19 Kasım 2020, 15:21 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

AYKIRI BİR YOLCUYUM DÜNYA GENİŞ

AYKIRI BİR YOLCUYUM DÜNYA GENİŞ

HAMİ İŞLER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 710 kez okunmuştur

İslam dünyası ve 1.7 milyar nüfusu ile Müslümanlar bugün birbirinden farklı felaketler ile boğuşmakta ve bin bir farklı sorunlar ile mücadele etmektedir.
 
Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Uzak Doğu da Müslüman çoğunluğa sahip ülkeler büyük bir uçurum ve eşitsiz bir yaşamın içine hapsolmuş şekilde dünya siyasetinde var olmaya çalışıyor.
 
Petrol zengini körfez ülkeleri para denen güce tamah etmiş ve yanı başında 27 milyon nüfuslu Yemen'de açlık, salgın hastalıkları yok saymaktadır. Yemen iç savaşına taraf olan Suudi Arabistan-BAE-Bahreyn koalisyonu ile Husi militanları-İran-Hizbullah koalisyonu arasında geçen iç savaş ve sınır ötesi operasyonlar yüzünden 27 milyonluk Yemen nüfusunun 24 milyonu açlık ve salgın hastalık ile mücadele ediyor ve küresel yardımlara muhtaç bir şekilde yaşamını devam ettirmeye çalışıyor.
 
Ortadoğu’ya sözde demokrasi özde felaket getiren ABD, Irak savaşından sonra Ortadoğu'yu bir bataklık haline getirdi.
 
Irak ülkesi her gün patlayan bombalar, Işid terörü ve ekonomik krizler ile mücadele etmekte ve siyasi krizler yüzünden bir türlü ekonomisini düzeltememektedir. Saddam dönemine nazaran çok kötü bir yaşamın pençesinde kıvranan Irak halkı dünyanın en değerli yer altı kaynağı olan petrol gelirlerinden faydalanamamaktır.
 
İsrail ülkesinin kurulması ile farklı ülkelere göç ederek mülteci sınıfına düşen Filistinliler ise toprakları elinden alınmakta, evleri ansızın yıkılmakta, hiçbir hukuku ve STK’ları tanımayan Siyonizm’in  Beyaz fosfor bombalarına maruz kalmakta…
 
Arap baharı ile başlayan ancak Arap kışına dönen Suriye iç savaşında ise Suriye yok olmaya yüz tutmuş, ülke yakılıp yıkılmıştır.
 
Kaddafi’yi devirerek özgürlük isteyen Libya halkı ise general Hafter güçleri ve UMH arasında geçen iç savaşta giderek büyüyen ulusal felaketler zincirine dahil olmaktadır. Açlık, salgın hastalık, ekonomik kriz ve siyasi krizle mücadele eden Libya halkı petrol gelirlerine el koyan Fransa yüzünden ekonomik çöküş içinde yaşamakta.
 
Myanmar Hükümeti'nin yoğun baskısı altında yaşam mücadelesi veren Arakan halkı her türlü katliam ve şiddete maruz kalmakta, sığındığı Bangladeş tarafından geri çevrilerek ölüme yollanmaktadır. Üstelik bu katliamları yapan Myanmar Hükümeti'ne Nobel ödülü de verilmiştir!
 
Komünist Çin idaresi altındaki Doğu Türkistan halkı Türk kardeşlerimiz ise etnik temizliğe rağmen var olmaya çalışmakta. Kardeş Aile Projesi, insan deneylerine maruz bırakıldıkları eğitim kampları, komünist ideoloji ile yetiştirilen çocukları ve kızları zorla alınıp Çinli erkekler ile evlendirilen Türk kardeşlerimizin sesi ise Ulusal arenada geçmemektedir.
 
Sisi iktidarı ile mücadele eden Mısır halkı da acımasızca kurşuna dizilmekte, üzerlerine tanklar sürülerek ezilmekte ve her türlü haktan mahrum bırakılmakta.
 
Avrupa ve ABD gibi ülkelerde yaşayan Müslümanlar ise nefret saldırıları, ırkçı cinayetler, dini ve kültürel gelenekleri yasaklı halde seslerini duyurmaya çalışıyor.
 
"Yazık Oldu Talikana" diyerek hadis buyuran Hz. Muhammed’in asırlar öncesinde Afganistan’ın başına gelecekleri söylemesine rağmen hiçbir önlem almayan Afganlar önce Sovyetler sonra da ABD’nin işgali altında kaldı. Kadının adının olmadığı Afganistan uyuşturucu yetiştiriciliği, iç savaş ve Taliban terörü yüzünden zengin yeraltı kaynaklarından da faydalanamamaktadır.
 
Dünyanın en büyük nüfuslarından birine sahip Pakistan ise çocuk işçiler çalıştırarak ticaret yapmakta, ucuz işçi gücü yüzünden sömürülmekte. Bangladeş ise  yoğun nüfusuna bakmakta yetersiz, insanlar tren raylarının altında yaşamakta, fakirlik-salgın hastalıklar ile mücadele etmekte...
 
Aslında bir dönem medeniyetin zirvesinde yaşayan İslam dünyası nasıl bu hale geldi ve neden toparlanamıyor, terör-iç savaş-salgın hastalıklar-ekonomik siyasi krizler- ulusal baskılar ve açlık ile mücadelesi ne zaman son bulacak?


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
Emel İşitme Merkezlerin Kurucusu ODY Emel Çetin İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]