22 Aralık 2020, 20:38 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

İNSANLIK AYIBI

İNSANLIK AYIBI

HAMİ İŞLER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 926 kez okunmuştur

Yıllardan 1995 ve Yugoslavya parçalanmanın eşiğinde! Bir gecede 8 bin 372 insan vahşice katledildi. Sosyalist ülkelerde yaşanan çözülmeler Yugoslavya’yı da etkilemiştir ve Hırvat, Boşnak, Makedonlar ve Slovenler bağımsızlığını ardı arkasına ilan etmeye başlamıştı. Tarih boyunca kanlı bıçaklı düşman olan Sırplar ve Hırvatlar arasında kanlı bir iç savaş başlamıştı. İlerleyen zamanlarda ise bu iç savaş Boşnaklar ve Sırplar arasında devam ederken Sırplar bir gecede kanlı bir vahşet uygular. Tarihe Srebrenitsa katliamı olarak geçen vahşette bir gecede 8 bin 372 sivil katledildi. Sırp Kasabı olarak anılan Ratko Mladic komutasındaki Sırplar acımasızca Boşnaklara saldırır ve sabah olduğunda geride 8 bin 372 kişi yaşamını yitirmiştir. Avrupa’nın ortasında gerçekleşen bu katliama üç maymunu oynayan sözde demokrat özde vahşi Avrupa devletleri sessiz kalmıştır. Bir hafta boyunca devam eden katliama sessiz kalınır, Srebrenitsa’yı korumakla görevli Hollanda askerleri ise seyirci kalmıştır ve sonradan ortaya çıkan görüntülerde bilerek yerlerini terk ederken Sırp Generalinden de hediye alırlar.
 
‘’Hadi uyanın çocuklar iki saat vaktimiz var’’ Belki de en acısı ve en kötüsü insanın bir daha dönmemek üzere vatanından sürülmesidir bu dünyada. İkinci Dünya Savaşı tüm hızıyla devam ederken Almanlar ile iş birliği yapmasından çekinen Stalin Ahıska Türkleri için bir emir verir. Bir gecede trenlere doldurularak Orta Asya’ya Kazakistan topraklarına sürülmelerine karar verilmiştir. Bir akşam Sovyet askerleri Ahıska Türklerinin yaşadığı Gürcistan’ın Mesketi bölgesinde trenleri hazırlarlar ve 2 saat süre verilir. Yanlarına giyecek ve battaniye dışında hiçbir şey alamayan Ahıska Türkleri trenlere doldurulur ve bilinmeze doğru yola çıkarlar. Uzun ve yorucu bir yolcuğun ardından Kazakistan toprakların ulaşan Ahıska Türkleri bu yolculukta 10 bin kandaşını kaybetmiştir. Yurtlarına bir daha dönmemek üzere alınan bu kararda Ahıska Türkleri vatansız kalmıştır. Türk olmak ne zordur be kandaş Ahıska Yurdunda.
 
Hocalı! Gecenin ardından dumanların yükseldiği, yerlerde yüzlerce türkün cansız bir şekilde yattığı bir vahşetin adıdır. Ermeniler tarafından gerçekleştirilen bu katliamda bir gecede Hocalı kasabasına yapılan saldırıda vahşice katliam yapıldı. Yıllar sonra ortaya çıkan bir ermeni doktorun günlüğünde şu ifadeler yer alıyordu; Gece saldırıya geçen bizimkiler önüne çıkan herkese saldırmakta ve atalarımızın intikamını almaktadır. Komutanlardan biri bir çocuğu yakalamış ve çarmığa germişti. Elindeki bıçakla derisini yüzmeye başladı, çocuğun attığı çığlıklardan daha fazla zevk alan komutan sabaha kadar bu şekilde devam etti. Kadınların karnı deşildi, çocukların derileri yüzüldü, yaşlılar kuyulara diri diri gömüldü. Ne vahşi bir katliam ki insanın aklı almıyor.
 
İnsanlık ayıbı bunlarla sınırlı değil daha sayamadığım ve adını yazamadığım bu katliamlar öylesine vahşice yapılmıştır ki intikam adı verilmiştir. Hangi millet ile mücadele edipte kazanmadık. Hangisine boyun eğdirmedik. Eğer ki tarihini unutursan emperyal güçlere boyun eğmek zorunda kalırsın. Ama bilirsen tarihini dostunu düşmanını iyi tanırsın. Tür olmak zordur dünyayla mücadele etmen gerekir ama unutma ki ataların 40 Türk ile Çin sarayını basmıştır. Azız diye korkma çoklar diye çekinme. Unutma ki Ey Türk’’ Üstte mavi gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe senin ilini ve töreni kim bozabilir’’


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gazeteci Ayson Karabağ'ın Röportajı; 'Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor'

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]