27 Aralık 2020, 15:30 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

VARLIĞIN TEMEL TAŞI: SU!..

VARLIĞIN TEMEL TAŞI: SU!..

YAKUP ORAKCI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 577 kez okunmuştur

 
Son zamanlarda doğaya karşı bir merak sardım. Köylerin yanında yayla ve güzlekleri de dolaşma fırsatım oldu. Dolaşırken dikkatimi çeken önemli bir şey gördüm; Hayatımızın en temel yaşam kaynağı olan su kaynaklarımız kuruma ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış!
 
Su hayatın, varlığın temel taşı. Tarih boyunca medeniyetlerin çevresinde büyüyüp köklendiği, uğruna savaşlar verilen bir kaynak.
 
Devlet topraklarında yaşayan her canlıdan sorumludur. Her canlı Devletimizin zenginliğidir.

Su çağımızın sorunu. Önümüzdeki yılların belki de savaş sebebi…
 
Zaman zaman anlı şanlı törenlerle doğadaki yabani hayvanlara yem bırakılıyor. Yiyecek bırakılıyor. Peki ya su...
 
Vali devleti temsil eder. Sorumluluk alanında her canlının varlığından yükümlüdür.
 
1973 Köy Hizmetleri Bakanı (Minnet ve hürmetle anıyorum) Cevdet Aykan’ın yaptırdığı çeşmeler akmaz oldu. Köylerin içme suyu ihtiyaçlarını gidermek için getirilmeye çalışılan suların kaynakları kaçtı. Dağda bayırdaki sular kurudu.
 
Hayvanlar su ihtiyaçlarını gidermek için yerleşim yerlerine inmeye başladılar. Ne yazık ki bütün sular evlerin içine girdiğinden köy çeşmeleri de akmaz oldu. Yabani hayvanları geçtik köyün kedisi köpeği de su bulamaz hale geldi. Tedbir alınmalı ve çare bulunmalıdır.
 
YSE yazan çeşmeleri özledik. Su dolu kurnaları özledik. İnsanı görünce ürken hayvanları özledik.
 
Sayın Vali Ozan Balcı’ya böyle bir sorun iletildi mi? Bilmiyorum. Ancak sayın Vali'nin hümanist olduğunu biliyorum. İnsanı seven her canlıyı sever.
 
Sayın Valim; Siyasilerimizle birlikte her köy girişine bir çeşme  ne dersiniz? Ağzı dili olmayan canlıların yarasına merhem olsanız. Tokat size güveniyor ve inanıyor. Böyle bir kampanyada Tokat'ın tamamı size destek olur. Bizim ata kültürümüzün içinde hayır ve hasenatın en önemlilerinden birisi de çeşme yapmaktır.
 
Belki dostlarım bana gülümseyecek. Ancak bu sorun emin olun çok büyük. Evcil ve yabani hayvanların, yaşamı paylaştığımız bu canlıların sorununa çözüm bulalım.
 
Sayın Bakanım Cevdet Aykan'ın çeşmelerine, Sayın Bakanım Metin Gürdere’nin göletlerine, Sayın Bakanım Ali Şevki Erek’in hizmet ve hatıralarına sahip çıkalım.
 
Unutmayalım ki su hayattır ve su olmazsa yaşamda olmaz.
                                                                                                                    Yakup Orakçı
                                                                                                                    Saygılar
 


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
Emel İşitme Merkezlerin Kurucusu ODY Emel Çetin İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]