18 Kasım 2020, 13:36 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

CUMHURBAŞKANI'NA LAYIK BİR İL BAŞKANI

CUMHURBAŞKANI'NA LAYIK BİR İL BAŞKANI

YAKUP ORAKCI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1142 kez okunmuştur

Tokat’ın gündemi  AK Parti İl Başkanı kim olacak!


Herkes bir isim fısıldıyor. Herkes kendi ne yakın birisinin il başkanı olmasını istiyor. Beklentiler yüksek…

Peki, birilerinin istediği değil de hakkaniyet ölçüsü içerisinde iktidar partisinin il başkanı nasıl bir kimliğe sahip olmalı.

İktidar partisinin il başkanı her şeyden önce halktan biri olmalı. Gönül insanı olmalı. Seçmene dokunabilmeli.  Diyeceksiniz ki, İl Başkanları zaten halktan biri. Teorik olarak öyle diyebilirsiniz, lakin gerçekte öyle olmuyor. Halkan biri olması şu anlama gelir; halkı kucaklayabilmeli, Toplumun tüm katmaları ile iletişim içinde olabilmeli. Köyü köylüyü iyi bilmeli, Bürokrasiyi tanımalı, esnafı, sanayiciyi, üreticiyi hissetmeli. Herkes bilir ki, dağdaki çobanın oyu da birdir, Tokat’ın en zengininin oyu da. Eğer siz kalburüstü tayfasının sorunlarını çözer, dağdaki çobanı kendinizden uzak tutarsanız, bir gün bu size hesap olarak geri döner.

Ne demiş atalarımız; Gün olur devran döner, keser döner sap döner, bir gün hesap ters döner. Bu benim düşüncem bir,

İl başkanı fildişi kulelerde gezmemeli. Halkın içine karışmalı. Tokatlının iyi ve kötü günlerinde yanında olmalı... İl Başkanı fakir ve kimsesiz birinin taziyesinde de bulunmalı, düğününde de. Halka karışmalı dediysek sadece zengin ve bürokratlarla aşuk atmamalı.

Bu benim yeni il başkanı olacak muhterem için ikinci düşüncem,

Bir de..  Halkın istediği son derece önemli bir özellik var.

Sözünün eri olmalı, he he başkan olmamalı

İl Başkanı her şeyi ben bilirim havasında olmamalı. İl, ilçe teşkilatlarını halkı kucaklayan kişilerden oluşturmalı, onlarla sürekli istişare etmeli.

Hakkın ve haklının bekçisi ve savunucusu olmalıdır. Halkın menfaatlerini gözetmeli, haksızlıklara karşı gelmelidir. Ölümün yakın olduğunu, her an öbür dünyayı boylayabileceğini düşünmeli ve ölmeden önce kendisini hesaba çekmelidir.

AK Parti kurulduğunda sessiz yığınların sesiydi. Zamanla bu özelliği zayıfladı. Bu öze geri dönmeli yeni İl Başkanı. Yoksulun da zenginin de sofrasında oturabilmeli, ne oldum delisi olmamalı.

Çevreden, üretime, istihdamdan yatırımlara kadar her konuda hassas olmalı. Davranışları, insanlara karşı tavırları kadim geleneklerimize ve inançlarımıza göre olmalı. Duyarlı davranmalı, kibirden kaçmalı. 24 saat boyunca iletişime açık olmalı vatandaşların telefonlarına cevap vermeli.

Son söz olarak şunları söylüyorum. İktidar partisinin İl başkanı kapılarını halka açık tutmalı, Cumhurbaşkanını en iyi şekilde temsil edebilmeli.

İşte böyle bir il başkanını toplum unutmaz. Yıllar geçse de insanlar vefasını gösterir, öldüğünde de rahmet okurlar.

Aksi bir durumda ne olur biliyor musunuz; Görev yaptığı süre içerisinde insanlar sayarlar.. Gittiğinde de selam alıp verecek kimseyi bulmazlar, “oh olsun, kurtulduk, Allah belasını verdi” denilir.

Benden söylemesi…

Toplumun en önemli siyasi figürü, cenazesinde, düğününde, derdin de gasefetin de neşesin de fiili bulunmasını, olmuyorsa bir telefonu bekler .O zamanları toplumuz unutmaz. Vefasını yeri geldiğinde sessizce yerine getirir. İktidar partimizin il başkanlığı kongresine hazırlık var. İl başkanımızın hatır gönül bilen birisi olması temennisiyle....
                                                          Yakup Orakçı
                                                           Saygılar


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
Emel İşitme Merkezlerin Kurucusu ODY Emel Çetin İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]