08 Temmuz 2021, 16:34 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

SU YAŞAMDIR...

SU YAŞAMDIR...

YAKUP ORAKCI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 650 kez okunmuştur

 
Suyun değerini hatırlamak ve hatırlatmak yaşamın kendisi olmalıdır. Suyun önemi, kullanım tarifi ve tasarruf etmemiz gerektiğini  İslam emrediyor.
 
Su maalesef  ilimizde, ülkemizde ve dünyada tehlike altındadır. Temiz su kaynakları tehlike altında olduğu gibi kaynaklarda sürekli azalıyor. İslam Peygamberi sahabeden birinin abdest alırken suyu fazla kullandığını görünce “bu ne israf “ diyerek sahabeyi uyarmıştır.

Su Vatandır… Türklerin Orta Asya'dan göçün sebeplerinden birisi de kuraklık yani su dur. Dolayısı ile su vatandır.

Tarım Orman ve Su İşleri Bakanlığı “Su Vatandır” şeklinde ki broşüründe su kullanımı konusunda önerilerde bulunmuştur.

Önerilerden bir tanesi de yağmur sularının depolanması ve bahçe sulamasında bu suyun kullanılması istenmiştir.

Su kaynaklarının korunması kadar sürdürülebilir şekilde kullanılması da önemlidir.

Dünyada ülkemizde ve ilimizde suyun en çok kullanıldığı sektör tarımdır. Dünya gıda raporunda 2035 kadar tarımsal üretim %69 artacağı için  arıtılmış atık suların tarımsal amaçlı kullanılması  sürdürülebilir kaynak yönetimi açısından önemlidir.

Ancak ilimizde çeşitli ve gereksinim duyulan alanlara Zamanında Çevre bakanlığı teşvikleri ile doğal arıtmalar kuruldu. Kurulan doğal arıtmalara yüz binler  harcandı. Akıbetleri ne alemde diye yetkililer merak ediyor mu ? Cılgoru Deresi yanında  kurulu doğal arıtma arızası sebebiyetle dere suyunun çok kirlendiği etrafa  pis koku yaydığı çevre köylüler tarafından çokça dile getiriliyor. Bölgedeki köy muhtarlarının bu konuda müracaatları var mı  bilmiyorum? Şu bir gerçek ki suyun arıtılmadan tüketildiği her tarımsal kullanım hastalıktır. Yetkililer acilen çözüm üretmelidir. Cılgoru Deresi'nin geçtiği ve suyunun kullanıldığı her köy muhtarı acilen yetkilileri bilgilendirmelidir. Oluşabilecek hastalıklardan sorumludurlar. Aynı zamanda Gökdere Havzası Derneği konuyla derhal ilgilenmelidir.
Sadece Gökdere Havzası'ndaki doğal arıtmalar değil; ilimizdeki tüm arıtmalar kontrol edilmelidir
Su hayattır.

Tüm Tokat’ı seviyoruz suyun değerini hatırlatıyoruz.

Bu yıl tarımsal sulamada su kıtlığı mevcuttur. Hatta  çoğu köyümüzde içme suları günlerce kesiktir. Nerdeyse  içmeye su bulunmamaktadır.

Irmak ve dere yataklarından alınan kumlar suyu aşağı düşürmekte  suyun yüzey derinliğinin düşmesiyle beraber tarımsal sulama güçleşmekte hatta imkânsızlaşmaktadır.

Dünyada su savaşlarının kapıda olduğu günümüzde ülkemizde ve şehrimizde su kaynaklarımızı en güzel  ve verimli şekilde kullanalım.

Saygılar...


 Tokat Haber 60 internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Haber 60 Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
Emel İşitme Merkezlerin Kurucusu ODY Emel Çetin İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]