01 Nisan 2021, 23:49 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TOKAT'IN EN BÜROKRATLARI: RECEP YAZICIOĞLU ve OZAN BALCI

TOKAT'IN EN BÜROKRATLARI: RECEP YAZICIOĞLU ve OZAN BALCI

YAKUP ORAKCI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1025 kez okunmuştur

Erbaa TSO Başkanı Gökalp Coşkun, Erbaa OSB’ye yeterince yatırım yapılmadığı için Tokat Valisi Ozan Balcı’ya sert eleştiriler yöneltti.
 
Üzüldük…
 
Hem Coşkun adına, hem Sayın Vali Balcı adına…
 
Coşkun, Erbaa’ya dolayısıyla Tokat’a hizmet eden, yatırım yapan, istihdam sağlayan cevval bir girişimci. O başarısı ve sevilmesiyle Erbaa TSO’ya başkan olarak seçilmiş birisi. Seviliyor, sayılıyor ve takdir ediliyor.
 
Fakat, Erbaa Organize Sanayi Bölgesini düşünerek yaptığı eleştirinin dozunu biraz kaçırdığını düşünüyorum.
 
Neden düşünüyorum?
 
Çünkü bir basın mensubu ve bir Tokat sevdalısı olarak Vali Ozan Balcı’nın çalışmalarını yakından takip ediyorum.
 
Öncelikle Vali Balcı, döneminde Tokat’ın yıldızı diyebileceğimiz Recep Yazıcıoğlu’ndan sonra ilimize gelen en çalışkan, en gayretli validir. Bu tespit kesinlikle su götürmeyecek kadar net ve aşağıda belirttiğim proje bazlı faaliyetlere dayalıdır.
 
Recep Yazıcıoğlu dönemi Türkiye’nin ciddi olarak zor bir dönemiydi. Ülke asker darbesinin etkilerinden kurtulma telaşındaydı. Rahmetli çalıştı, çabaladı, birçok şeyi değiştirme gayreti içerisinde oldu. Sevenler de oldu, sevmeyenler de. Ama sevenler çoğunluk idi. Statükonun karşısında, mazlumun ve haklının yanında idi. Bürokrasiye tavır koymasını da bildi, miskinlik yapan vatandaşı uyarmasını da…
 
Onun gayreti kamunun hizmet sunumunda bir milat olmuştur, bu gerçek bir tarafta durmalı.
 
Vali Recep Yazıcıoğlu zamanında kamu kaynakları yetmediği için birçok projede vatandaşın desteğini istenildi. Köylü, kasabalı, şehirli her kimse o yüce gönüllü deli-dolu halkın adamı genç valinin arkasında durdu ve desteğini esirgemedi. O dönem için yapılabilecek olanın en güzeli Tokat için yapılmış oldu.
 
Aradan 40 yıla yakın zaman geçti. Bu sürede çoook valiler geldi-gitti. Kimileri misafir gibi görev yaptı. Geldiğini gördüğümüz bazı valilerin gittiğinin dahi farkında olmadığımız oldu. Bu da ayrı bir makale konusu olmalı aslında.
 
Gelelim bugüne. Yazıcıoğlu gibi sonuç odaklı çalışan, aynı hizmet gayreti içerisinde olan Vali Ozan Balcı döneminde durum farklıdır.
 
Çünkü kamu hizmeti sunulurken, köprüler, yollar yapılırken vatandaştan beklenti içerisine girilmiyor. Hizmet için valilik kamu kaynağı ayırıyor.
 
Vatandaş gelen kamu yatırımında elini cebine sokmak zorunda kalmıyor.
 
Bu bilinen bir gerçektir.
 
Vali Balcı döneminde Tokat’ta vatandaşa hizmetin yönü değişmiştir.
 
Vatandaş, kamu binalara sorunlarla birlikte geldiği için asık suratla giriyorsa, gülümseyerek çıkıyor.
 
Karamsar giriyorsa, iyimser çıkıyor.
 
Umutsuz giriyorsa, umutla çıkıyor.
 
Şimdi Tokat’ta huzur, kardeşlik hâkim. İnsanlar geleceğe, kamu hizmetlerine umutla bakıyor.
 
Niçin umutla bakıyor? İşte alt alta sıraladığım projeler hayata geçtiği için..
 
