04 Aralık 2020, 01:09 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

SEVGİNİN YÜREK KONUŞMASI

SEVGİNİN YÜREK KONUŞMASI

Av. SEMİHAT KARADAĞLI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 791 kez okunmuştur

Eskiden...
 
Çocukluğumuzda her sabah kalktığımızda önce evin içi baştan sona süpürülür, çivit boyalı merdivenler avlu yıkanırdı. Kapı önü süpürülür yıkanır çöpler çöp bidonuna atılırdı. Evler ilk bahar ve sonbaharda duvarlar kireç merdivenler çivit mavisi boyanırdı. Sokak kapısını açınca avlu karşılardı sizi. Yüzünüze bir serinlik çarpar yüreğinizi annenizin sesi sevgisi, babanızın otoriter sesi doldururdu. Merdivenlere konulan fesleğen sardunya fransola karanfil zambak gül ve daha birçok çiçeklerle mis gibi çiçek kokusu dolardı bağrınıza.
 
İnsanlar yolda rastladıkları herkese gülerek selam verir hatır sorardı.
 
Sabah namazından sonra yaşlılar kadın erkek ayırımı yapmadan sabah kahvesine gelir savaş yıllarında yaşadıkları sıkıntıları anlatırlardı.
 
Dostluklar güzeldi samimiydi. Gösterişli ikramlar değil ama evde olan sevgiyle paylaşılırdı.

Belki böyle yetiştiğimiz için hayata bakışımız hep sevgi ile dolu oldu.
 
Şunu anladım ki kalabalık ailede yetişen ayağı toprağa basmış insanlar hem sevmeyi hem paylaşmayı şehir insanına göre daha iyi biliyorlar.
 
Rüzgârda içleri üşürken sıcaklığı yüreklerinde taşıyorlar.
 
Güneşten tenleri yanarken dudaklarındaki tebessümle oluşan çizgilerle hayatın zorluklarına göğüs geriyorlar.
 
Gözlerinde hem sevgiyi hem hüznü hem sevinci saklıyorlar.
 
Yani bazen toprak gibi sert, toprak gibi dağılan ama nasıl sürülen toprakla bin bir çiçek açıyorsa bağrında, işte o toprağa çıplak ayağı basan insanlar da belki o yürek güçlerini toprak ananın bağrından alıp hayatın zorluklarında bin yıllık bir çınar gibi sağlam, ceviz ağacının dayanıklılığı gibi güçlü, açılınca içinden binlerce dökülen narın bereketi ve bolluğu gibi sevecen dolu oluyorlar. Toprak ananın bağrında yeşeren ve en güzel renk ve kokuları ile açan çiçekler, kuşların şakıyan seslerinde bir dağ çiçeğinin kokusu dağılıyor etrafa.
 
Gri beton binalar gökdelenler hiç mutlu etmedi beni. Evimizi de işyerimizi de insanların ulaşamayacağı değil geldiklerinde huzur bulacakları ortamdan seçmeyi tercih ettik. İnsanların geldikleri zaman kapısından girmekte zorlandığı değil kendisinden birisinin işyerine gidermiş gibi geldikleri bir ortam olması bizi mutlu etti.
 
Köyünden topladığı yumurtayı köy ekmeğini tereyağını torbasına koyup bunları sana getirdim kızım diyen köylü teyzenin getirdikleri yürekten yapıldığı için benim için daha değerli oldu. Veya köylü amcamın sırtına alıp getirdiği mandalina nar, alın teri katıldığından belki de bana pazardan aldığım kilolarca mandalinadan nardan daha lezzetli geldi. Bazen insanlar evinde ördüğü örtüyü kenarı dantelli havluyu daha doğrusu kendi bütçesinden kendi yüreğinden güzellikleri getirip paylaştı. İçinde emek olan ve yürekten verilen küçücük şeyler sevgi ile verildiği için daha değerli oldu benim için. O nedenle sevginin emekle kıymetlendiğine inandım ve değer verdim.
 
Hayatınızdan emek verdiğiniz ve emeğinizin karşılığını gören sevgi ve güzellik eksilmesin

Sevgiyle dolu bir gün olsun
 
Sevginin yürek konuşması/ İzmir / 29.11.2017

 


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

WH International, Geri dönüşüm sektöründe dünya markası
WH International, Geri dönüşüm sektöründe dünya markası
WH INTERNATIONAL GROUP Yönetim Kurulu Başkanı Waleed Al Sharifi İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]