28 Şubat 2021, 06:56 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

EY TÜRK UNUTMA!

EY TÜRK UNUTMA!

CAFER AKIN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 591 kez okunmuştur

Asil Türk Milleti’nin kara günlerinde çocuk olarak , öğrenci olarak , genç  subay olarak , kumandan olarak şahit olan  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk , vatan şairi Emin Bülent  Serdaroğlu’nun  ; “KİN” şiirini ezbere bilir , yeri geldiğinde okumaktan büyük zevk alırdı.Çünkü bu şiir Victor Hugo’nun  “Mavi gözlü yunan çocuğu” adlı kin ve nefret dolu şiirine cevap olarak yazılmıştı. Emin Bülent’in  özellikle yurdun dört tarafında yaşanılan bozgunların  ve ihanetlerin  beraberinde yaşanan soykırımların  acısını dile getiren  şiirinden  bir bölüm :


“Dağlar lisana (dile ) gelse  de anlatsa hepsini,
Binlerce can dirilse de nakletse (anlatsa )  geçmişini ,
Garbın ( batının )  cebin- zalimi ( korkak zalimleri ) affetmem seni ;
TÜRK’ÜM düşmanım sana , kalsam da bir kişi… “

EY TÜRK UNUTMA !

Balkan Savaşı bir Haçlı seferidir. Balkanlarda  170.000 kilometrekare toprak terk edilmiş;  5.000.000 soydaşımız göçe mecbur edilmiş , 1.500.000 soydaşımız şehit  olmuştur. Özellikle   Ede Köyü  katliamını    Ruslar  ve  Bulgarlar  dünya  kamuoyuna   taşımışlardır… Şu yorumu rahatça yapabiliriz :  Balkan Savaşı olmasaydı  “Ermeni Tehciri” olmazdı. Çünkü  haçlı ruhunu kabartmıştır. Birleşmiş Milletler  ölçütlerine  göre  Balkan Katliamı bir soykırımdır . Devamı da Anadolu  uygulanmıştır. Yasaya dayalı “Ermeni Tehciri”  kesinlikle bir soykırımı değil etki-tepki  sonucu oluşan  olaylara karşı Ermeni vatandaşları koruma  ve güvenli bölgeye nakil kararıdır.

Devletimizin  güçlü ve adil yapısına bakınız… Yıl 1912 ,  Niksar Kaymakam   Kostantin   Efendi ‘ye  ,Erbaa Kaymakam   Karabet  Makaryan Bey’e  yönetim  olarak  teslim ediliyor…  Rum ve Ermeni  eşkıyaları  1918-1922  yılları arası yakıp yıkana kadar…

EY TÜRK UNUTMA !

Yıl ,  1918  Erbaa Gedekse köyü  Rum  ve Ermeni çeteler tarafından ateşe veriliyor. Köyün Muhtarı Ahmet Çavuş dahil  bütün köylüyü diri  diri yakanları unutma !

Yıl ,   20.07.1920 Erbaa’da 47  Piyade Alayı  çetelerce basarak onlarca Mehmetçiği şehit edenleri unutma !

Yıl , ocak 1922 Erbaa Vazli  köyünü  basarak 12 savunmasız çocuk ve kadını diri diri  yakan  barbarları unutma !

EY TÜRK UNUTMA !

Bugün Anadolu’da  Rum ve Ermeniler tarafından katledilen Türklere ait 200 toplu mezar bulunmuştur. Hala çalışmalar devam etmektedir.

Rumların desteğiyle  Erzurum Milletvekili Karakin Pastırmacıyan çetesinin  Alaca Köyü’nde  1986 yılında yapılan kazıda  çıkartılan çoğu çocuk ve kadın 278  şehidi unutma…

Kazım Karabekir Paşa’nın anılarında anlattığı  Dumlu Köyü ‘n de  7 ekim 1988 de yapılan kazıda  çıkan çoğu yaşlı , kadın , çocuk 100 şehidi unutma !

Subatan Köyü’n de  21 haziran 1991 de yapılan kazıda  çıkan 570 şehidi unutma !

Van , Zeve Köyü’n de 4 nisan 1990’da yapılan kazıda çıkan 2500 şehidi unutma !

EY TÜRK UNUTMA !

Kıbrıs’ta 25-26 aralık 1963’te  Rumlar tarafından  evinde şehit edilen  Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ın eşi Mürüvvet İlhan ve üç çocuğu  Hakan , Kutsi ve Murat ve onlarca kadın erkek şehidi unutma!
Batı Trakya Gümülcine’de  ,24 temmuz 1995’te  Lozan Barış Anlaşması’nın 73 yıl dönümünde  TÜRK kelimesini kullandığı için  hapislerde  çürütülen  düzmece  ve planlı bir kazada şehit edilen Doktor Sadık Ahmet’i unutma !

Asala terör  örgütü tarafından dünyanın en güvenli ülkelerinde  güvenlik boşlukları yaratılarak şehit edilen   Dışişleri  Bakanlığı kahramanlarımızı unutma!

Hocalı ,  26 şubat 1992 …Rus-Ermeni  oyunu yine sahnede… Rus tankları ve  ağır silahlarına karşı ;  hafif silahları dahi toplanmış SAVUNMASIZ  Hocalı halkı…Sabaha kadar  613 şehit , 150 kayıp…Sonra milyonlarca mülteci kara kışta…Yalınayak …  Çıplak …Derisi yüzülmüş çocuklar…Karnı deşilmiş hamile analar…Modern batı  ..Yine tek dişi kalmış canavar… Karadeniz çırpınıyor….Bakıp Türkün bayrağına…Bayrak için vatan olan şehitleri unutma !

Aradan 29 yıl geçti…Unutmadık…Unutturmadık… Şanlı iki bayrak artık Karabağ  semalarında dalgalanıyor…KKTC’ye geldiği gibi Karabağ’a  da can geldi…Kutlu olsun tek millet iki devlete…

EY TÜRK UNUTMA !

Kökü mazide olan geleceğiz. Atatürk’ümüzün sık sık okuduğu şiirde ki : “ Binlerce can dirilse de  nakletse ( anlatsa ) hepisini…”  Şehitlerimizin yaşadıklarını , bir gün bizim de yaşayacağımızı   da  unutma !

Unutma : “ Su uyur , düşman uyumaz…”

Atatürk gençliği bu tarih ruhuyla yetiştirilirse ne güzel olur…

Bütün şehitlerimizi rahmetle ve her an anarak ;Büyük Türkiye için , Misak-ı Milli ‘den hız ve ilham alan bir gençliğe geleceği emanet edersek ne güzel olur.

EY  TÜRK  UNUTMA !

NE GÜZEL OLUR…
NE GÜZEL OLUR…


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

WH International, Geri dönüşüm sektöründe dünya markası
WH International, Geri dönüşüm sektöründe dünya markası
WH INTERNATIONAL GROUP Yönetim Kurulu Başkanı Waleed Al Sharifi İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]