Eğitim Tokat
Kültür Sanat Tokat
Sanayi ve Teknoloji Tokat
Tarım Tokat
Çevre Tokat
Spor Tokat
Turizm Tokat
Ulaşım İletişim Enerji Tokat
Orman Tokat
Göç Tokat
Sosyal Hizmet Hızır Tokat
Bürokrasi 4.0
Ticaret Tokat
Köy Altyapı Tokat
Huzur Güven Tokat
Sağlık Tokat
Diyanet Tokat
Basın, STK, Gönüllü Faaliyetler Tokat
Afad Tokat
Hayat Boyu Tokat
 
Bu projeler sonuç vermeye başladığında Tokat kabuğunu kıracaktır.

Bu projeler devam ettiği süreceği potansiyelimiz açığa çıkacak, sadece Türkiye’nin değil dünyanın önde gelen bir markası olacaktır.

Vatandaşın işiyle dertlenen...

Köylünün hayvan sahibi olması için mücadele veren...

Sanayicinin sorunlarına el atan..

Esnaf ve sanatkârı dinleyen..

Valimiz Ozan Balcı’yı hırpalamak sadece motivasyonunu kıracak, Tokat bundan yara alacaktır.
 
Eleştirebiliriz ama kırmadan, dökmeden… Bildiğimiz doğruları söyleyebiliriz ama çözüm önerisi ile birlikte. Sırf taşlamak, yermek amaçlı, çamur at izi kalsın mantığı kimseye yarar sağlamaz.
 
Vali Balcı’nın Tokat’ta uyguladığı birçok projesi Türkiye’nin diğer illerine örnek olmuştur. Bunun da bilinmesinde fayda vardır.
 
Erbaa TSO Başkanı Gökalp Coşkun, her halde salgın hastalık döneminin verdiği huzursuzluk içerisinde Vali Ozan Balcı’ya bu eleştirileri yaptı. Kendisi gibi Tokat’a hizmet edenleri kırmak, dökmek niyetinde olmadığını düşünüyorum. Yapılan yanlış sadece bütünün bir parçasını görmektir. Oysa olaya toptancı bir bakış açısı ile değil fotoğrafın bütününe bakıp empatik bir gözle bakması gerekiyordu.
 
Biliyoruz Valimiz görev süresi dolduğunda yeni görev yerine gidecek. Biliyoruz Erbaa TSO Başkanımızla birlikte bu topraklar için mücadele etmeye devam edeceğiz.
 
Unutmamalıyız ve hakkı teslim etmeliyiz ki; şimdiye kadar Erbaa’da günden güne çığ gibi büyüyen çiçekçilik sektörünün lokomotifi Vali Bey değil de kimdir? Çiftçimizi canla başla koyun sahibi yapmaya çalışan, Tokat’ı hayvancılıkta bir merkez haline getirmeye azmeden Sayın Vali değil de kimdir?
 
Yatırımcılarımızın ve girişimcilerimizin bu noktada yapabileceği en güzel iş Sayın Balcı’ya yardımcı ve destek olmaktır. Sayın Balcı’nın hiç kimseyi küstürmek gibi bir niyeti olduğunu asla düşünmüyorum.
 
Bilinmelidir ki;
 
Ozan Balcı, Tokat’ın bir yıldızıdır ve Tokat’ı atlama taşı gibi kullanan bürokratlardan değildir. Mesaisini dağda, taşta, köyde, kentte, çiftçi, yatırımcı, üretici, işçi, emekçi ile birlikte geçiren kaç vali aklımızda kalmıştır? Geçmişi objektif bir gözle incelediğimizde, bürokrat yönünden ciddi anlamda fakir olan ilimize, elini taşın altına koyan kaç bürokrat ismi dimağımızın bir köşesindedir?
 
Kâht-ı rical demek istemiyorum ama Tokat bürokrasisinde de Sayın Balcı’nın hızına ve samimiyetine yetişecek, ona her daim yardımcı olacak idari anlamda yeni neferler aranıp bulunmalı diyorum. Bu bürokratik kadro ile Sayın Vali’nin çok yorulduğu/yorulacağı da gün gibi âşikâr…
 
Dostlara selamlar…


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
Emel İşitme Merkezlerin Kurucusu ODY Emel Çetin İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]