, 16:21 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

BİR PADİŞAH BİR VEZİR KİMSESİZİN CENAZESİNDE

BİR PADİŞAH BİR VEZİR KİMSESİZİN CENAZESİNDE

YAKUP ORAKCI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 733 kez okunmuştur

Sultan 3. Murat Han ve Nalıncı Baba hikayesini bilirsiniz. Unutanlar için kısaca hatırlatayım.
Padişah gördüğü bir rüya üzerine tebdili kıyafet ile Veziriazam Siyavuş Paşa’yı yanına alarak Unkapanı’na gider. Yerde hiç kimsenin yaklaşmak istemediği bir cenaze yatar.
 
Halk şahsı kötü bildiği için öfkelidir ve cenazeye yaklaşmak istemez.
 
Siyavuş Paşa, olay yerinden ayrılmak ister ve “Saraydan birkaç hoca gönderir defnin yapılmasını sağlarız” der.
 
Vezirin teklifine rağmen Padişah ve Vezir cenazeyi Fatih camisine taşırlar. Cenazeyi padişahla vezir yıkar, kefenler ve musalla taşına koyarlar. Padişah imam olur, vezir de cemaat cenaze namazını kılarlar.
 
Hâlâ rüyanın etkisinden kurtulamayan Padişah, sorar soruşturur ve nalıncı ustası olan şahsın evini bulur. Şahıs hakkında anlatılan onca kötü alışkanlığın tam aksine çok iyi bir insan olduğunu öğrenir. Kadın anlatır:
 
“Hatta bir gün, bak efendi dedim, sen böyle böyle yapıyorsun ama komşular kötü belleyecek. İnan cenazen kalacak ortada. Bunun üzerine, (Padişahın işi ne? Veziri ile birlikte kaldırırlar cenazemi) dedi.”
 
Padişah büyük bir şok yaşar. Hikâyede anlatılan kişi meşhur Nalıncı Baba’dır.
 
Bu hikâyeyi sizlere şimdi niye anlattım ona geleceğim.
 
Tokat Valimiz Ozan Balcı ve Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu, vefat eden kimsesiz Cüneyt Balkan'ın cenaze namazını kıldılar ve defin işlerine katıldılar.
 
Valimiz rüya gördü mü bilemiyorum. Fakat yanına belediye başkanımız Eyüp Eroğlu’nu alarak kimsesiz bir vatandaşın cenaze namazına katılması insanı duygulandıracak bir kadirşinaslıktır.
 
Kimsesiz olarak bilinen Nalıncı Baba, o günün İstanbul’unda şehrin en büyük iki mülki amiri tarafından cenazesi kaldırılıyor.
 
Bugün de kimsesiz Cüneyt Balkan, Tokat’ta şehrin en büyük iki mülki amiri tarafından cenazesi kılınıyor ve defnediliyor.
 
Cüneyt Balkan nasıl bir iyilik yaptı da onun cenazesine Vali ve Belediye Başkanı geldi bilemem. Bildiğim konu bu şehri yöneten iki değerli yöneticinin âli cenaplığıdır.

Bu şehirde yaşamaktan işte bunun için mutluyum.
 
Bu gördüğüm manzara karşısında Valimiz Ozan Balcı’ya ve Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu’na canı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.
 
İyi ki bu şehri siz yönetiyorsunuz.


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
Emel İşitme Merkezlerin Kurucusu ODY Emel Çetin İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]