24 Kasım 2020, 12:27 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

'ESSAH ÖĞRETMEN'

'ESSAH ÖĞRETMEN'

CAFER AKIN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1731 kez okunmuştur

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e Bakanlar Kurulu 24 Kasım 1928’de “Millet Mektepleri  Başöğretmenliği“ unvanını verir. Atamızın 100. doğum yılı 1981’den beri  “Öğretmenler Günü“ olarak kutlanıyor. Kutlu olsun.
 
Bizde çağdaş eğitim yapacak batılı okullara, bu anlayışla öğretmen yetiştirecek kurum, 16 Mart 1848'de “darülmuallimin” kuruldu. “Ameli (uygulamalı) eğitim ilkesiyle yıllar sonra daha akademik seviyede eğitim veren “Darülmuallim-i aliye”ye dönüşür. Cumhuriyet döneminde yapısı korunarak 15 Temmuz 1923 yılında Fransa’yı model alan “Yüksek Muallim Mektebi“ne dönüşür. 16 Ağustos 1934 yılında “Yüksek Öğretmen Okulu“ adını alırken kalitede örnek modeli yakalar. Mezunlardan: Arif Akçabay, Behçet Necatigil, Nuri Kodamanoğlu, Orhan Dengiz gibi önderler yetişir. Bu okula kaynak öğrenci için 1936 yılında uygulamalı eğitim veren “Köy  Enstitüleri“ açılır. Ne yazık ki 16 Haziran 1946 da çıkarılan yasa ile 21 köy enstitüsü kapatılır ve yerine 52 öğretmen okulu açılır.
 
Felaketi gören 1945 Çapa Yüksek Öğretmen Okulu mezunu Nuri Kodamanoğlu Ankara Yüksek  Öğretmen Okulu projesini kabul ettirir. Projenin ruhu 52 öğretmen okulunun son sınıfına geçen ilk üçe giren öğrencileri bir yıl hazırlık eğitiminden sonra başarılı öğrencileri branşlarında hem lisans eğitimi hem de pedagojik eğitime tabi tutmaktır. Köy Enstitüleri’nin kapanış imzasını atan Tevfik İleri Ankara Yüksek Öğretmen Okulu açılış kararını imzalar ve geçici olarak Ankara Lisesi’nde yatılı olarak eğitime başlar. ABD, okulun kendi tesislerinin yapımı için 28 milyon kaynak sözü verir. Sistem o kadar başarı sağlar ki İstanbul Çapa ve İzmir Yüksek Öğretmen Okulları da uygulamaya dahil olur. Bu başarıdan rahatsız olan Amerika yetkilileri Bakanlığa verdiği muhtırada: “Ankara’da açılmış bulunan Yüksek Öğretmen Okulu bu statüde devam ettiği takdirde biz Amerika olarak  bütün yardımları keseceğimizi  bildiririz.” Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hilmi İncesulu: “Ben bağımsız bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanıyım. Görevlerimin ne olduğu, neyi yapmam gerektiği hakkında başkalarından emir alacak değilim. Biz İstiklal Harbi’nden çıktıktan sonra neler yaptırdık  bunu da yaptırırız.” Yapıldı da. Ankara Yüksek Öğretmen Okulu, 1962-1963 yılında ilk mezunlarını verir. Mezunlardan çoğu üniversitelerin akademik kaynağını oluşturur. Tokat Öğretmen Okulu öğrencileri olarak girdikleri Çapa ve Ankara Yüksek Öğretmen Okulu mezunları Ekrem Akarçay, Şamil Bayram, Turan Evren milli eğitimde, Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde ve siyasi görevlerde iz bırakırlar.
 
24 Haziran 1973 yılında çıkarılan Milli Eğitim Temel Kanunu eğitimde bir idam fermanı olur. 18 Temmuz 1978 yılında üç kişinin hazırladığı raporla Yüksek Öğretmen Okulları kapatılır. 18 yıl sonra ABD’nin isteği olur. 125 yıllık eğitim geleneği yok olur. 16 Mart 1848’den beri kutlanan “Öğretmen Okulları Günü“ artık yoktur. Anısı olmayanın geleneği olmayanın geleceği ve hedefi  olmaz.  Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri’nin: “Vatandaş bizden essah öğretmen istiyor.”  ideali yok olur…  Yazık 1923 ‘den bu güne 75 Milli Eğitim Bakanı… Çok yazık… 
 
Çözüm: yeniden yapılanma...
 
Üniversite tercihte ilk tercihi öğretmen yetiştiren kurumları cazip hale getirmek.
 
Öğretmene ekonomik özgürlük sağlamak. Türkiye’de kıdemli öğretmen aylık 5634 TL maaş alırken Lüksemburg’da 19044 tl, Almanya’da 15804 tl alıyor. Bu farkı kapatmak…
 
Eğitimin geleneği ve geleceği için siyaset üstü nitelikli ve kararlı politikalar üretmek…
 
Uygulamalı eğitime ağırlık verme yaparak yaşayarak öğrenme  modelini tercih etmek.
 
Milli, evrensel ve kültürel değerleri nakış nakış işlemek…
 
Akademik destekleri sağlamak, hizmet içi eğitimi devamlı kılmak ne güzel olur...
 
Pandemi sürecinde büyük fedakarlıklarla çalışan öğretmenlerimizin kıymetini bilmek ne güzel olur…
 
NE GÜZEL OLUR…
 
NE GÜZEL OLUR…


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

WH International, Geri dönüşüm sektöründe dünya markası
WH International, Geri dönüşüm sektöründe dünya markası
WH INTERNATIONAL GROUP Yönetim Kurulu Başkanı Waleed Al Sharifi İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.062 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]