15 Ekim 2020, 14:00 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

VALİ BALCI VE TOKAT TARIMI

VALİ BALCI VE TOKAT TARIMI

YAKUP ORAKCI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 390 kez okunmuştur

 
“Ek tohumun hasını, çekme yiyecek kaygısını” der atalarımız. Gerçekten de çiftçi için tohumun verimlisi, kalitelisi önemlidir. Fakat son yıllarda tohum konusunda çok sıkıntılar çekti çiftçi.
 
Çiftçinin bu sıkıntısına bir çare bulunması gerekiyordu.
 
Tohum ve tohumculuğun önemine varan devlet, şimdi ciddi adımlar atıyor.
 
Peki tohum neden önemlidir?
 
Önemlidir, çünkü bitkisel üretimde verimliliği etkileyen en önemli girdi tohumdur. Tohum; geçmişte sadece bitkisel üretimin ana girdisi olarak değerlendirilirken günümüzde gıda güvenliğinin temeli olarak da kabul edilmektedir.
 
Önemlidir, çünkü toprağa atılan tohumun; çeşidi, hastalıklı, zararlı ve yabancı tohumlardan ari olup olmadığı, verim miktarı ve kalitesinin ekim öncesi biliniyor olması, bitkisel üretimin arz güvenliği için büyük önem arz etmektedir.
 
Bu noktada sertifikalı tohumun önemi ortaya çıkıyor.
 
Sertifikalı tohum; çeşit özellikleri dışında bazı hastalık ve zararlılardan ari olması sağlanan ve belirli saha ve laboratuar testlerinden geçirilerek devlet tarafından belgelendirilen tohumdur. Sertifikaları olmayan tohumlar uluslararası ticarete konu olamamaktadır.
 
Tokat verimli tarım arazileri, bereketli su kaynakları ile ülkemizin medarı iftiharı. Tokat Valimiz Ozan Balcı da bu bilinçle tarıma yönelik çalışmalara önem veriyor. Projeler üretiyor, yatırımları yerinde takip ediyor. Valimizin üzerinde hassasiyetle durduğu konulardan birisi de çiftçilerimizi tohumluk buğday dağıtımıdır.
 
Tokat Valiliği ‘’Tahıl Üretiminin ve Kalitesinin Yükseltilmesi Projesi’’ ile önemli bir konuya parmak bastı.
 
Tokat ve ilçelerinde verimi artırmak için EKİZ, ADANA99 ve GLOSA çeşitlerinde tohumluk buğday dağıtımı gerçekleştiriliyor. Proje il özel idaresi destekli.
 
Dağıtılan tohumluk buğdayın bir özelliği de dört yıl boyunca tekrar ekilebilmesi. Önemli bir ayrıntı. Çünkü ithal tohumluklar bir sonraki yıl kullanılamıyordu.
 
Proje kapsamında Niksar ilçemizde de dağıtımlar gerçekleştiriliyor.
 
Niksar’da EKİZ, ADANA99 ve GLOSA çeşitlerinin her birinden 30’ar ton olmak üzere toplam 90 ton sertifikalı tohumluk dağıtılacaktır. Dağıtımı yapılan Buğday tohumluğu ile yaklaşık 4 bin dekar alanda ekim yapılabiliyor. Her biri ekmeklik çeşit olan tohumluklar çiftçimize İl Özel İdaresince destekli yüzde 50 hibeli olarak verilecektir. İlçe genelinde sağlanan toplam destek miktarı 153 bin 000 TL’dir. Her çeşit için ayrı olarak 3 partide yapılacak olan dağıtım için toplam 50 köy ve 350 çiftçiden talep alınmış olup, EKİZ çeşidinin dağıtımına başlandı.
 
Verilen sertifikalı bu tohumluklar ile dekara 300-350 kg olan verimin 550-600 kg. seviyelerine yükseleceği hesaplanıyor. Üretim artışı sonucu İlçe ekonomisine sağlayacağı artı katkının yaklaşık 1.500.000 TL olacağı tahmin ediliyor.
 
Verimli tohumluk buğday çiftçimizin, köylümüzün yüzünü güldürüyor.
 
Proje güzel. Bu projeyi ve tarıma yönelik yatırımları hayata geçiren Tokat Valisi Ozan Balcı’ya teşekkür ediyorum. Sayın Balcı’nın projeleri sadece Tokat için değil, örnek olması açısından tüm Türkiye için önemlidir.
 
Buğday Tohumluğu Dağıtım programına Kaymakamımız İlhami DOĞAN, Refik Kaymakam Metehan TOY,  İl Genel Meclis Üyeleri Sadullah KARATAŞ ve Kamil YILDIRIM, İlçe  Tarım ve Orman Müdürü Namık ÖZDÜZGÜN ve çiftçilerimiz katıldı.


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Adil Seyhan İle Gazeteci Ayson Karabağ röportajı
Adil Seyhan İle Gazeteci Ayson Karabağ röportajı
Seyhanlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Adil Seyhan İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.064 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]